היסטוריה: בכנסת הוקמה שדולת נשים עצמאיות

היסטוריה: בכנסת הוקמה שדולת נשים עצמאיות
"אינטרס של כולם". השקת השדולה
צילום: דרור סיתהכל

יו”ר השדולה ח”כ טלי פלוסקוב: “ישנן נשים רבות שיכולות, רוצות, ובשלות לעשות מה שצריך כדי להקים עסקים ולהצליח בהם”

ענבר בזק, תושבת יובלים ומובילת מחאת העצמאים, נאמה ביום שני באירוע ההשקה של שדולת הנשים העצמאיות בכנסת. בזק פירטה בפני כ-1,000 הנשים שנכחו בכנס את השינויים שחלו בשנים האחרונות בשוק התעסוקה, אשר עדיין מפלה נשים בכלל ואמהות בפרט, שההזדמנויות התעסוקתיות עבורן מועטות, ופערי השכר מול הגברים גבוהים.

בהמשך לתיקון חוק דמי הלידה לעצמאיות, אותו קידמה בזק ביחד עם חברות הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) וטלי פלוסקוב (כולנו) ואשר עבר בשנת 2016, התקבלה ההבנה שהאתגרים העומדים בפני הנשים העצמאיות שונים משל כלל העסקים, ולכן הוקמה שדולת העצמאיות בכנסת.

"אינטרס של כולם". השקת השדולה|צילום: דרור סיתהכל
“אינטרס של כולם”. השקת השדולה|צילום: דרור סיתהכל

בזק: “כנסת ישראל הבינה, לאחר שנים רבות של הזנחה, שמגזר העצמאים והעסקים הקטנים דורש טיפול שורש. הנושא הראשון שבו אנחנו רוצים לטפל הוא השוואת הזכויות הסוציאליות של העצמאים לאלה של שכירים. נשים עצמאיות בישראל סובלות באופן מיוחד מהעדר רשת ביטחון סוציאלית, שכן הן נאלצות לשלם מחיר כבד על הריון ולידה ועל תקופות שבהן הן נעדרות מהעבודה בגלל מחלת ילדים, שמירת הריון או טיפולי פוריות. לכן, נדרשת התייחסות מיוחדת למגזר זה, ואני מברכת על היזמה להקמת השדולה”.
יו”ר השדולה ח”כ טלי פלוסקוב: “ישנן נשים רבות שיכולות, רוצות, ובשלות לעשות מה שצריך כדי להקים עסקים ולהצליח בהם. התפקיד שלנו, זה לעזור להן לנפץ את תקרת הזכוכית ולתת להן את הגיבוי הדרוש. הצלחה שלהן, זו הצלחה של המשק הישראלי כולו. אני בטוחה, כי נשים יכולות להיות הקטר שיוביל את המשק הישראלי קדימה”.

מנכ״לית תנועת אחותי, שולה קשת: “חשוב לעודד נשים להקים עסקים משלהן, במיוחד עבור נשים מקהילות אתניות ולאומיות מודרות. לנשים אלה פעמים רבות אין הזדמנות שווה להיכנס לשוק העבודה כשכירות הן מפאת הרקע התרבותי או האתני שלהן, הן מפאת גילן, והן מפאת מיקומן הגיאוגרפי והחברתי, ורבות מהנשים האלה הן בעלות כישורים מדהימים, שחלקם עוברים כידע נרכש מאם לבת. יש לעשות הכל כדי אפשר לנשים אלה להקים עסקים משלהן ולהתפרנס כך בכבוד, מה שיאפשר להוציא משפחות רבות ממעגל העוני, וכן להעשיר את החברה כולה בידע ובכישורים שכמעט אינם חשופים כיום לציבור הרחב”.

מנהלת קואליציית שותפוֹת, עו״ד קרן גרינבלט: “כיום בישראל נשים נמצאות בתת-ייצוג גם בסקטור של בעלי העסקים, וזאת למרות שהקמת עסק יכולה להיות נתיב מצוין להתמודדות עם שוק עבודה עוין והזדמנויות תעסוקתיות מועטות. כדי לעודד נשים בתחום הזה צריך קודם כל להבין שהן מתמודדות עם אתגרים נפרדים וייחודיים מאלו של גברים בעסקים, ולגשת למשימת עיצוב המדיניות מתוך תפיסה מגדרית ומותאמת. עידוד נשים ליזמות הוא משהו שיועיל לצמצום פערים מגדריים וכלכליים, ויביא לצמיחה, כך שזה אמור להיות אינטרס של כולם”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *