הפחתה קטנה בשכר הנשיא והשופטים

הפחתה קטנה בשכר הנשיא והשופטים
יש גבול. כסף
צילום: stocksnap.io

יו”ר ועדת הכספים: “יש לשים גבול להעלאת שכר הבכירים בעוד יש במדינה אנשים רעבים ללחם שמשתכרים מינימום ואף פחות”

ועדת הכספים החליטה להפחית באחוז אחד את שיעור העדכון בשכרם של נשיא המדינה והשופטים, על רקע הדיונים הנמשכים זה זמן רב בוועדה, על שיטת עדכון שכרם של כל נושאי המשרה הבכירים במדינה.
שכרם של נשיא המדינה, השופטים, הדיינים והקאדים, מעודכן מדי שנה בהתאם לעליית השכר הממוצע במשק והשנה, עפ”י הערכות שונות, צפוי השכר הממוצע לעלות בשיעורים חריגים, עד כדי 6.5% עקב העלאת שכר המינימום במשק. ההפחתה שאושרה, נעשתה לאחר שהנשיא והשופטים הביעו את הסכמתם לכך. גובה שכרם הסופי של הבכירים לאחר העדכון, יתפרסם באמצע החודש הבא.
ראוי להדגיש כי כיום קיים פער בין נושאי המשרה השונים, כאשר שכרם של נשיא המדינה, חברי הכנסת, השופטים, הדיינים והקאדים מוצמד לשכר הממוצע במשק, שבשנים האחרונות עלה בשיעורים ניכרים. לעומתם, שכרם של ראש הממשלה, השרים וסגני השרים, מוצמד למדד. בשנים האחרונות המדד עלה בשיעורים אפסיים וכיום יתכן אפילו מדד שלילי. העלאת שכר המינימום לפני מספר חודשים, משפיעה באופן חד על העלאת השכר הממוצע במשק ועל-כן, שכר הבכירים המוצמד לו, צפוי לעלות בצורה דרסטית, עד כדי 6.5% כאמור. כלומר, לאחר הציקון השכר שלהם יזנק בחדות בחמישה וחצי אחוז, אולם העלייה הזו היא עדיין פחות ממה שהם יכלו לקבל אלמלא השינוי לו הם הסכימו.
יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני, אמר בדיון: “אני חושב שצריך להשוות את כל נושאי המשרה מבחינת שיטת עדכון שכרם. ניסיתי לקדם את השינוי הזה כבר בקדנציה הקודמת שלי כיו”ר ועדת הכספים, אך לאור התנגדויות רבות, בעיקר מצד השופטים, המו”מ בעניין טרם הושלם. לשופטים יש טיעונים מוצדקים באשר לאופן ההתייחסות לנושא שכרם ותנאי עבודתם ואני בהחלט חושב שיש מקום לטפל בעניינם במקביל להשוואת נוסחת עדכון השכר”.
גפני הוסיף, כי “הצעתי שוועדת הכספים כוועדת השירות תיכנס לעניין. אני לא מתכוון לרדת מזה והשאיפה תוך הסכמה. גם המדד יעלה בסוף. בעניין הפחתת שיעור העדכון, זהו צעד מבורך וראוי, במיוחד כשבמדינה חיים אנשים שאין להם כסף לאוכל, אנשים שאנחנו וגם השופטים מקבלים החלטות לגביהם, בעוד הם מרוויחים שכר מינימום ואף פחות מכך. השנה מדובר בעלייה חריגה עקב העלאת שכר המינימום ומן הראוי שכך ננהג. אם זה פופוליסטי אז אני פופוליסט”.

יש גבול. כסף|צילום: stocksnap.io
יש גבול. כסף|צילום: stocksnap.io


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *