נמצא פתרון שיאפשר סיוע לניצולי השואה

נמצא פתרון שיאפשר סיוע לניצולי השואה
חילופי דברים קשים. אושוויץ
צילום: /pixabay.com

ח”כ מרב מיכאלי יזמה דיון דחוף בנושא, בוועדת החוקה, חוק ומשפט

החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה הסכימה לקבל הלוואה בסך 30 מיליון שקל מחברת אוצר ההתיישבות היהודיים, סכום שייתן מענה לחלוקת הסיוע לניצולי השואה לשלושה חודשים.
מתברר כי בחודשים האחרונים, החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה לא מעבירה את כספי הסיוע לניצולי השואה בטענה כי קופתה ריקה. החברה מחזיקה בכ-25% ממניות חברת אוצר ההתיישבות היהודיים. ולטענת הנהלת החברה, בשל נסיבות שאינן תלויות בה, לא ניתן לממש את המניות מבלי שיגרם נזק של עשרות מיליוני שקל. כתוצאה מכך, פרץ סכסוך בין החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה לחברת אוצר ההתיישבות היהודיים. הסכסוך נדון בימים אלו בבית המשפט. עוד טענה החברה, כי היא פנתה לארבעה בנקים בבקשה לקבל אשראי שיאפשר לה להעביר את כספי הסיוע לניצולים. אולם הבנקים סרבו לבקשת החברה לקבל את האשראי המבוקש.
ח”כ מרב מיכאלי יזמה דיון דחוף בנושא, בוועדת החוקה, חוק ומשפט, שם אמרה: “בכנסת הקודמת העברנו חוק שמגדיל את הסכום שהחברה מעניקה לניצולים. ואולם, הגענו לשוקת שבורה כיון שלטענת החברה אין להם כסף לעמוד בדרישות החוק”.

חילופי דברים קשים. אושוויץ|צילום: /pixabay.com
חילופי דברים קשים. אושוויץ|צילום: /pixabay.com

מיכאלי אמרה כי היא הציעה לשלם לניצולים מכספים שהחברה שומרת לסוף ימיה. ובחברה השיבו לה שהתשלום עלול לגרום לפגיעה בעובדים. לדבריה: “אני מתנגדת לפגיעה בעובדים אבל לשמור כסף לעוד שנה זה לא הגיוני”.
יו”ר חברת אוצר ההתיישבות היהודיים מר אמיר פלד אמר “עקב מצוקת הניצולים, הצענו לחברה להשבה הלוואה בסך שלושים מיליון ₪, עד אשר הסכסוך יוכרע בבית המשפט. פלד קרא לנציגי החברה להשבה “תעצרו את המשחק, קחו את ההלוואה ואל תזיקו לניצולים”. לדבריו, “משמעות בקשת החברה להשבה, היא פרוק חברת אוצר ההתיישבות”.
יו”ר דירקטוריון החברה להשבה מר מיכה חריש סרב לקחת את ההלוואה בטענה כי הסכמתם עלולה לפגוע בטענתם בהליך המשפטי. בנוסף, החברה מתנגדת שהמניות שבבעלותה יהוו ערבות להלוואה. עוד טען חריש כי הריבית המבוקשת על ההלוואה, תהיה על חשבון ניצולי השואה. סגן יו”ר ההסתדרות הציונית מר יעקב חגואל אמר “היה ויהיה צורך לגבות ריבית, ההסתדרות תישא בעלות הריבית”.
הדיון היה סוער תוך החלפת דברים קשים בין נציגי שתי החברות המעורבות בסכסוך. יו”ר ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, ח”כ ניסן סלומינסקי, לחץ על נציגי החברה להשבה להסכים לקחת את ההלוואה המוצעת. ותוך כדי דיון, ניהל מו”מ עם נציגי החברות על תנאי ההלוואה. בלחץ יו”ר הוועדה וחברי הכנסת מירב מיכאלי, אלעזר שטרן, יעל גרמן, יואב בן-צור ונורית קורן, סוכם כי היועצים המשפטיים של החברות יפגשו עוד היום לסכם את תנאי ההלוואה על מנת שכספי הסיוע לניצולים יועברו במהרה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *