עוד לפני פסח: 11 אלף ניצולי שואה יקבלו הקצבאות שנמנעו מהם

עוד לפני פסח: 11 אלף ניצולי שואה יקבלו הקצבאות שנמנעו מהם
"סחבת וביורוקרטיה בעניינם של ניצולי השואה היא כתם על החברה כולה". מקבלי קצבאות
צילום המחשה: www.pixabay.com

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני: “סחבת וביורוקרטיה בעניינם של ניצולי השואה היא כתם על החברה כולה. אמשיך לפעול בכל כוחי למען הניצולים”

עד יום רביעי הקרוב ולאחר חודשים של עיכובים ואחרי לחצים רבים מצד יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה), יקבלו כ- 11 אלף ניצולי שואה קשיי-יום, את הקצבאות המגיעות להם ושאותן הפסיקו לקבל לפני קרוב לשנה.

כל זאת, עקב סכסוך משפטי בין שתי חברות המחזיקות בכספים שאמורים לממן את תשלום הקצבאות.

תשלום הקצבאות לניצולים מתאפשר לאחר שבישיבה האחרונה של ועדת הכספים בנושא, נעתרה מנהלת הרשות לרווחת ניצולי השואה, עפרה רוס, לקריאת גפני והציעה שהרשות תשלם את הקצבאות עד לסיום ההליכים המשפטיים בין החברות.

לא מקבלים את הקצבאות כבר קרוב לשנה. מקבל קצבה | צילום המחשה: www.pixabay.com
לא מקבלים את הקצבאות כבר קרוב לשנה. מקבל קצבה | צילום המחשה: www.pixabay.com

תשלום הקצבאות הופסק בעקבות סכסוך משפטי בין החברה להשבת נכסיי נספי השואה, שהכספים שלה מושקעים במניות בנק לאומי המנוהלות בידי חברת אוצר התיישבות היהודים (אוה”ה). הסכסוך נבע בין השאר, מכך שכשהכסף הנזיל של החברה להשבה שאמורה לשלם את הקצבאות לניצולים אזל, ולאחר שזו פנתה לאוה”ה על-מנת לממש את מניותיה בבנק לאומי, אנשי אוה”ה סירבו לבקשה עקב החשש מהפסד של עשרות מיליוני שקלים בעקבות ירידת ערך המניות. הנושא נמצא בהליכים משפטיים מתקדמים אך טרם הגיע לסיומו והדבר מנע עד כה את העברת הכספים ישירות מהחברה להשבה לניצולים.

עפ”י הפתרון הזמני עליו הוסכם, יתאפשר תשלום מיידי של הקצבאות באמצעות הרשות לניצולי השואה, תוך התחייבות של החברה להשבה להחזרת הכספים לרשות לאחר מיצוי ההליכים המשפטיים עם אוצר התיישבות היהודים.

גפני הודיע, כי הוא “שמח על תשלום הקצבאות לפני החג”. גפני הוסיף כי בכוונתו “להמשיך את הדיונים בנושא גם לאחר הפסח, על-מנת להביא לסיום כל ההליכים הביורוקרטיים והמשפטיים המיותרים, שמכבידים על ניצולי השואה. מספרם של ניצולי השואה הולך ומתמעט וחובה עלינו כחברה להבטיח שהם יקבלו את מה שמגיע להם בדין ובהקדם”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *