צפון: חגיגת ליל סדר לניצולי השואה

צפון: חגיגת ליל סדר לניצולי השואה
סיוע גם במהלך השנה. שולחן ערוך
צילום: Datafox, ויקיפדיה

מי שעומדת מאחורי היוזמה היא טובה מעוז, חברת מועצה וחברת מרכז הליכוד במעלות

150 ניצולי שואה ממעלות-תרשיחא יחגגו השנה ליל סדר ראשון מסוגו, המיועד לניצולי שואה עריריים. חלקם הודו כשהגיעו להירשם, שזו תהיה הפעם הראשונה אחרי עשרות שנים שיישבו אל שולחן הסדר. היוזמה היא של טובה מעוז, חברת מועצה במעלות-תרשיחא וחברת מרכז הליכוד. מעוז עברה לפני כשנה מהאופוזיציה לקואליציה, ולקחה לידיה את תיק ניצולי השואה. היא גייסה לעזרה את יו”ר הבית היהודי בעיר, חגי ויינברג, וביחד הם רתמו את העירייה וגייסו תרומות. מעוז, ויינברג ובני משפחותיהם יהיו בין החוגגים בליל הסדר הזה, שיתנהל בעברית בשיתוף רב דובר רוסית.

“במעלות יש 600 ניצולי שואה”, אומרת מעוז, “ואחת הבעיות הקשות של ניצולי השואה היא הבדידות. היה לי ברור שלחלקם אין קרובי משפחה, וכשבדקתי, התברר שישנם 186 אנשים כאלה. לחלקם יש בני זוג, אבל אין להם ילדים או קרובים, כך שבעצם הם לבד.

סיוע גם במהלך השנה. שולחן ערוך | צילום: Datafox, ויקיפדיה
סיוע גם במהלך השנה. שולחן ערוך | צילום: Datafox, ויקיפדיה

מנכ”ל העירייה, סילאס ליבלייה, אישר לנו לחגוג בבית הקשיש בתנאי שנגייס את כל השאר באמצעות תרומות. אירגנו ליל סדר כהלכתו, יפה כמו בבית, עם מפות בד לבנות על השולחנות וארוחת חג כמקובל בבית אשכנזי. חבורת זמר של ניצולי השואה תספק אתנחתא מוזיקלית ותשיר את שירי ההגדה. גבינו עשרה שקלים תמורת כרטיס לליל הסדר – מחיר סמלי, על מנת ליצור מחויבות. ברגע שפירסמנו את קיום ליל הסדר, 150 איש מיהרו להגיע ואמרו שחששו לפספס את האירוע. ראינו את האושר בעיניים”.

ההסתדרות הציונית תרמה את הארוחות, וויינברג פנה אל חברי כנסת ודאג להביא רב, הגדות בעברית וברוסית וכיפות. העירייה סיפקה צוות עובדים שיחמם את האוכל וידאג להגשה.

“כבת לניצולי שואה, ייתכן שליל הסדר הזה הוא תיקון עבורי”, מתוודה מעוז. “ההורים שלי, סימה ואריה אופרמן, איבדו שלושה ילדים בשואה, ואני גדלתי בהכחשה מוחלטת. הורי הקימו בית חדש בחיפה, כשילדו את אחי שמוליק ז”ל, שהיה מעט מבוגר ממני, ואותי. כרבים מבני דורם, הם העדיפו להחביא את הגלותיות ומעולם לא דיברו על מה שהיה ‘שם’. אפילו את שמות האחים שלי לא ידעתי. רק כשאמי חלתה באלצהיימר ודיברה מתוך דמדומי מחלתה, נודעו לי שמות שניים מהאחים, יוסף ויצחק. את שם האח השלישי אינני יודעת גם היום. אבל כשבאים ממשפחה כמו שלי, לומדים להקים תא משפחתי של חברים, וזה מה שחגי ואני עשינו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *