120 קטן עליהם

120 קטן עליהם
זהרה חג'בי בת 102 נולדה בתימן
צילום: יח"צ

ראש העיר נפגש עם ארבעה תושבים שחצו את גיל 100 ואמר: “התרגשתי מאוד לשמוע את הסיפורים של האנשים הללו”

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, וסגנו, מוטי עג’מי, נפגשו עם ארבעה תושבים שחצו את גיל מאה.

זהרה חג’בי בת 102 נולדה בתימן בשנה שפרצה מלחמת העולם הראשונה ב-1914, היא עלתה לארץ ב-1949 ושוכנה במחנה מעבר ליד ראש העין ומשם לראשון לציון.

לדבריה, ההתחלה הייתה קשה, בלי בתים ומים זורמים, היא עבדה קשה בפרדסים על מנת להתפרנס. נולדו לה שמונה ילדים. לדבריה, שני ילדיה נחטפו בפרשיית ילדי תימן החטופים, מאורע שמאוד קשה וכואב לה עד היום. היא גידלה את ילדיה לתפארת, ילדיה ונכדיה שירתו בצבא ומהווים מקור גאווה עבורה.

זהרה חג'בי בת 102 נולדה בתימן|צילום: יח"צ
זהרה חג’בי בת 102 נולדה בתימן|צילום: יח”צ

ברכה כהן נולדה בראשון לציון ב-1915 כשהמושבה הצעירה מנתה כאלף תושבים בסך הכל. הוריה עלו מתימן שש שנים לפני כן והתיישבו בראשון לציון. ילדותה עברה עליה בשכונת שיבת ציון והיא למדה בבית הספר היסודי “חביב”. היא הצטרפה לתנועת הנוער העובד, השתתפה במחנות נוער ונטלה חלק בכנסים וטיולים.

בגיל עשרים היא התחתנה ונולדו לה ארבעה ילדים, כיום המשפחה ענפה ולה נכדים ונינים. במשך מספר שנים עבדה כעוזרת גננת , הייתה פעילה שנים רבות בארגון “אמהות עובדות” (נעמ”ת של היום). לקחה חלק בהפעלת מועדון שכונתי וזאת והייתה מעורבת בחיים החברתיים והקהילתיים של המושבה.

ברכה כהן נולדה בראשון לציון ב-1915|צילום: יח"צ
ברכה כהן נולדה בראשון לציון ב-1915|צילום: יח”צ

יהודה לוסקי שציין השנה 100, נחשב למתנדב המבוגר ביותר מבין 6000 מתנדבי יד שרה ברחבי הארץ. הוא נולד ברוסיה הלבנה, עלה ארצה בשנת 1932, התחתן והביא לעולם שני ילדים. במלחמת העולם ה-2 נמנה על 100 החילים היהודים ששירתו בצבא הבריטי. יהודה ניחן בחוש טכני וב”ידי זהב”, מה שכיוון אותו להיות חלק מהרכבת משוריינים לצה”ל בבית החרושת.

לאחר מלחמת השחרור פתח מסגריה משלו אשר עבד בה עשרות שנים. מגיל צעיר אהב לעזור לאנשים נזקקים, תיקן מכשירים חשמליים ואחרים בהתנדבות. זה גם מה שהוביל אותו להתנדבות ביד שרה. שם הוא מתקן משפץ ומתאים עשרות אלפי כסאות גלגלים, הליכונים, קביים ומכשירים נוספים המושאלים לחולים ללא תמורה. כיום יש ליהודה חמישה נכדים וארבעה נינים.

יהודה לוסקי בן 100, נולד ברוסיה הלבנה|צילום: יח"צ
יהודה לוסקי בן 100, נולד ברוסיה הלבנה|צילום: יח”צ

ישראל לבה נולד בשנת 1916 ברומניה ועלה ארצה בשנת 1934. התחתן והביא שני ילדים. גם הוא, כמו יהודה, השתלב בכוחות הבריטים והשתתף בפעולות הצבא הבריטי בתקופת מלחמת העולם השנייה. כמו כן פעל במסגרת ארגון ההגנה והבריח נשק תוך סיכון חיים מהחזית המדברית במצרים ללוחמי ההגנה שנלחמו על ארץ ישראל.

ישראל לבה נולד בשנת 1916 ברומניה|צילום: יח"צ
ישראל לבה נולד בשנת 1916 ברומניה|צילום: יח”צ

צור אמר לאחר הפגישה: “התרגשתי מאוד לשמוע את הסיפורים של האנשים הללו שראו וחוו בימי חייהם כל כך הרבה. הם עדות חיה להיסטוריה של עם ישראל, של מדינת ישראל ושל ראשון לציון”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *