פולין: כ-10,000 יהודים ישתתפו במצעד החיים

פולין: כ-10,000 יהודים ישתתפו במצעד החיים
בפעם ה-28. מצעד החיים באושוויץ
צילום יוסי זליגר

למעלה מ-10,000 יהודים, מ-40 מדינות ברחבי העולם ישתתפו היום (ה’) במצעד החיים שיתקיים בפולין בפעם ה-28

בראש המצעד יעמדו שרת המשפטים איילת שקד והרב הראשי לישראל לשעבר ישראל מאיר לאו. בתום הצעידה שתחל על מסילות הרכבת ותסתיים באזור תאי הגזים, יתאחדו כל קבוצות המשלחת ויתקיים הטקס המרכזי בבירקנאו המסמל את האחדות והכוח אל מול הטרגדיה וההרס של העבר.

מצעד החיים נוסד בשנת 1988 כדי לשנות ולשפר את לימודי השואה על ידי יצירת חוויה רגשית שתחבר את התלמידים לסיפורי הזוועות גם מחוץ לכותלי בית הספר. כל קבוצות המשלחת הן בליווי מדריכים מקומיים, היסטוריונים וניצולי שואה, המאפשרים למשתתפי המצעד לא רק לראות את נזקי השואה, אלא גם לשמוע ממקור ראשון על המעשים הנוראיים שביצעו הנאצים.

בפעם ה-28. מצעד החיים באושוויץ|צילום יוסי זליגר
בפעם ה-28. מצעד החיים באושוויץ|צילום יוסי זליגר

מצעד החיים נערך בין המחנות אושוויץ לבירקנאו כתשובה לצעדת המוות הידועה. מדובר למעשה בתכנית חינוכית שנתית, אשר מביאה אנשים מכל רחבי העולם לפולין ולישראל למסע של “משואה לתקומה”. מטרת המצעד היא להנחיל לדור הצעיר את ההיסטוריה של השואה ולבחון את השורשים של דעות קדומות, חוסר סובלנות ושנאה. מאז המצעד הראשון שהתקיים בשנת 1988, למעלה מ-250,000 משתתפים, מ -52 מדינות, צעדו על פסי הרכבות באורך 3 ק”מ מאושוויץ לבירקנאו ביום השואה, כמחווה אילמת.

“מחקר אקדמי שנערך לאחרונה מאשר את מה שאנחנו כבר הרגשנו: אנשים שהשתתפו במצעד החיים שבו הביתה עם זהות יהודית חזקה יותר ומחויבות לישראל” אמר ד”ר שמואל רוזנמן, יו”ר מצעד החיים והוסיף כי “אנו מצפים השנה כי המצעד יעורר יותר בני נוער לחזור לקהילותיהם כמנהיגים וכפעילים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *