“שמע ישראל” אל מול אשמת אירופה

“שמע ישראל” אל מול אשמת אירופה
התחייבה כי היהדות תפעל לצורך בנייתה של חברה מתוקנת וטובה יותר. שקד, היום, במצעד החיים
צילום: דוברות משרד המשפטים

“בזמנו קראו באירופה – ‘יהודי, הסתלק לפלשתינה’; היום קוראים באירופה – ‘יהודי, הסתלק מפלשתינה'”

כך אמרה היום (ה’) שרת המשפטים, איילת שקד במהלך מצעד החיים בפולין, הנערך זו השנה ה-28.

שקד, שהובילה את המצעד, פתחה את נאומה בקריאה נרגשת של “שמע ישראל, ה’ אלוקינו, ה’ אחד”.

“אני עומדת כאן בבבירקנאו, המכונה בפי עמנו ‘גיהנום עלי אדמות’, כבת העם היהודי, כאזרחית של מדינת ישראל, וכשרת המשפטים של מדינת ישראל, במסגרת מצעד החיים, נרגשת ומלאה ביראת קודש”, מסרה שקד בתחילת דבריה.

“אין מנוס מלומר זאת – העולם כולו הפקיר את היהודים. כעת, אני יכולה לומר בגאווה שאיננו זקוקים יותר לרחמי העולם. דם יהודי לא יהיה הפקר יותר”, קבעה השרה בהחלטיות.

התחייבה כי היהדות תפעל לצורך בנייתה של חברה מתוקנת וטובה יותר. שקד, היום, במצעד החיים | צילום: דוברות משרד המשפטים
התחייבה כי היהדות תפעל לצורך בנייתה של חברה מתוקנת וטובה יותר. שקד, היום, במצעד החיים | צילום: דוברות משרד המשפטים

שקד הוסיפה וטענה כי “אירופה החדשה” עודנה מושפעת מ”אירופה הישנה”, שעל אדמתה התרחש הדבר הנורא מכל: השואה.

“ההיסטוריה מלמדת אותנו שהעברתם הכפויה של יהודים ממקום אחד בעולם למקום אחר בעולם תמיד הובילה לשלב נוסף. השלב בו מתגלה במהרה שליהודי אין בעצם כל מקום בעולם. בזמנו קראו באירופה – “יהודי, הסתלק לפלשתינה”; היום קוראים באירופה – “יהודי, הסתלק מפלשתינה””, הדגישה שקד והוסיפה כי “אירופה שלפני שבעים שנה, זו שצמחה לאחר דורות רבים של אנטישמיות קלאסית ועממית שפשתה בקרב כלל החברה מימים ימימה, אירופה של ה”היודופוביה”, אירופה ההיא אולי מתה. אלא שאירופה החדשה לא מצליחה להשתחרר מרוחות הרפאים של עברה. הן רודפות אותה ולא מניחות לה. אירופה הישנה לא מוכנה בשום אופן לאבד אחיזה באירופה החדשה. רבים באירופה, גם בזו החדשה של 2016 מוכנים לקבל את היהודי בסיטואציה אחת ויחידה: כשהוא מגלם קורבן. קורבן נצחי”, האשימה שקד את “היבשת הישנה”.

שקד התחייבה כי היהדות תפעל לצורך בנייתה של חברה מתוקנת וטובה יותר.

“על אדמת בירקנאו אומר זאת: קיומה של מדינת ישראל מוצדק בכל זמן נתון. גם כשהיא זוכה, כפי שזכינו כיום, לתקופה של שגשוג ופריחה. גם בימים של עוצמה. עלינו לזכור שגם היום נשמעים קולות הקוראים להשמדת העם היהודי. עלינו לזכור שגם היום האנטישמיות עדיין חיה קיימת וזורעת מוות.אי מתחייבת כאן, כנציגת ממשלת ישראל, כי לעולם לא עוד. לעולם לא יהיה מצב בו חיי יהודים יהיו בסכנה והעולם יעמוד מנגד. אנו לא נעמוד מנגד. ברוח נבואתו של הנביא יחזקאל: ‘ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה אתן בקרבכם’, חמושים במטען היקר והרוח הגדולה הזו, נוסיף לפעול לבנייתה של חברה מתוקנת וטובה יותר, שתהא מגדלור אנושי לעולם כולו. זוהי המחויבות שלנו לששת מיליון אחינו אחיותינו”.

“עם ישראל חי”, סיכמה שרת המשפטים בנחרצות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *