מגילות מדבר יהודה ינותחו דיגיטלית

מגילות מדבר יהודה ינותחו דיגיטלית
היסטוריה. קטע ממגילת תהילים שנמצאה במדבר יהודה
צילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות.

הדבר יאפשר לחבר “פאזל” וירטואלי מאלפי קטעי המגילות העתיקות שנמצאו במערות מדבר יהודה

שיתוף פעולה חדש של חוקרי מגילות מדבר יהודה עם מדענים מתחום מדעי המחשב יוצא לדרך, במטרה ליצור סביבת מחקר דיגיטלית ודינמית ללימוד אחת התגליות החשובות של המאה ה-20.
במעבדת שימור המגילות של רשות העתיקות בירושלים מטפלים באלפי קטעי מגילות בני כ-2000 שנה. כעבור כמעט 70 שנה מאז התגלו לראשונה, החידושים הטכנולוגיים התמידיים, מאפשרים עתה עוד ועוד ניתוחים ותובנות חדשות על כתבי היד הקדומים האלה.

היסטוריה. קטע ממגילת תהילים שנמצאה במדבר יהודה|צילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות.
היסטוריה. קטע ממגילת תהילים שנמצאה במדבר יהודה|צילום: שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות.

הפרויקט החדש, בסכום של 1.6 מיליון יורו, ממומן ע”י קרן המחקר המשותפת לגרמניה וישראל (DIP) המנוהלת ע”י הקרן הלאומית למחקר בגרמניה (DFG). באמצעות האוניברסיטאות של חיפה, תל-אביב וגטינגן ובשיתוף עם רשות העתיקות, יפתח הפרויקט כלים שיאפשרו יצירה ופרסום של דור חדש- עשיר במידע ומתעדכן, של מהדורות ביקורתיות למגילות מדבר יהודה.
סביבת המחקר הדינמית ללימוד המגילות ממדבר יהודה תושג באמצעות קישור של מאגרי המידע והמחקר הגדולים בפרויקט: המילון ללשון המגילות – מיסודה של האקדמיה למדעים של גטינגן, והספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה ע”ש לאון לוי של רשות העתיקות.
התוצרים העיקריים של הפרויקט יהיו סביבת עבודה וירטואלית שתאפשר לחוקרים עבודה משותפת ובו זמנית בכל העולם, וכן במה חדשה ליצירה ולפרסום משותף של מהדורות חדשות של מגילות מדבר יהודה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *