דיון בכנסת בעניין הרחבת בז”ן

דיון בכנסת בעניין הרחבת בז”ן
מחאה נרחבת. ההפגנה בחוף מרידיאן בחיפה
צילום: רמי שלוש

מאות אנשים הפגינו בחוף מרידיאן בחיפה בדרישה לשינוי המצב בצפון

מאות תושבים מהצפון קיימו השבוע הפגנה שהחלה בחוף מרדיאן בחיפה והגיעה עד לחוף דדו. פעילי הסביבה הניפו “לבניות מוזהבות”, וכינו אותן “עגל הזהב” של המפרץ. בהמשך התקיימה עצרת.

פעילת הסביבתית אלה נווה אמרה בהפגנה: “כשאנשים קוראים מה הולך לקרות כאן, אין ברירה: או שנשארים ועוזרים, או שעוזבים. מי שנשאר, בוחר לעזור: לבוא, לקרוא, ללמוד. אני גאה בקבוצה שלנו היום – הקבוצה שלנו היום הביאה מאות אנשים להפגנה”.

מחאה נרחבת. ההפגנה בחוף מרידיאן בחיפה|צילום: רמי שלוש
מחאה נרחבת. ההפגנה בחוף מרידיאן בחיפה|צילום: רמי שלוש

השבוע גם נערכה ישיבה סוערת של ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת. סגן השר ירון מזוז תקף את ההחלטה לאשר את הרחבת שטח בזן ב-20 אחוז, וקבע כי מדובר במחדל מתמשך. מזוז אמר בדיון: ״כמו שאתם יודעים, אני מגיע מקרית ביאליק, ואיבדתי בני משפחה רבים כתוצאה מהזיהום. אנחנו לא ניתן למצב הזה להימשך. אנחנו לא רוצים את התרומות של בעלי המפעלים להקמת מחלקות בבית חולים כפיצוי על הנזקים. אנחנו רוצים לחיות!”.

ח”כ יעל גרמן אמרה: “בשלב הראשון חייב וצריך לעצור את ההתפתחות וההתרחבות של המפעלים במפרץ, ובמקביל להביא את המחקר האפידימיולוגי לידיעת הציבור”. ח”כ גרמן הוסיפה: “אין להרחיב אף אחד מהמפעלים המזהמים, וצריך להכין תוכנית מסודרת שתסלק חלק מהמפעלים הקיימים”.

ד”ר רויטל גולדשמיד, מארגון מגמה ירוקה אמרה: “המלצות המדיניות שלנו הן: לוודא שיש שקיפות ציבורית והתאמה בין הצהרות הרגולטור למצב בשטח. להחמיר בהיתרי פליטה. בבנזן המסרטן במפרץ חיפה יש עלייה. יש שורת שגיאות בהצהרות המשרד להגנת הסביבה. יש עלייה בפליטות חומרים מסרטנים ודאיים לאדם במפרץ חיפה. אמרו שיש בעיה במעבדה. תקלה. לא יכול להיות שאין בקרה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *