המשרד להגנת הסביבה נאבק ביתושים

המשרד להגנת הסביבה נאבק ביתושים
מאבק יומי. איסוף יתושבים לצורך בדיקה
צילום: איתי לחמי, רשות הטבע והגנים

המשרד להגנת הסביבה ביחד עם רשות הטבע והגנים החל במבצע נרחב, לניטור מוקדי דגירת יתושים ובדיקות לגילוי יתושים נגועים בנגיף ברחבי הארץ. במידת הצורך שולחים את זחלי היתושים לאנליזה במעבדות משרד הבריאות בכדי לבחון האם הם נגועים בקדחת הנילוס המערבי.
בבדיקות מומחי המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, אותרו בשבועיים האחרונים יתושים נגועים בנגיף קדחת הנילוס המערבי בצפון ירושלים, בעמק יזרעאל ליד עפולה, מדרך עוז, היוגב וחנתון, בנתניה ליד רמת פולג ובתלמי אלעזר. המשרד להגנת הסביבה הנחה את הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ, להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים על ידי הרחבת פעולות הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן.
מחלת קדחת הנילוס המערבי נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

מאבק יומי. איסוף יתושבים לצורך בדיקה|צילום: איתי לחמי, רשות הטבע והגנים
מאבק יומי. איסוף יתושבים לצורך בדיקה|צילום: איתי לחמי, רשות הטבע והגנים

סמנכ”ל למשאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, אלון זס”ק מסר כי עם קבלת תוצאות המעבדה ממשרד הבריאות, מעדכן המשרד להגנת הסביבה את הרשויות המקומיות בתחומן נמצאו היתושים הנגועים ואת הרשויות הסמוכות להן בממצאים ומנחה אותן להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן ובכל אזור שבו מתגלה הנגיף, נערכים פיקוח והדברות יתושים מוגברים, כדי להפחית ככל האפשר את הסיכוי להעברה של הנגיף לאדם.
ד”ר אורי שלום ראש האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים במשרד להגנת הסביבה מציין כי ישנו חשש להימצאותם של יתושים נגועים באזורים נוספים בארץ וקורא לציבור לפעול להפחתת כמות היתושים ע”י ייבוש מקורות מים בשטחם, בחצרות, בגגות ובמקלטים ולהודיע לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. כמו כן, יש להתגונן מעקיצות יתושים ע”י התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים – בכל עת שנמצאים באזור נגוע ביתושים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *