מזל טוב: בכרמל אותרו ביצי נשר

מזל טוב: בכרמל אותרו ביצי נשר
ביצי הפתעה. נשר
צילום: פאבלו רודאף

יגאל מילר: “הנשר שנמצא בסכנת הכחדה הוא סמל תרבותי משמעותי – הן בארץ הן בעולם, ובעל חשיבות מכרעת למערכת האקולוגית”

רשות הטבע והגנים איתרה בכרמל שתי ביצים ראשונות של נשרים לשנת 2017 במהלך פעילות שוטפת. זמן דגירה ממוצע של ביצת נשר עומד על כ- 57 ימים, כאשר לאחר הבקיעה ועד לפריחת הגוזל מהקן יכולים לחלוף בין 120-140 ימים.

בעשרות השנים האחרונות ירד מספר הנשרים בישראל והם מצויים בסכנת הכחדה. סקרי אוכלוסייה אחרונים שנערכים לאורך שנים על ידי רשות הטבע והגנים, האמונה על שמירת חי חיות הבר בישראל, מצביעים על דילול משמעותי באוכלוסיית הנשרים. לפי הסקרים אוכלוסיית הנשרים בישראל מונה כיום רק כ-150 פריטים לעומת 460 בשנת 2003, ומספר קינוני הנשרים בארץ , מדד המבטא את מצב אוכלוסיית הנשרים, נמצא כבר מספר שנים במגמת ירידה.

ביצי הפתעה. נשר|צילום: פאבלו רודאף
ביצי הפתעה. נשר|צילום: פאבלו רודאף

במטרה להגן על אוכלוסיית הנשרים ולמזער את הפגיעה בהם חברו יחד ב- 1996 רשות הטבע והגנים, חברת החשמל והחברה להגנת הטבע לפרויקט משותף “פורשים כנף”, פרויקט לשיקום אוכלוסיית הנשרים בישראל וכתוצאה מכך בשנים האחרונות חזרו לקנן הנשרים במצוקי הכרמל. כיום נצפים בכרמל למעלה מ-40 נשרים.

בנוסף, רשות הטבע והגנים משקיעה משאבים רבים במחקר והגנה על מושבות הנשרים בצפון ובדרום כאחד, בין השאר על ידי גרעין רבייה בכרמל ובסיוע גני חיות בארץ מרבים נשרים ומשחררים לטבע.

בזכות כל אלו ופעולות נוספות לאישוש אוכלוסיית הנשרים, עדין שורדים נשרים בישראל, אם כי מספרם עדיין נמוך מהרצוי.

יגאל מילר, האחראי לרביית דורסים ברשות הטבע והגנים ציין: “הנשר המקראי, המצוי כיום בסכנת הכחדה ושתפוצתו בארץ עומדת על כ- 150 פריטים בלבד, הוא סמל תרבותי משמעותי – הן בארץ הן בעולם, ובעל חשיבות מכרעת למערכת האקולוגית. רשות הטבע והגנים פועלת ללא לאות על מנת להגן ולעודד רבייה של אוכלוסיית הנשרים בישראל, גם באמצעות כלים מלאכותיים, בכדי לצמצם את הכחדתם, שנובעת בעיקר מהרעלות, צייד, דלדול מקורות המזון במקומות הקינון, התחשמלות ועוד”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *