מקרים נוספים של כלבת בגליל המערבי

מקרים נוספים של כלבת בגליל המערבי
חיסון אוראלי. כלבים
צילום:אתר pixabay.com

בעקבות התפרצות המחלה החלו משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים בפיזור אווירי של פתיונות לחיסון

ביום חמישי שעבר נלכד גור כלבים משוטט במושב אבן מנחם. הכלב הובל להסגר במכלאה בקיבוץ יסעור, ושלושה ימים לאחר מכן מת בתאו. גופתו נשלחה לבדיקה, והתברר שהכלב היה חולה בכלבת.

הווטרינר הרשותי, ד”ר אבנר ברזילי, פירסם הודעה לפיה הגור סבל מ”כלבת שקטה”: “הוא לא הראה סימנים עצביים אופייניים לכלבת, כמו רעידות, חוסר שיווי משקל וניסיונות נשיכה. צילום של הכלב החולה פורסם במושב, והתושבים או כלביהם שבאו עימו במגע, התבקשו
לפנות מיידית ללשכת הבריאות המחוזית בעכו ולווטרינר הרשותי, על מנת לקבל טיפול”.

יצוין כי לאחרונה תקף תן משוטט את תושב גילון שבצפון, בעת שרץ בשביל סובב הר גילון. התן לא אותר, למרות סיורים רבים באזור והפעלת צייד בימים חמישי ושישי. ההתנהגות החריגה של התן מעלה חשד לכלבת.

חיסון אוראלי. כלבים|צילום:אתר pixabay.com
חיסון אוראלי. כלבים|צילום:אתר pixabay.com

ד”ר אורית שריר, וטרינרית המועצה, מסבירה: “באופן רגיל, חיות בר בורחות ואינן מתקרבות לבני אדם או לחיות בית וודאי לא תוקפות אותם. אנחנו מתייחסים לכל אירוע בו חיית בר תוקפת אדם כאירוע כלבת, וכך גם במקרה זה”.

הכלבת הינה מחלה נגיפית (ויראלית), הידועה עוד מימי קדם בכל חלקי העולם. מדובר במחלה קטלנית וחשוכת מרפא, אשר עם הופעת סימניה הקליניים הראשונים, באדם או בבע”ח, גורמת תוך ימים בודדים למוות בייסורים קשים. מידי שנה, מתים ברחבי העולם אלפי בני אדם מכלבת, כולל במדינות ערב הגובלות עימנו. בישראל נפטרו מכלבת במהלך 50 השנים האחרונות 3 אנשים (האחרון, בשנת 1997). עד היום טרם נמצאה תרופה ו/או טיפול יעיל, העשויים להציל את הלוקים במחלה נוראה זו, אך עם זאת ניתן למנוע את התפשטותה באמצעים זמינים ופשוטים.

הקפדה על מתן חיסון כלבת אחת לשנה, כנדרש בחוק, וביצוע פעולות מנע נגד תופעת השוטטות של כלבים, הן ערובה לקטיעת שרשרת ההדבקה של מחלת הכלבת. הקפדה על קשירת הכלב ברצועה בעת טיול ועל מניעת שוטטות ומגע עם כלבים אחרים תצמצם מאוד את אפשרויות ההדבקה במחלה.

בעקבות התפרצות המחלה בגליל המערבי, החלו משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים בפיזור אווירי של פתיונות לחיסון נגד כלבת בקרב חיות הבר.

משרד החקלאות פירסם הודעה, לפיה עד לסוף מרס 2017 יתקיים חיסון אוראלי של שועלים ותנים. הפתיונות מפוזרים מהאוויר בכל רחבי המדינה באמצעות כלי טיס, וצורתם וגודלם כקופסת גפרורים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *