“על המדינה לסייע לחקלאים”

“על המדינה לסייע לחקלאים”
מגעים עם האוצר. הדיון בכנסת
צילום: יח"צ

יו”ר ועדת הכספים: “החקלאות היא ערך חשוב ויש לה משמעויות קיומיות. ועדת הכספים תפעל לחיזוק החקלאות”

חברי ועדת הכספים בכנסת קיימו דיון מיוחד בהשתתפות שר החקלאות שעסק בתקציב המשרד והתוספות התקציביות הדרושות לו. מי שביקש לקדם את הדיון הינו יו”ר השדולה החקלאית בכנסת, ח”כ איתן ברושי (המחנה הציוני) שהלין על-כך ש”המדינה מערימה עוד ועוד קשיים על החקלאים שמתקשים לשרוד”. יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) נענה לבקשת ח”כ ברושי לקיים את הדיון וזימן את השר. גפני: “החקלאות היא ערך חשוב ויש לה משמעויות קיומיות. ועדת הכספים תפעל לחיזוק החקלאות והחקלאים ככל שתידרש”. גפני אמר את הדברים לאחר שהביא לאישור את ביטול מס המעסיקים בדיון נוסף שקיים היום בנוגע לחקלאות. חברי הוועדה העלו טענות קשות על מצב החקלאות בישראל ועל דבר הקשיים הרבים עימם מתמודדים החקלאים. רבים מהנוכחים אמרו בדיון: “על המדינה לסייע לחקלאים על-מנת שענף החקלאות ימשיך להתקיים”.

מגעים עם האוצר. הדיון בכנסת|צילום: יח"צ
מגעים עם האוצר. הדיון בכנסת|צילום: יח”צ

ח”כ ברושי אמר: “סה”כ תקציב משרד החקלאות ב- 2016 גדל ולכאורה זה כיוון חיובי, אלא שהתקציב נעדר גמישות והרוב המוחלט של סעיפי התקציב זה כסף צבוע שלא ניתן להסיט בין מטרות שונות. יש אפס כסף להשקעות חדשות בתחום וחייבים להוסיף לכך תקציבים על-מנת לאפשר פיתוח של החקלאות לטווח ארוך. נדרש להוסיף 200 – 300 מיליון ₪ לחיזוק ההתיישבות וכן להגדיל את הקרן להתמודדות עם נזקי טבע וכד’. התנאי לחקלאות מתקדמת הוא לא ליפול במשברים. גם לתשתיות ב’יישוב הוותיק’ נדרשות תוספת, אחרת איך יישמו את הדיבורים על חיזוק ופיתוח הפריפריה. התקציב לכך נמוך מאוד”.
שר החקלאות, אורי אריאל, השיב: “אני פועל להגדלת הסובסידיה לחקלאים לתמיכה בכל הענף ואני במגעים מתקדמים בנושא עם האוצר. בנושא המים; יש הבנה שקרוב ל- 3 ₪ לקוב מים לא תהיה חקלאות. מקורות (מים שפירים) מים מתוקים עולים קרוב ל- 3 ₪ ובמחיר הזה אין ויכוח אין חקלאות. לרוב החקלאים יש גם מים שפירים שמחירם קרוב ל- 3 ₪, אך גם מטוהרים במחיר 2.4 ₪, שגם הוא גבוה מדי. אנחנו שואפים להגיע לפחות מ- 2 ₪. יש דיונים אינטנסיביים מדי שבוע עם רשות המים שתחת שר התשתיות והאנרגיה, החקלאים ונציגי האוצר ואנחנו מנסים להגיע להסכמות שיאפשרו הוזלה משמעותית”. אריאל הביע תקווה שהדיון בחוק המים שנדון בתקופה האחרונה, יובא לטיפולה של ועדת הכספים. עוד אמר, כי “אכן יש חוסר בתקציב למו”פ ולפיתוח וחיזוק ההתיישבות וזה תלוי במידה רבה בנכונות האוצר לאפשר שימוש ב- 100 מיליון ₪ רזרבה שיש בתקציב המשרד ועוד 100 מיליון ₪ בהרשאה להתחייב. אנחנו במגעים עם האוצר לגבי האפשרות להביא כספים מ- 1 מיליארד ₪ שקק”ל העבירה במסגרת חוק ההסדרים למדינה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *