תקנות חדשות יפחיתו זיהום אוויר בישראל

תקנות חדשות יפחיתו זיהום אוויר בישראל
"התקדמנו". זיהום אוויר
צילום: אתר pixabay.com

עד היום לא הייתה בכלל הגבלה על שישה חומרים מסוכנים. התקנות החדשות משפרות את המצב

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה “תקנות איכות אוויר נקי, ערכי איכות אוויר”. התקנות מעדכנות את ערכי היעד למזהמים (ערכי יעד הם ערכים בריאותיים שיש לשאוף להשיגם, בניגוד לערכי סביבה, שחריגה מהם אסורה) – טריכלורואתילן, בוטדיאן , המוגדרים כגורמי סרטן ודאיים, וכספית. כן מעדכנות התקנות שאושרו היום את ערכי הסביבה למזהמים טריכלורואתילן, פורמלדהיד, בנזן וקדמיום. למזהמים בוטדיאן וכספית, לא היו עד כה ערכי סביבה קבועים בתקנות.

ח”כ יעל כהן פארן טענה בדיון: “האפשרות הקבועה בתקנות למספר חריגות בשנה היא רישיון למפעלים לחרוג”. על כך השיבה ד”ר צור גלין, ראש אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה: “הסיבה להחרגות היא מזג האוויר. בימי קרה הפיזור נמוך והאוויר כלוא קרוב לפני הקרקע. המפעל פולט אותה כמות כמו אתמול. יש כשבעה ימי קיצון כאלה בשנה של פיזור גרוע בהם הריכוז עולה”.

"התקדמנו". זיהום אוויר|צילום: אתר pixabay.com
“התקדמנו”. זיהום אוויר|צילום: אתר pixabay.com

חנה קופרמן, הפורום לשמירת חופים: “אני מתנגדת להקלה באפשרות לזהם יותר. מאפשרים חריגה של איקס ימים בפליטת בנזן”. יו”ר הוועדה, ח”כ דודי אמסלם העיר: “אבל היום אין בכלל הגבלה, אפשר לפלוט בנזן 365 יום בשנה, אז למה אתם מתנגדים לתקנות שמשפרות את המצב בהרבה, כי הן לא מושלמות?” חנה קופרמן: “בנזן נמדד כדי למנוע תחלואה ודאית. אם משחקים עם הנתון מאפשרים לזהם כמה שבא להם”.

יו”ר הוועדה השיב: “הדיון כאן איננו אם מותר לפלוט 0.4 מליגרם או 0.3. עד היום לא היו תקנים ולא הייתה הגבלה בכלל. עשו הגבלות. אולי לא מספיק אבל התקדמנו”. חנה קופרמן: “זו שיטה לעבוד על כולם. הם לא פועלים לפי חוק אוויר נקי ששואף להפחתת זיהום. הם רוצים להישאר ברמות זיהום יציבות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *