טקסים לזכר חללי הצוללת דקר

טקסים לזכר חללי הצוללת דקר
"נשקיע יותר". גשר הפיקוד של הצוללת המוצג במוזיאון הימי בחיפה
צילום: באדיבות עידו, ויקיפדיה

לזכר 69 הלוחמים שמתו ב-1969, נערכו שני טקסים, האחד בהר הרצל והשני בלב ים

טקס אזכרה לחללי הצוללת אח”י דקר נערך בהר הרצל בראשות סגן ראש המטה הכללי, אלוף יאיר גולן, מפקד זרוע הים, אלוף רם רוטברג ובנוכחות המשפחות השכולות. במקביל, טקס ימי נערך סמוך לנקודת הציון בה נמצאה הצוללת אח”י דקר, 265 מייל מחופי הארץ, בראשות מפקד שייטת 7, אלוף-משנה ג’, מפקד אח”י רהב, סגן-אלוף ש’, מפקדים ולוחמים משייטת הצוללות ומשייטת ספינות הטילים. במהלך הטקס, הוקראו שמות הנופלים, הונחו זרים לזכרם, התקיים מטח כבוד וכן הושמעה צפירת התייחדות.

לזכרם. טקס האזכרה לדקר בלב ים|צילום: דוצ
לזכרם. טקס האזכרה לדקר בלב ים|צילום: דוצ

בתאריך ה-9 בינואר 1968 הסתיים שיפוצה של הצוללת אח”י דקר בבריטניה והיא יצאה לדרכה לכיוון נמל חיפה. כחמישה ימים לפני תאריך הגעתה המיועד לישראל, נעלמו עקבותיה ו-69 לוחמים הוכרזו כנעדרים. רק בשנת 1999 אותרה הצוללת סמוך לחופי קפריסין. גשר הצוללת הובא לישראל ונמצא כיום במוזיאון חיל הים בחיפה.
סגן ראש המטה הכללי, אלוף יאיר גולן: “טקס זה ייחודי בעיניי. למרות חלוף השנים, אי אפשר שלא להתרשם מלכידות המשפחות, מהמשפחתיות המלוכדת של חיל הים, ומכך שזיכרון ה”דקר” חי ונושם בחיל הים, כאילו לא חלפו 48 שנים-כמעט שנות דור. בעוד יומיים נקלוט בצה”ל את אח”י “רהב”- תוספת אסטרטגית חשובה ליכולתו של צה”ל וליכולותיה של מדינת ישראל. קליטת ה”רהב” מסמלת יותר מכל את המתח התפיסתי העצום בו מצוי צה”ל וחיל הים בתוכו. תפיסת הביטחון של מדינת ישראל נשענת על 4 רגלים: חברה לכידה, כלכלה צומחת, בעל ברית אסטרטגי וצבא חזק. אף לא אחד מהמרכיבים הללו הוא בבחינת מובן מאליו, ומכולם, מרכיב החברה הלכידה הוא הרגיש ביותר, והנדרש ביותר לטיפול וטיפוח. צה”ל הוא בבואת החברה האזרחית. אנו משקיעים רבות, ואף נשקיע יותר, בשימור צה”ל כצבא העם- צבא התומך את מלאכת הלכידות החברתית בדרך הכבוד ההדדי, השיח הפתוח והסובלנות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *