המטרה הראשית: לחצות את ירושלים ללא רמזורים

המטרה הראשית: לחצות את ירושלים ללא רמזורים
פתיחת הכביש צפויה לאפשר זרימת תנועה טובה יותר מעטרות בצפון (כביש 443) וזרימת תנועה טובה יותר לרחוב הרוזמרין (שכונת גילה) בדרום, ללא רמזורים. כביש בגין ממעוף הציפור
צילום: Elements

החלק השלישי (שלב ג’) של כביש בגין, הנחשב לפרוייקט התחבורתי הגדול ביותר בירושלים, נפתח היום בבוקר (ד’) לתנועה, לאחר שנחנך רשמית על ידי שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ”ץ וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת

פרויקט תחבורתי זה של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה, בביצוע חברת “מוריה”, מאפשר לחצות את ירושלים מצפון לדרום ומדרום לצפון ללא רמזורים.

סך הכל הכביש, בן 16 הקילומטרים, כולל: 6 נתיבים, 4 מחלפים, 10 גשרים ו-2 מנהרות (גולומב ובית צפפה), כשעלותו הכוללת של הכביש עומדת על סך של כ-1.25 מיליארד ש”ח.

החלק השלישי של כביש בגין דרום, מחבר בין מחלף דב יוסף למחלף הרוזמרין והינו באורך של כ- 1.4 ק”מ.

הוא כולל כביש עם שישה נתיבים (3 נתיבים לכל כיוון), ומנהרה (מנהרת בית צפפה), באורך של 180 מטר.

ההשקעה בחלק השלישי של כביש בגין עומדת על 400 מיליון ש”ח, מתוך 1.25 מיליארד של כלל הפרויקט.

העבודות בקטע זה בלבד ארכו למעלה מ-3 שנים.

עיריית ירושלים הבטיחה היום כי “מעל המנהרה יוקם פארק רחב שישתרע על פני שטח של 6 דונם עם אמפיתיאטרון, גנים ומדשאות לרווחת התושבים”, כהגדרת העירייה.

העירייה הוסיפה עם פתיחת המקטע החדש, כי בשלב זה, תתאפשר יציאה מכביש בגין דרום לרחוב הרוזמרין לכיוון מערב בלבד.

כמו כן, ניתן יהיה לעלות על כביש בגין לכיוון צפון מכיוון מזרח בלבד.

עיריית ירושלים הדגישה כי תושבי שכונות ארנונה, הר חומה, ארמון הנציב, ג’בל מוכבר, תלפיות ובקעה יוכלו להיכנס לכביש בגין כבר מרחוב הרוזמרין, דבר שצפוי להקל משמעותית על התנועה באזור, ואמור להביא לכדי חיסכון של בין 15-10 דקות בשעות הבוקר.

העבודות לחיבור כביש בגין דרום וכביש 60 נמצאות בעיצומן ויסתיימו בסוף שנת 2017, קבעה העירייה בהודעה רשמית מטעמה.

כמו כן, מסרה העירייה, כי לאחר השלמת העבודות תתאפשרנה כל הפניות בצומת כביש 50 ורחוב הרוזמרין.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ”ץ ציין כי “הארכת כביש בגין דרום הינו פרויקט התחבורה הגדול ביותר המבוצע בירושלים בשנים האחרונות”.

“מדובר ב’מגה-פרויקט'”, כהגדרת כ”ץ, “שעלותו הכוללת נאמדת במיליארד ורבע ש”ח, שבסיומו, ישנה את המציאות התחבורתית בירושלים, ויקצר את זמן הנסיעה מבגין צפון ועד כביש המנהרות ל-12 דקות בלבד לעומת 45 דקות כיום”.

שר התחבורה הוסיף כי “כביש בגין מהווה נדבך נוסף במהפכה התחבורתית שמקדם משרדו בכל רחבי הארץ. בכללם, גם במטרופולינים הגדולים”.

“אנחנו מקדמים פרויקטים בכל הארץ, אבל כשחונכים פרויקט בירושלים ישנה הרגשה מיוחדת. זו עיר שמלווה אותנו בהיסטוריה היהודית יותר מ-3000 שנה, בירת העם היהודי”, טען כ”ץ.

השר הוסיף כי “הפרוייקט הזה בכביש בגין הוא בעל תרומה משמעותית למי שמתגורר כאן. כביש בגין דרום הוא למעשה נתיבי איילון של ת”א. אנחנו משקיעים רבות בעיר עם הרכבת המהירה לירושלים, שדרוג כביש 1 ותכנון כביש 16 מאזור מוצא לתוך העיר, שיחד יהוו את הכניסה החדשה לעיר”, הוסיף השר.

במעמד, התייחס כ”ץ גם לגל הטרור האחרון.

“משטרת ישראל פועלת בנחישות למיגור גל הטרור בירושלים שהחל בחגי תשרי והנה אנחנו כבר בחגי ניסן. המשטרה תרמה להפחתה משמעותית על ידי טיפול במסיתים, תמיכה בהחלטתנו להוצאת התנועה האסלאמית מחוץ לחוק ועוד. כולנו נערכים לאתגר של חג הפסח ואנחנו מקווים להפסיק את גל הטרור שהתפתח כאן. התשובה לטרור הוא גם בלימתו, אבל גם חיזוק העיר דרך פיתוח ובנייה בה”.

“אנחנו נמצאים במאבק חריף מול גל טרור של אסלאם קיצוני שלא שם לו למטרה לשנות גבולות של מדינות. המטרה הברורה שלו היא לקעקע את הציוויליזציה והדמוקרטיות המערביות זו מלחמה בקנה מידה עולמי, אנשים שקמים ורוצחים ומפגעים, רק בשם אידיאולוגיה רצחנית שבאה לפורר ולהשליט פחד ואיסלאם קיצוני. אנחנו נמצאים בחזית ורגילים לכך כשביד אחת אנחנו אוחזים בחרב וביד השנייה נוסיף לעשות ולבנות”, הוסיף כ”ץ.

ההשקעה בחלק השלישי של כביש בגין עומדת על 400 מיליון ש"ח. כ"ץ וברקת בחנוכת קטע ג' של כביש בגין, היום | צילום: ששון תירם
ההשקעה בחלק השלישי של כביש בגין עומדת על 400 מיליון ש”ח. כ”ץ וברקת בחנוכת קטע ג’ של כביש בגין, היום | צילום: ששון תירם

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת מסר כי “בכוונת משרד התחבורה והעירייה להמשיך ולפתח את מערכת התחבורה בעיר ולהפוך את ירושלים לעיר המובילה בתשתיות התחבורה, כראוי לבירת ישראל”.

מנכ”ל חברת “מוריה”, דורון נויוירט הבטיח כי “פתיחתו של החלק השלישי בכביש תביא לזרימת תנועה מצפון העיר לדרומה בשני הכיוונים ללא רמזורים, תפחית את עומסי התנועה, תגדיל את הנגישות לכלל השכונות הדרומיות, לקריית הספורט הבינלאומית של ירושלים הכוללת את היכל הפיס ארנה ירושלים, אצטדיון טדי ומרכז הטניס, לקניון ירושלים (מלחה), וכן לבאים מכביש מספר 60 ובחזרה. כיום הציר פתוח לתנועה בקטע שבין כביש 443 לקטע הדרומי ברחוב דב יוסף בשכונת גילה”.

להצגת כביש בגין ממעוף הציפור לחצו כאן

כזכור, המקטע הראשון של כביש בגין דרום החדש המחבר בין צומת גולומב לתחנת הרכבת במלחה נחנך בחודש דצמבר 2014, והינו באורך 1.4 קילומטר הכולל כביש בעל 6 נתיבים, 4 גשרים, מחלף חדש (מחלף גולומב), ומנהרה באורך של 130 מטרים.

כחלק מעבודות הכביש בוצע במפלס הקרקע (מתחת לגשר נחל רפאים), חיבור בין שני מקטעים של שביל האופנים בין עין יעל להיכל הפיס ארנה, כחלק מפארק המסילה העובר מתחת לגשרים של כביש בגין.

החיבור בין שני הקטעים יוצר רצף מעין יעל ועד למתחם הרכבת החדש בסמוך לגן הפעמון.

המקטע השני של כביש בגין דרום שנפתח לתנועה בחודש מרץ 2015, מחבר בין צומת בנבנישתי-מודעי ועד לרחוב דב יוסף, באורך של כ-2.3 ק”מ והוא כולל כביש בעל שישה נתיבים, שני מחלפים (מחלף בנבנישתי ומחלף דב יוסף), ושלושה גשרים.

בנוסף, בשלבי העבודה הסופיים של הכביש מתוכנן לקום מחלף בצומת רוזמרין שיהווה חיבור ישיר מכביש בגין (50) לכביש המנהרות (כביש 60).

יצויין כי פתיחת הכביש צפויה לאפשר זרימת תנועה טובה יותר מעטרות בצפון (כביש 443) וזרימת תנועה טובה יותר לרחוב הרוזמרין (שכונת גילה) בדרום, ללא רמזורים.

כמו כן, בעקבות העבודות, צפויה להיות מורגשת הקלה משמעותית בנגישות לשכונות מערב ירושלים, כמו: גילה והר חומה. כמו גם, בנגישות לבית צפפה ולבאים מכביש 60.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *