איות בשפכים

איות בשפכים
איה
צילום: באדיבות הספארי

שבעה כלובים בצבעים עליזים ואופטימיים הוכנסו לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.

דקות אחדות קודם לכן הם הורדו מהרכב שהביא אותם מהמתקן לטיהור שפכים שבערבה שם נמצאו לכודות בתוך בריכת השפכים ללא יכולת לזוז.

450,000 איות צרעים עברו בשבוע האחרון מעל ישראל כמעט חצי מיליון!! בדרכן דרומה לאפריקה. מחזה שכזה לא נצפה מאז שנות ה-80 וצפרי ארצנו התרגשו מאוד.

חלק מאיות צרעים חיפשו מקום לנוח בו מעט בזמן ששיוו למים לאחר נדידה אורכה ומייגעת. פתע נצנוצו של מתקן הטיהור קרץ להן ומלמעלה נראה היה כמו בריכת מים מפתה והן מיהרו לצלול לתוכו כדי להרוות את צימאונן.

אבל הבריכה התבררה דקות אחדות לאחר מכן כמלכודת מוות. השומן הרב החל לדבוק בהן והן נלכדו בתוכו.

אנשי החברה להגנת הטבע בסיועם של אזרחים טובים משו אותם מהמים והללו הועברו לבית החולים שלנו לטיפול.

האיות התקבלו בזריזות בחדר המיון של בית החולים ובשל דחיפות המצב, כל אנשי צוות בית החולים נרתם לטיפול כדי לאפשר להן קליטה מהירה.

איה | צילום: באדיבות הספארי
איה | צילום: באדיבות הספארי

תחילה, נעשתה הערכה של המדדים הבסיסיים שלהם שכללה מדידת חום והערכת רמת הנזק שנגרמה מהשפכים והחשיפה המוגברת לזיהומים.

זיהום כתוצאה מרמת זיהום גבוהה כזו יכול להיווצר בחלקים שונים של הגוף כולל בחלל הפה.

לאחר מכן נעשה אבחון מוקדם שכלל בדיקות דם, צילומי רנטגן ובדיקת פגיעות במערכת הנשימה. במהלך פיענוח צילומי הרנטגן ואם לא די בסבלן, נמצאו איות שנפגעו לפני כן מירי כדוריות ציד.

בצילומי הרנטגן ניתן להבחין בכדוריות הללו ויתכן שחלק מהאיות יזדקקו בהמשך לניתוחים בכדי להוציא את הכדוריות.

בתום הבדיקות הראשוניות, האיות הועברו לאשפוז משותף. כולן הוכנסו לתוך חדר אשפוז אחד קטן יחסית.

משום שמדובר בדורסים שמתלהקים בנדידה וחיים בקבוצות גדולות ומשותפות, השהיה המשותפת משפיעה עליהן לטובה, כך הן אוכלות טוב יותר ועשויות להחלים מהר יותר.

בימים האחרונים, החל הטיפול המשולב, הוא כולל מנוחה באשפוז, עירוי נוזלים וכיסוי אנטיביוטי לטיפול בזיהומים של דרכי הנשימה וזיהומים שעלולים להיווצר באזורים אחרים של הגוף.

בשבועות הקרובים, האיות יעברו ניקוי הדרגתי בחומרים דוחי שומנים, שהטוב ביותר הוא דווקא נוזל לשטיפת כלים, כדי להחזיר להן את יכולת התעופה. המטפלים ימשיכו להוציא אותם לפחות 3 פעמים בשבוע מחדר האשפוז כדי לנקות את גופן בסבון לאחר השטיפה והניקוי, ייבשו את גופם בעזרת פן. אנחנו מקווים שהניקוי יהיה ויעיל ותוך כמה שבועות לאחר שהניצוי שלהן יהיה מושלם ויאפשר תעופה מושלמת, הן ישובו לטבע.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *