סיפורו של הסיאמנג

סיפורו של הסיאמנג
גורילה
צילום: באדיבות הספארי

באחד מימי החורף, המטפלים מצאו את גמבה, גורת קוף הסיאמנג בת השנתיים וחצי מוטל בחצר ללא רוח חיים.

המלטה ראשונה מסתיימת לא פעם באובדן של הגור הצעיר ובכל זאת, מדובר בגור הסיאמנג הראשון שנולד בספארי והדבר גרם לצער רב.
לא חלף זמן רב והמטפלים הבינו שג’מבי בת ה-7 נמצאת בשלבים ראשונים של הריונה השני. עוד לא ניכר עליה שהיא בהריון ובטנה טרם תפחה, אך ההתנהגות שלה לא הייתה כתמול שלשום ומידי פעם סירבה לאכול, נראתה עצבנית יותר ולא התנהגה כתמול שלשום.
רק כמה שבועות לאחר מכן, ניתן היה לראות שבטנה גדלה.

דווקא לאחר שנולד, התקשו המטפלים להבחין בגור. הוא היה קטן ואמו הסתירה אותו בין זרועותיה הארוכות ועדיפה לשהות באזור הסבוך של אי הסיאמנגים.

גור סיאמנג שוקל בהולדתו כחצי קילוגרם בלבד, פרוותו דלילה ורק הציצית השחורה בולטת מאוד על ראשו.

לאחרונה, כבר ניתן לראותו בבירור גם בתוך סבך הצמחייה שבאי קופי הסיאמנג וגם תוך כדי משחק על החבלים בין שני האיים. הוא עדיין תלוי על ג’מבי שבשל מצבה העדין, זוכה גם ליחס טוב במיוחד מהאב יאן, בן ה-10.

ג’מבי ויאן הגיעו לספארי לפני כמעט ארבע שנים. ג’מבי הגיעה מאנגליה בעוד יאן הגיע מצרפת. בספארי הם התאחדו והתגלו כזוג מצוין. יש חשיבות גדולה להצלחת הזיווג משום שבדרך כלל, זוג סיאמנגים נשאר יחדיו לכל החיים ואם אחד מבני הזוג מת הם לא יחליפו אותו באחר.

גורילה | צילום: באדיבות הספארי
גורילה | צילום: באדיבות הספארי

ההתחלה לא הייתה קלה, הסיאמנגים שוכנו בחצר קופי האורנגאוטן אך בין שני המים שררה מתיוחות רבה. בכל הזדמנות הסיאמנגים התגרו בקופי האורנגאוטן ולבסוף הוחלט על הפרדה חד צדדית והעברת קופי הסיאמנג למשכנם של קופי הגיבון שפינו את האי ועברו לחיות עם קופי האורנגאוטן ומאז חיים שם בשלווה ונהנים אלו מנוכחותם של אלן.

הסיאמנגים חיים בדרום מזרח אסיה ושייכים למשפחת הגיבוניים. הם קופי אדם חסרי זנב, מונוגמיים וחיים בקבוצות משפחתיות. המשפחה שומרת על הטריטוריה בעזרת קולות. לחלק מהמינים, כמו המין שבספארי, יש שק גרוני לשם השמעת קולות רמים במיוחד. במינים מסוימים שק הגרון שווה בגודלו לגודל הראש.

הסיאמניגים הם קופים פעילים מאוד שנעים בזריזות מענף לענף בעזרת ידיהם. הם יכולים להגיע בשליחת זרוע אחת למרחק של 3 מטרים. על ענפים גדולים שלא ניתן לתפוס ביד או על הרצפה, הסיאמנגים הולכים על שתיים, כשהם עומדים זקופים על רגליהם וידיהם מורמות לשיווי משקל. כל הגיבונים, יכולים לנוד בהתנדנדות על ענפים בידיהם במהירות של עד 56 קמ”ש! וזאת בגובה של כ- 70 מטרים במרומי העצים. בגלל שהסיאמנגים גדולים יותר מגיבונים הם מעט איטיים יותר. בקפיצה אחת מענף לענף הם מסוגלים לעבור מרחק של 9-15 מטרים.

למרות יכולות הלוליינות המדהימות של הגיבונים, קורות להם גם תאונות ונפילות והם נפגעים כתוצאה מנפילות.

קשה להתעלם מהמראה המלבב הזה שכולל את הגור הקטן שלא פעם מביט בתימהון בשק הגרוני של הוריו שגדל וקטן בזמן השמעת קולותיהם.

קופי הסיאמנג נתונים בסכנת הכחדה חמורה בטבע ועל פי נתוני איגוד השימור העולמי, האוכלוסייה של הגיבונים ירדה ב-50 אחוז לפחות ב-40 השנים האחרונות.

בגני חיות ברחבי העולם חיים כיום 427 גיבוני סיאמנג. מאז תחילת השנה נולדו ארבעה גורים בגני חיות ובשנה שחלפה נולדו 12 בסך הכל. אנחנו מקווים כי הגור החדש, בינתיים חסר השם, יגדל ויגיע לבגרות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *