בנט: “אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה”

בנט: “אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה”
"המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר". בנט
צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

העומד בראש המפלגה המזוהה עם הציונות הדתית, ‘הבית היהודי’, ושר החינוך מטעמה, נפתלי בנט, מציב חזית למול ההתבטאויות האחרונות של מי שנחשבים מובילים בקרב רבני הציונות הדתית, יגאל לוינשטיין ואייל קרים

יו”ר המפלגה המזוהה עם הציונות הדתית, ‘הבית היהודי’, ושר החינוך מטעמה, נפתלי בנט, הציב היום (ב’) חומה כנגד ההתבטאויות האחרונות של מי שנחשבים מובילים בקרב רבני הציונות הדתית: ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, הרב יגאל לוינשטיין והמיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי, הרב אייל קרים שיצאו, בין היתר, בביטויים קשים כנגד אוכלוסיית ההומסקסואלים והלסביות.

“אינני רב, ואינני מתיימר להיות גדול בתורה. אינני יכול לפרש הלכה. אך אני יהודי מאמין, שאוהב את התורה ומשתדל לחיות על פיה. אני גם שר החינוך של למעלה משני מיליון תלמידות ותלמידים, ואני מנהיג תנועת הבית היהודי. ואת זאת אני יודע: ההלכה, נועדה לקבוע, מה אסור ומה מותר. ההלכה לא נועדה להיות כלי מפלג ולא כלי שמסמן אנשים, זהויות או מגזרים. אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה. הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליי ואינה דרכה של הציונות הדתית”, קבע בנט בהודעה מיוחדת שהוציא.

“המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר”, הוסיף וטען בנט.

“נכון, יש איסורי תורה מפורשים. אבל לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה. זו לא דרכנו. האם כל מחלל שבת מות יומת, כפי שכתוב בתורה? האם במשך 2,000 השנים האחרונות הוציאו מישהו להורג כי הוא חילל שבת?”, שאל רטורית.

"המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר". בנט | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה
“המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר”. בנט | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

“אתם יודעים, בימי בית המקדש היה בית משפט עליון שנקרא הסנהדרין. איכשהו, החכמים הגדולים בהיסטוריה היהודית, הצליחו למצוא דרך להימנע מענישה על פי לשון התורה המפורשת. לא הוצאו אנשים להורג, למרות שלל העבירות בתורה שהן בעלות עונש מוות. אתם יודעים שסנהדרין שהוציא אפילו אדם אחד להורג ב-70 שנה נקרא “קטלני” ומוצג באור שלילי. אני שואל: האם גדולי חכמי ישראל לא היו צדיקים מספיק? רבי נחמן מברסלב לימד אותנו: כשאדם מחפש אצל האחר את הטוב, הוא עצמו נהיה יותר טוב. הלל הזקן, רבי עקיבא, הרב קוק, ר’ אריה לוין. דמויות שאתה רק שומע את שמן ואתה מיד חש קבלה, חוסר שיפוטיות, אהבה ללא תנאים. זאת היהדות שגדלנו עליה. הציונות הדתית שאני מוביל היא מחנה שאוהב כל יהודי, שמכבד כל אדם, מחנה של דרך ארץ, מחנה שיודע ומכיר מורכבות ולא ממהר לשפוט. המחנה שאני עומד בראשו מאמין בארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל. ונלחם על כל אחד מהם במסירות נפש. ללא פשרות. אבל לאהוב כל יהודי איננה פשרנות. היא-היא היהדות.בצלם אלוהים ברא את האדם – אבל לא בתבניות, לא בהכללות, רק באהבת אדם באשר הוא”, הדגיש.

“חז”ל לימדו: חֲכָמִים, הִזָּהֲרוּ בְּדִבְרֵיכֶם!”, ניצב בנט למול הרבנים.

בנט סיכם ומסר כי “החיבור הזה, בין הקבוצות השונות בעם שלנו, הוא שיוצר את העוצמה המיוחדת שלנו. בימי משבר, וחלילה מלחמה, עם ישראל תמיד מתאחד. עלינו לפעול שנהיה מאחדים גם בימים רגילים. זה בנפשנו״.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *