“אני מוכן להתמודד על ההנהגה הלאומית”

“אני מוכן להתמודד על ההנהגה הלאומית”
עושים ספין. יעלון בחיפה
צילום: יח"צ

שר הביטחון לשעבר יעלון התארח באוניברסיטת חיפה והתייחס לביקורת שהוא סופג בימים האחרונים בעקבות הדיווחים על דוח המבקר בנושא צוק איתן

רב אלוף (מיל) משה “בוגי” יעלון, שכיהן כשר הביטחון בזמן “צוק איתן”, התארח בכנס של המרכז לחקר הביטחון הלאומי של אוניברסיטת חיפה. חלק ניכר מנאומו הוקדש לביקורת שהוא סופג בימים האחרונים בעקבות הדיווחים על דוח המבקר בנושא צוק איתן. בין השאר אמר “יש כאלה שחשוב להם להראות שהפסדנו, שישראל מושפלת שצה”ל מושפל והם גיבורים. אני גאה במה שעשינו כצוות מוביל בצוק איתן והתוצאות מדברות בעד עצמן. מזל שההגה בצוק איתן היה בידיים של נתניהו, של גנץ ושלי. כשהיו שואלים אותי ‘איך זה להיות שר הביטחון?’, הייתי עונה שעם האויבים אני מסתדר לא רע”.

עושים ספין. יעלון בחיפה|צילום: יח"צ
עושים ספין. יעלון בחיפה|צילום: יח”צ

על דוח מבקר המדינה בנושא תפקוד הקבינט במהלך “צוק איתן”, אמר יעלון, “כל מערכה צבאית היא מערכה קשה שיש בה אבדות, אבל אני לא יכול להסתכל על צוק איתן ככישלון. מתקפת הרקטות נהדפה תוך שהיא גורמת לנזק מינימלי, הפיגועים הקשים שתכנן חמאס מהים ומהאוויר וגם באמצעות המנהרות כנגד אזרחים סוקלו. הפסקת האש הושגה על פי התנאים שלנו ללא שום השג לחמאס. טפטופי הרקטות על ידי חמאס נפסקו. תשתית המנהרות ספגה פגיעה קשה והחשוב ביותר, החמאס חלש ומורתע ותושבי הדרום זוכים לשקט חסר תקדים במשך שנתיים וחצי. צריך להסתכל על התמונה הכוללת ולא דרך פיר המנהרות. הייתי צריך לפסול מטרות פופוליסטיות ולא אחראיות. הייתי צריך להחליט את מה שנכון ולא פופולארי באותו הרגע. טוב שלא נגררנו אחרי הפופוליזם ההרסני והמסוכן של חלק מחברי הקבינט שכבר עשו פוליטיקה תוך כדי המערכה וממשיכים לעשות זאת גם היום. הילדותיות וחוסר האחריות שלהם הייתה משאירה את צה”ל עד היום בעזה במחיר כבד ביותר ובתוצאות רעות מכל בחינה. אם היינו מקשיבים לאותם מדליפים ומתלהמים בקבינט בגל הטרור בשנה האחרונה, היינו מוצאים את עצמנו מזמן באינתיפאדה שלישית. אי אפשר להתייחס לביטחון רק דרך כוונת הרובה, חוץ מאלה שנשארו בקורס מכי”ם – כן, יש כאלה, גם בקבינט”, אמר.

יעלון אף התייחס לביקורת שהושמעה, בין היתר נגדו, על כך שהקבינט לא עודכן על איום המנהרות ואמר כי החומר זמין ונמצא לכל שר שרוצה ללמוד ולהגיע מוכן לדיונים. הוא הוסיף כי אחרי הבחירות האחרונות, ולאור הביקורת על חוסר מידע של שרי הקבינט שנשמע כבר אז, הוא החליט לקיים ימי עיון לחברי הקבינט בגופי הביטחון השונים. “ליום עיון באמ”ן הגיעו פחות מחצי והנותרים בוטלו בגלל חוסר הענות. כשהצגנו את התוכנית האסטרטגית של צה”ל “גדעון” הצעתי לכל שר שרוצה לשבת עם ראש אג”ת, כדי שיסביר לו את פרטי התוכנית, לכמה זמן שהוא מוצא לנכון. אף שר לא ביקש זאת. ואחרי זה עושים ספין שאין מזכיר צבאי”, אמר.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *