“במימי ישראל עוד מאגר אחד גדול של גז”

“במימי ישראל עוד מאגר אחד גדול של גז”
שמים גז. אסדה
צילום: pixabay.com

בוועדת המדע של הכנסת הוצגה תחזית אופטימית, לצד ביקורת נוקבת על הסקר הסביבתי שהוכן לקראת חידוש החיפושים

הממונה על ענייני הנפט במדינת ישראל הדהים היום (ג’) את חברי ועדת המדע של הכנסת, כאשר הצהיר בנחרצות: “במימי ישראל עוד מאגר אחד גדול של גז”. הדיון התקיים בעקבות החלטת משרד האנרגיה לפתוח את הים לחיפושי גז ונפט מחדש והביקורת הציבורית על ההסדר הקיים.

בדיון הוצג סקר סביבתי שבוצע לקראת חידוש קידוחי הגז והנפט במים הטריטוריאליים של ישראל. היו מי שהביעו התלהבות ותמיכה במיזם, ומי שביקרו אותו בחריפות.

שמים גז. אסדה|צילום: pixabay.com
שמים גז. אסדה|צילום: pixabay.com

ח”כ יעל כהן פארן, שיזמה את הדיון אמרה: “הנושא מאוד חשוב וקריטי לדון בו בעת זו. כאשר נעצרה החלוקה ב-2012 הוחלט לבצע את הסקר כדי שכאשר יחליטו לפתוח את הים שוב ידעו איפה יש מקומות רגישים ומה הסיכונים הסביבתיים ועלותם. הסקר עדיין לא הושלם וכבר רצים קדימה. שוב, עולות שאלות לגבי התוקף”.

יוסי וירצבורגר, הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה השיב לה: “ב-2012 כשסגרו את הים לצערנו מועצת הנפט לא דיברה שצריך בכלל סקר אסטרטגי, היא סגרה כדי להבין כמה גז יש לנו ואיך מחלקים אותו. בעזרת חברה חיצונית קיימנו דו”ח פנימי שבדק את המצאי, הוא התקבל ב2015, בעקבות זה שר האנרגיה החליט לפתוח את הים. בסקר הסביבתי בדקנו מה קורה בעולם, כדי שנדע על מה אפשר להגן ועל מה צריך לשמור, הוא נותן לנו המלצות איך אנחנו צריכים לחלק את הזכויות הלאה. את הפן המדעי מד”ר משה תום. אחת ההמלצות היא שב-7 קילומטרים הקרובים לחופי מדינת ישראל יהיו סגורים לחיפוש. הסקר הגיאולוגי שבוצע לא יפורסם לציבור. הוא חסוי, חלקים ממנו שאנחנו יכולים לפרסם, שיהיה הליך תחרותי, מי שירצה לגשת למכרז יצטרך לקנות את הנתונים”.

לבקשת ח”כ כהן פארן פירט וירצבורגר אודות מאגרי הגז שעל פי הערכות המדינה ימצאו: “אנו מקווים למצוא עוד 1300 bcm (מיליארד מטרים מעוקבים) הניתנים להפקה. יש עוד מבנה די גדול אחד, כאשר השאר פחות משמעותיים מלווייתן. מי שמשקיע צריך להיות אופטימי אבל אחוז המציאות בעולם זה 13 אחוז”.

ד”ר משה תום מהמכון לחקר ימים ואגמים: “המקומות היחידים שיש בהם מקומות רגישים מכל משמר מסומנים במפה, ייתכן מאוד שיש עוד מקומות שאיננו יודעים, כרגע התגלו שתי נקודות כאלה”.

ד”ר בלה גליל מהמכון לחקר ימים ואגמים הציגה ביקורת נוקבת על הסקר ואמרה: “מהלך הדיגום וניתוח התוצאות שנעשו בסקר אין בהם כדי לספק את הנתונים המספיקים לצורך ניתוח בתי גידול ולהערכת הרגישות שלהם. הדו”ח לא מציג נתונים אמינים באשר לאופי והיקף הגידול ולנוכחות מינים נדירים, מספרם, וקישוריות בתי הגידול שמשמעותית ביותר”.

יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב: “קיים סקר אסטרטגי שמצוי בהכנה מטעם משרד האנרגיה, מדובר בסקר רחב, אנחנו רוצים להתמקד בחלק המדעי של הסקר – איסוף הידע הקיים, ישנה ביקורת כי הוא לא מספיק ממצה, בטענה שלצוות ההיגוי לא ניתנה האפשרות לדון בביקורת באופן ממצה, אנו כאן כדי להעלות את הדברים”.

לעניין המוכנות לדליפות גז ונפט, הודה פרד ארזואן, סגן מנהל ים וחופים במשרד להגנת הסביבה: “אנחנו לא מוכנים ברמה סבירה לאסונות ים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *