בני נוער מצאו אוצר עתיק

בני נוער מצאו אוצר עתיק
שווה 100 קילו תבואה. מטבע הזהב
צילום: עומר זידאן

מי שגילו את האוצר בצפון הם חניכי המכינה הקדם צבאית “גליל עליון-המדרשה למנהיגות”

בחפירה ארכיאולוגית בכפר כמא שבגליל התחתון, התגלו מטבעות זהב וכסף בני כ-1200 שנה.

ראוי לציין כי במאה ה-8 לספירה ערך המטבעות היה רב, והמטבעות נושאים כתובות בערבית המציינות אמונה באל אחד, ומזכירים את שמו של הנביא מוחמד.”

שווה 100 קילו תבואה. מטבע הזהב|צילום: עומר זידאן
שווה 100 קילו תבואה. מטבע הזהב|צילום: עומר זידאן

מי שגילו את האוצר הם חניכי המכינה הקדם צבאית “גליל עליון-המדרשה למנהיגות” בכפר הנשיא. כבר ביום הראשון של החפירות הארכיאולוגיות שאליהן הצטרפו, הם מצאו מטבע זהב מהתקופה האסלאמית הקדומה, המתוארך לשנים 777-776 לסה”נ, ונושא כתובות בערבית שמציינת אמונה באל אחד ואת שמו של הנביא מוחמד. בנוסף, מצאו מטבעות נוספים מתקופה זו, העשויים כסף.

לדברי עומר זידאן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, “המטבעות נמצאו במבנים מהמאה ה-8-7 לסה”נ יחד עם שברי כלי חרס, חפצי מתכת ועצמות בעלי חיים. כל אלה, מספרים על חיים פעילים שהתקיימו כאן בתקופה המוסלמית הקדומה. חשיפת המטבעות מעידה, אולי, על תכולת ארנק שהתפזרה כאן בימים הקדומים”.

לדברי ד”ר רוברט קול, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, “ההתרגשות מהממצא היא לא רק של התלמידים, אלא גם של הארכיאולוגים. נדיר למצוא מטבע זהב יחיד בחפירה, כי כמו שהיום לא מוצאים סתם כך שטר של 100 יורו ברחוב, כך אנשים שמרו על הזהב שהיה ברשותם והוא התגלגל לאורך הדורות. כשאנחנו כבר מוצאים מטבעות זהב בחפירה ארכיאולוגית, הם נחשפים לרוב כמטמון שאנשים החביאו בצורה מסודרת. מעניין לדעת שמטבע זהב כזה, בשביל אדם פשוט, היה המון כסף – דינר אחד היה שווה יותר מ-100 קילו של תבואה, וב4 וחצי דינר, כבר ניתן היה לרכוש בית בכפר”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *