היום: טקס השבעת השופטים הצבאיים בבית הנשיא

היום: טקס השבעת השופטים הצבאיים בבית הנשיא
טקס השבעת השופטים הצבאיים
צילום: מארק ניימן

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום, שני, י”א אב, 15 באוגוסט, בטקס השבעת שופטים צבאיים שנערך בבית הנשיא, במהלכו מונו נשיא בית הדין הצבאי לערעורים ושלושה שופטים צבאיים נוספים לכהונת שופטים בערכאה ראשונה

תת אלוף דורון פיילס, שהתמנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים הועלה במהלך הטקס לדרגת אלוף, את הדרגות העניקו לו רעייתו נורית פיילס ושלושת ילדיו, יחד עם הרמטכ”ל, רב-אלוף גדי איזנקוט.

בטקס השתתפו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, הרמטכ”ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, נשיא בית הדין הצבאי לערעורים היוצא אלוף שי יניב, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, נציגי פורום מטכ”ל, שופטי בתי הדין הצבאיים, חברי הוועדה לבחירת שופטים, ובני משפחות המתמנים.

טקס השבעת השופטים הצבאיים | צילום: מארק ניימן
טקס השבעת השופטים הצבאיים | צילום: מארק ניימן

פנה הנשיא בדבריו אל השופטים המתמנים: “מדינת ישראל בחרה כבר בימיה הראשונים, לראות במלחמה רע הכרחי שאיננו מתיר את פריצת כל הגבולות והשתקת כל החוקים”, אמר הנשיא בפתח דבריו והוסיף: “חוקת המשפט הצבאי התפרסמה כבר בתש”ח ועיצבה את צבא ההגנה לישראל כצבא שכפוף לחוק, פועל מכוח החוק ועל פי חוק. מערכת המשפט הצבאי מורכבת משופטים-חיילים הכפופים לחוק, עצמאים בפרשנותם, ובעלי סמכות מלאה לדון ולהכריע. המערכת הזו על מורכבותה ואתגריה, היא חלק מהותי מהמבנה של צבא ההגנה לישראל כצבא המייצג את הריבון, העם, ואת מוסדותיו הנבחרים במדינה היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית. פעמים רבות במפגשים שיש לי עם ראשי מדינות, אני מנסה להסביר את המורכבות איתה מתמודדים החיילים שלנו”, אמר הנשיא והדגיש: “את הקשי להבחין בין מחבל לבלתי מעורב, בין שגרת חיים המתחלפת בשניות לשגרה מאיימת- את המתח והפחד המצטברים. את הצורך להכריע בשבריר של שניה. באותה נשימה, אני מדגיש במפגשים אלה תמיד את מחיבותנו הקדושה שלא לעבור את הגבול שנחקק בדין של פקודה בלתי חוקית שדגל שחור מתנוסס מעליה, עקרון עליו מחונך צה”ל לדורותיו. לאתגר היסודי הזה אנחנו מחויבים ובו כוחנו.”

טקס השבעת השופטים הצבאיים | צילום: מארק ניימן
טקס השבעת השופטים הצבאיים | צילום: מארק ניימן

“התמניתם לתפקידכם בין היתר בגלל שאתם מכירים היטב את המערכת הצבאית על שלל פעולותיה,” אמר הנשיא בסיום דבריו לשופטים המתמנים, והוסיף: “אין לי ספק שאתם מבינים היטב את המציאות המבצעית המורכבת אתה מתמודדים החיילים שלנו- הבנים והבנות שלנו, שנשלחו על ידינו לחזית. אני סמוך ובטוח שההכרעות השיפוטיות שלכם יעשו מתוך תבונה ורגישות, מתוך שקילת כל השקולים והנסיבות שיובאו בפניכם ומתוך דאגה מלאה לזכויות וחובות הבאים בדין בפניכם.”

נשיא בית הדין הצבאי לערעורים הנכנס, האלוף פייליס נשא דברים בטקס ואמר: “בתי הדין הצבאיים הם חלק מצה”ל. אותם שופטים הם גם קציני צבא, מנוסים ובכירים, אשר חיים את הצבא, ומכירים אותו מתוכו- את מבנהו ואורחותיו. את צרכי אכיפת החוק, המשמעת והטמעת ערכי המוסר, אשר הכרחיים להתנהלותו התקינה והם אשר מעניקים לצבא את חוסנו. אותם שופטים מכירים, מקרוב, את הנדונים בפניהם, את מצוקות החיילים אשר מתגייסים לצבא מכל השכבות והקבוצות שמהן בנויה החברה בישראל. להם המומחיות בעריכת האיזונים שבין הצורך בענישה לבין הרצון להחזיר אותם חיילים שמעדו לשירות תקין מועיל ובסופו של דבר, בתום שירותם, לשלבם כאזרחים נורמטיביים בחברה.”


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *