י-ם: ממצאים מחורבן בית שני

י-ם: ממצאים מחורבן בית שני
אתר החפירה במגרש הרוסים שעל רצפתו ניתן לראות את אבני הקלע
צילום: יולי שוורץ

ברשות העתיקות מעריכים כי הם מצאו את המקום ממנו פרצו הרומאים את חומות ירושלים

עדויות מרתקות להבקעת “החומה השלישית” של ירושלים בסוף ימי בית שני התגלו במהלך בחפירת רשות העתיקות במרכז העיר. מתברר כי במקום בו ייבנה הקמפוס החדש של “בצלאל”, נערכה חפירה ארכיאולוגית שביצעה רשות העתיקות בחורף האחרון. במהלך החפירה, גילו הארכיאולוגים שרידי מגדל שבלט מחומה, ומול חזיתו המערבית של המגדל נמצאו עשרות רבות של בליסטראות ואבני-קלע, אותן ירו הרומאים ממכונות יריה אל עבר שומרי החומה היהודים, אשר ניצבו בראש המגדל.

לדברי ד”ר רינה אבנר וכפיר ארביב, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: “זו עדות מרתקת להפגזה האינטנסיבית של הצבא הרומי, בראשות טיטוס, בדרכם לכבוש את העיר ולהחריב את בית-המקדש השני. ההפגזה נועדה לתקוף את שומרי החומה כדי לחפות ולאפשר לכוח הרומי לקרב את איילי-הניגוח, ובאמצעותם להבקיע את החומה”.

אתר החפירה במגרש הרוסים שעל רצפתו ניתן לראות את אבני הקלע| צילום: יולי שוורץ
אתר החפירה במגרש הרוסים שעל רצפתו ניתן לראות את אבני הקלע|
צילום: יולי שוורץ

ההיסטוריון ועד הראייה למלחמה, יוסף בן מתתיהו, מסר פרטים רבים על חומה זו. לדבריו, החומה נועדה להגן על הרובע החדש של העיר, שהחל להתפתח מחוץ לגבולותיה, ומצפון לשתי החומות שכבר עמדו. את בניית החומה השלישית החל המלך אגריפס הראשון, אך זה הפסיק את הבנייה כדי שלא לעורר את זעמו של הקיסר קלאודיוס, ולהפיג את ספקותיו לגבי נאמנותו. בנייתה של החומה השלישית חודשה כעשרים שנים מאוחר יותר, על ידי מגני ירושלים, וזאת כחלק מביצור העיר והיערכות המורדים היהודים למרד הגדול כנגד הרומאים.

מאז ראשית המאה העשרים ועד לחפירה הנוכחית, לא נפתר הוויכוח לגבי זיהוי החומה השלישית ושאלת גבולות העיר ירושלים ערב המתקפה הרומאית בפיקודו של טיטוס. נדמה, כי התגלית החדשה במגרש הרוסים, היא הוכחה לקיומו של תוואי החומה באזור זה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *