נתניהו: “כל אפריקה מתרגשת מהביקור הזה וגם אני”

נתניהו: “כל אפריקה מתרגשת מהביקור הזה וגם אני”
לראש הממשלה מצטרפים כ- 80 אנשי עסקים ממלמעלה מ- 50 חברות. נתניהו
צילום: מתוך YouTube

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ורעייתו יצאו היום (ב’) בבוקר לביקור היסטורי ביבשת אפריקה לאחר עשרות שנים, “בהן לא ביקר באפריקה ראש ממשלת ישראל”, כהדגשת לשכתו

ביקורו של נתניהו באפריקה יחל באוגנדה, שם הוא צפוי להתקבל בטקס רשמי על ידי נשיא אוגנדה.

לאחר מכן יתקיים באנטבה הטקס הרשמי לציון 40 שנה למבצע אנטבה.

בהמשך, נתניהו צפוי להיפגש עם ראשי מדינות ממזרח אפריקה שמגיעים במיוחד לאוגנדה לפגישה מדינית עימו.

בפגישה צפויים להשתתף נשיא אוגנדה, נשיא קניה, נשיא רואנדה, נשיא דרום סודאן, ראש ממשלת אתיופיה, נשיא זמביה ושר החוץ של טנזניה.

בהמשך הביקור, ראש הממשלה יבקר גם בקניה, רואנדה ואתיופיה שם תתקיימנה פגישות עם ראשי המדינות והצמרת הביטחונית והכלכלית.

בהמשך ראש הממשלה צפוי לשאת נאום היסטורי בפרלמנט של אתיופיה.

לראש הממשלה מצטרפים כ- 80 אנשי עסקים ממלמעלה מ- 50 חברות על מנת ליצור קשרים עסקיים עם חברות ומדינות באפריקה.

בקניה ובאתיופיה צפויים להתקיים סמינרים עסקיים בין אנשי העסקים שיצטרפו לנסיעת נתניהו לבין אנשי עסקיים מקומיים. הסמינרים הם בחסות נשיא קניה, ראש ממשלת אתיופיה וראש ממשלת ישראל.

לראש הממשלה מצטרפים כ- 80 אנשי עסקים ממלמעלה מ- 50 חברות. נתניהו | צילום: מתוך YouTube
לראש הממשלה מצטרפים כ- 80 אנשי עסקים ממלמעלה מ- 50 חברות. נתניהו | צילום: מתוך YouTube

יצוין כי בשבוע שעבר אישרה הממשלה תוכנית מקיפה “לחיזוק הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה עם מדינות יבשת אפריקה”, כהגדרת לשכת נתניהו.

עלות התוכנית כ- 50 מיליון שקלים.

עיקרי התוכנית:

1. שיתוף פעולה תקדימי עם הבנק העולמי –

א. הקמת קרנות ייעודיות של ישראל בבנק העולמי אל מול אפריקה תוך ניצול היתרונות היחסיים של ישראל.

ב. יצירת מנגנונים לשיתוף פעולה בין הממשלה, המוסדות הפיננסים הבינלאומיים והגופים המוסדיים הישראלים למימון פרויקטי פיתוח רחבי היקף במדינות אפריקה ומדינות מתפתחות אחרות.

2. הרחבת מערך הנספחויות המסחריות – בשלב הראשון תיפתחנה שתי נספחויות באפריקה ותיבחן האפשרות להקמת שתי נספחויות נוספות בעתיד.

3. מימון פעילות שיווקית – הגברת החשיפה בין התעשייה הישראלית לבין הצרכים והלקוחות הפוטנציאליים במדינות אפריקה.

4. מענקים לעריכת סקרי היתכנות – מטריה ממשלתית שתאפשר לחברות ישראליות לחשוף את יכולותיהן הטכנולוגיות (כגון: סקרים על ידי חברות ישראליות בעבור הממשלות המקומיות).

5. הקמת ארבעה מרכזי מצוינות של מש”ב – באוגנדה, אתיופיה, קניה ורואנדה. המרכזים יחשפו את הטכנולוגיות הישראליות בפני אנשי עסקים וגורמים ממשלתיים במדינות אפריקה ובכך יסייעו להגדלת הייצוא הישראלי למדינות אלו.

6. קידום פרוטוקולים פיננסים – מדובר במנגנון שיוזיל את עלות עשיית העסקים של חברות ישראליות באפריקה. תפקידו לטפל בחסמים המרכזיים בייצוא לאפריקה, שהם הפרמיות הגבוהות ומחסור בביטוחי הלוואות ארוכות טווח.

7. הקמת מנהלת משרד הבריאות ל- G2G – פלטפורמה להסכמי התקשרות בין מערכת הבריאות הישראלית למערכת הבריאות במדינות אחרות בעולם בכלל ובאפריקה בפרט.

8. מענקים במדען הראשי – במסגרת תמיכה זו ייכללו מוצרים אשר דורשים פעילות מו”פ לשם התאמה טכנולוגית, הנדסית ושיווקית לשווקים האפריקנים.

9. קורסים והכשרות בתחומי ביטחון פנים והבריאות – היתרון היחסי של ישראל בתחומי אלה יוצר עניין בקרב חלק ממדינות אפריקה המבקשות מישראל הכשרות בתחום.

10. חתימה על הסכם חלל עם אתיופיה – חיזוק קשרי הטכנולוגיה, המדע והאקדמיה עם ממשלת אתיופיה. הסכם זה יסייע בקידום פעילות של חברות ישראליות באתיופיה, בין היתר בנושאי חלל ואנרגיה מתחדשת.ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא היום בבוקר (ב’) לביקור ממלכתי באפריקה.

״אני יוצא עכשיו לביקור היסטורי באפריקה”, אמר הבוקר ראש הממשלה. “הביקור ייפתח בפגישת פסגה עם מנהיגים משבע מדינות באפריקה שבאים במיוחד לאנטבה ואוגנדה כדי לקיים את הפגישה הזו, לקבל ראש ממשלה מישראל בפעם הראשונה מזה עשרות שנים על אדמת אפריקה. יש לו חשיבות גדולה מאוד למסע הזה גם מבחינה מדינית, כלכלית, ביטחונית ואני שמח שישראל חוזרת לאפריקה בגדול. אנחנו פותחים את אפריקה לישראל שוב. בנוסף, יהיה בביקור הזה מפגש מרגש באנטבה, במקום שבו התבצע מבצע החילוץ הגדול. ישתתפו בו גם חיילים שהשתתפו במבצע וגם כמובן חלק מהניצולים”.

“כל אפריקה מתרגשת מהביקור הזה וגם אני מתרגש מאוד”, סיכם נתניהו לפני טיסתו.

מוקדם יותר, פרסמה לשכת נתניהו הודעת מיוחדת מטעמה נוכח הטענות כי הביקור הממלכתי באפריקה יעמוד על 28 מיליוני שקלים.

“בניגוד לסכומים שפורסמו בתקשורת, ללא בדיקה, עלות ביקורו של ראש הממשלה באפריקה נאמדת בכ- 12.5 מיליון ש”ח”, קבעה לשכת ראש הממשלה.

“הסכום כולל את ביקוריו של ראש הממשלה באוגנדה, קניה, רואנדה ואתיופיה, הטקס הרשמי שמפיק מרכז ההסברה לציון 40 שנה למבצע אנטבה, ועלויות האבטחה – על פי דרישת השב”כ. מכון היצוא ארגן את משלחת אנשי העסקים שנלווית לראש הממשלה לטובת פיתוח וחיזוק הקשרים הכלכליים עם מדינות אפריקה. אנשי העסקים והחברות המשתתפים במשלחת נושאים בעלויות הטיסה והלינה באופן פרטי. המדינה אינה מממנת זאת”, הוסיפה הלשכה.

“מדובר בביקור היסטורי של ראש ממשלה ישראלי באפריקה מזה עשרות שנים, שתחזק את הקשרים המדיניים, כלכליים וביטחוניים עם מדינות רבות ביבשת אפריקה”, סיכמה הלשכה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *