לפיד לרבנים הראשיים: צאו באמירה תומכת בלימודי הליב”ה

לפיד לרבנים הראשיים: צאו באמירה תומכת בלימודי הליב”ה
"שלמה המלך, החכם באדם, דיבר שבעים שפות. הרמב"ם היה רופא ומדען". בתמונה: יאיר לפיד
צילום ארכיון: מתוך וויקימדיה

על רקע האפשרות שהממשלה תבטל את חוק לימודי הליב”ה, שיגר לפיד מכתב מיוחד לרבנים הראשיים לישראל וקרא להם לצאת באמירה מוסרית ואמיצה נגד הנסיונות לשלול מהילדים החרדים את האפשרות ללמוד מתמטיקה ואנגלית ולרכוש כלים וידע “שיסייעו להם בעתיד”, כהגדרת לפיד

על רקע האפשרות שהממשלה תבטל את חוק לימודי הליב”ה שהועבר בממשלה הקודמת שיגר היום (ד’), יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’, ח”כ יאיר לפיד, מכתב מיוחד לרבנים הראשיים לישראל: הרב הראשי, הראשון לציון, יצחק יוסף והרב הראשי דוד לאו.

במכתב, כתב לפיד כי “בימים אלה מקדמת הממשלה יוזמת חקיקה שנועדה לבטל את חובת לימודי הליב”ה בבתי הספר החרדים. סופה של יוזמה זו יהיה בכך שתלמידים חרדים לא ילמדו בבתי הספר מתמטיקה ואנגלית, ותילקח מהם האפשרות לפרנס בעתיד בכבוד את עצמם ואת משפחותיהם. בעידן בו אנו חיים, בלי מתמטיקה ואנגלית יחסמו רוב האפשרויות בשוק העבודה העתידי בפני ילדים אלה. חלקם ימשיכו בוודאי בעולם התורה, אולם אלו מהם שירצו גם לצאת לעבוד, יגלו שמשרות רבות (ודווקא המשרות הריווחיות יותר) חסומות בפניהם”.

"שלמה המלך, החכם באדם, דיבר שבעים שפות. הרמב"ם היה רופא ומדען". בתמונה: יאיר לפיד | צילום ארכיון: מתוך וויקימדיה
“שלמה המלך, החכם באדם, דיבר שבעים שפות. הרמב”ם היה רופא ומדען”. בתמונה: יאיר לפיד | צילום ארכיון: מתוך וויקימדיה

לפיד הוסיף כי “יוזמה זו אינה הוגנת כלפי הילדים החרדים, אינה הוגנת כלפי התלמידים החילונים והדתיים שעליהם תיפול המעמסה בעתיד, ואף אינה תואמת את ערכי היהדות. הרי אין חולק על כך שבין היהדות לבין לימודי שפות ומתמטיקה אין שום סתירה. להיפך. כל תולדות היהדות היא השאיפה להשכלה וללימוד. שלמה המלך, החכם באדם, דיבר שבעים שפות. הרמב”ם היה רופא ומדען. רבי אברהם אבן עזרא כתב את ‘ספר המספר’ העוסק ביסודות השיטה העשרונית. הרלב”ג כתב את ‘מעשה חושב’ העוסק במתמטיקה גבוהה. הגאון מווילנה עסק במתמטיקה והיה בעל ידע עצום בתחומי המדעים”.

במקביל, הביע יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’ “דאגה עמוקה”, כהגדרתו, מההשפעה שתהיה לביטול החוק על עתיד ילדי ישראל כולם וכתב כי “היוזמה הזו תגביר שנאה בישראל, תגביר בורות בישראל, תגביר את השסע בין חלקי החברה הישראלית, ובעיקר אינה הוגנת כלפי אלפים רבים של צעירים שנחסמת בפניהם האפשרות להתפרנס. המוני בתים בחברה החרדית צמאים להשכלה שכזאת לילדיהם, אך קולם לא נשמע ברעש המהלכים של עסקניהם. השינוי שמביא את בשורת ההזדמנות השווה לתלמיד החרדי כבר החל. הוא מתחיל לשאת פירות, אל לנו לאפשר את גדיעתו”

לפיד סיים בבקשה מיוחדת מהרבנים הראשיים: “אני קורא לכבודו להשמיע קול מוסרי רם ואמיץ, שיזכה לאמון מכל חלקי החברה, נגד הרעיון שמסיבות פוליטיות צרות ישללו מילדיי ישראל את הידע, החוכמה ואפשרויות הפרנסה המגיעות להם”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *