“מחויבות מצרים לתמוך בהסכם צודק לסכסוך הפלסטיני-ישראלי איתנה ויציבה”

“מחויבות מצרים לתמוך בהסכם צודק לסכסוך הפלסטיני-ישראלי איתנה ויציבה”
"תחינתם של העם הפלסטיני הופכת לקשה יותר בכל יום שעובר, והחלום לשלום ולביטחון מתרחק מהישג ידם של העם הישראלי", הדגיש שוכרי . נתניהו שוכרי היום (א') בירושלים
צילום: חיים צח, לע"מ

“מחויבותה של מצרים לתמוך בהסכם צודק, כולל ובר קיימא לסכסוך הפלסטיני-ישראלי ולתמיכתה בשלום ובביטחון במזרח התיכון היא מחויבות איתנה ויציבה”. כך קבע היום (א’) אחר הצהריים, שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי במהלך ביקור רשמי בישראל

ביקור זה נחשב לביקור הרשמי הראשון של שר חוץ מצרי בישראל מאז שנת 2007.

במסיבת העיתונאים המשותפת לשוכרי ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, בלשכת ראש הממשלה בירושלים, קרא נתניהו לפלסטינים “לנהוג לפי הדוגמה של מצרים ושל ירדן ולהצטרף אלינו למו”מ ישיר”.

“זוהי הדרך היחידה שאנחנו יכולים לטפל בכל הסוגיות העומדות בנינו ולהפוך למציאות את חזון השלום שמבוסס על שתי מדינות לשני עמים”, קבע ראש הממשלה. כמו כן, הוא הצהיר כי הוא “מברך” על ההצעה האחרונה של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי ולהנהגה המצרית, “במאמצים לקדם שלום עם הפלסטינים ושלום רחב יותר באזורנו”.

שוכרי קבע כי הביקור שלו לישראל היום (א’) “מגיע בצומת מכריע ומאתגר עבור המזרח התיכון”.

“המצב במזרח התיכון הופך לבלתי יציב ומסוכן יותר ויותר. במיוחד, בעוד תופעת הטרור ממשיכה לצמוח ולהתפשט בפריפריה, מהווה איום קיומי על עמי האזור ועל כלל העולם. אף אדם או קבוצת אנשים פטורה ממנו. אף אחד לא חסין בפני האיום הזה. קונפליקטים וסכסוכים מזויינים גם הם פרושים באזור ומביאים לסבל הומניטרי מדאיג ומאיימים על יציבות המזרח התיכון. הביקור שלי היום לישראל הוא המשך של תחושת האחריות ארוכת השנים של מצרים לשלום עבור עצמה ולכל עמי האזור, במיוחד העמים הפלסטיני והישראלי שסבלו במשך עשורים רבים כתוצאה מהנצחת הסכסוך ביניהם”, הוסיף שוכרי.

“הביקור מגיע בהקשר של החזון של הנשיא א-סיסי שהוא הרחיב עליו ב- 17 במאי לגבי כינון שלום צודק וכולל, בין העמים הישראלי והפלסטיני, שמגשר ושמביא את הסכסוך הארוך הזה לסיום. להישג כביר כזה תהיה השפעה מרחיקת לכת, דרמטית וחיובית על התנאים הכוללים באזור המזרח התיכון. מצרים נותרת מוכנה לתרום להשגת המטרה הזו. אנחנו מעריכים מאוד את האמון של שני הצדדים ושל הקהילה הבינלאומית במחויבות שלנו לשלום, יציבות וצדק”.

“ברוח זו ערכתי ביקור חשוב ברמאללה ב- 29 ביוני, במהלכו נפגשתי עם ההנהגה הפלסטינית וקיימתי שיחות מקיפות. היום אני בישראל כדי להמשיך את אותו הדיאלוג. בעבודה יחד, נוכל למצוא את הדרך קדימה להבנה ולנקוט בצעדים משמעותיים כדי לקיים את הלגיטימיות הבינלאומית, כמו גם כיבוד ההסכמים והאמנות שהושגו בעבר בין הצדדים לסכסוך כדי ליישם את פתרון ‘שתי המדינות’. המטרה שאנו רוצים להשיג באמצעות המשא ומתן בין שני הצדדים מבוססת על צדק, זכויות לגיטימיות ונכונות משותפת לחיות בדו קיום בשלום בשתי מדינות ריבוניות שכנות בשלום ובביטחון”, טען שר החוץ המצרי.

"תחינתם של העם הפלסטיני הופכת לקשה יותר בכל יום שעובר, והחלום לשלום ולביטחון מתרחק מהישג ידם של העם הישראלי", הדגיש שוכרי . נתניהו שוכרי היום (א') בירושלים | צילום: חיים צח, לע"מ
“תחינתם של העם הפלסטיני הופכת לקשה יותר בכל יום שעובר, והחלום לשלום ולביטחון מתרחק מהישג ידם של העם הישראלי”, הדגיש שוכרי . נתניהו שוכרי היום (א’) בירושלים | צילום: חיים צח, לע”מ

“מאז הפסקת המשא ומתן בין הצדדים הפלסטיני והישראלי באפריל 2014, המצב בהידרדרות מתמדת בין אם זה ברמה ההומניטרית, הכלכלית או הביטחונית. תחינתם של העם הפלסטיני הופכת לקשה יותר בכל יום שעובר, והחלום לשלום ולביטחון מתרחק מהישג ידם של העם הישראלי כל עוד הסכסוך ממשיך”, הדגיש שוכרי במקביל.

“זה לא מקובל יותר לטעון שה’סטטוס-קוו’ הוא הטוב ביותר שנוכל להשיג עבור התקוות והשאיפות של העמים הישראלי והפלסטיני.לצערי, מצב העניינים הנוכחי הוא לא יציב ולא בר-קיימא ולא תואם לתקוות ולשאיפות של שני העמים ולא עם אלה של עמי האזור ושל העולם”, קבל שר החוץ המצרי.

עם זאת, הדגיש שוכרי כי “החזון של פתרון ‘שתי המדינות’ לא מופרך. ריבוי רעיונות ויוזמות הוצעו כדי להפוך אותו למציאות מעשית. במיוחד, יוזמת השלום הערבית. אולם, השגת החזון הזה דורשת צעדים רציניים לבניית אמון כמו גם רצון כן שלא משתנה תחת שום נסיבות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *