נפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

נפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה
יום השואה והגבורה 2016. הדלקת נרות זיכרון
צילום ארכיון: www.pixabay.com

נשיא המדינה ורעייתו אירחו לראשונה בבית הנשיא מפגש של ״זיכרון בסלון״, ופתחו את אירועי המפעל לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בישראל ובעולם. ראש הממשלה נפגש עם מדליקי המשואות והבטיח כי השואה לא תחזור. מחר (ה’), יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תקיים הכנסת בשעה 11:00 בטרקלין שאגאל בכנסת את הטקס המסורתי “לכל איש יש שם” במהלכו יוקראו שמות של יהודים שנספו בשואה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ורעייתו, נחמה ריבלין, אירחו לראשונה בבית הנשיא אתמול (ג’) בערב, מפגש של המפעל ״זיכרון בסלון״, ובכך פתחו השניים את המפגשים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בישראל ובעולם.

האירועים נפתחו בכינוס של כארבעים משתתפים בבית הנשיא בהם שכנים מרחוב הנשיא ואורחים נוספים, ששמעו את עדותו של מאיר גינוסר. בין השומעים הייתה גם אלמה סטיבה, ניצולת שואה ילידת הולנד, אשר ביקשה להודות לנשיא ורעייתו על האירוח ולמאיר גינוסר על התעוזה לספר את סיפורו, שכן היא עוד מתקשה להביא את עצמה לספר את סיפורה.

גינוסר, בן 87, יליד פולין שניצל מהמחנות אושוויץ ובוכנוולד, עלה ארצה והקים משפחה. הוא אב לשלושה, סב לתשעה ומתגורר היום בחולון.

הנשיא ורעייתו הודו עם כניסתם לגינוסר בחום, ובטרם החל לתת את עדותו, בירך הנשיא את המשתתפים ואמר: ״אני נולדתי תשעה ימים לאחר שפרצה המלחמה, ואנחנו היינו צברים, משפחתנו הייתה כאן עוד לפני השואה. כשהחלו להגיע הסיפורים, היה לנו מאוד קשה להבין ולתפוס את הזכרון הקולקטיבי שהחל להתעצב. דיברו, אבל איש מאיתנו לא יכול היה להבין במה מדובר, שכן הזכרון הקולקטיבי, המנותק מזכרון אישי, הוא זכרון לא ברור – אתה שומע, אבל לא קולט. כשמדברים על שישה מליונים, לא ניתן היה לתפוס. ואז, הם החלו להגיע. נחשפנו אל הניצולים, אחד אחד, כל אותם אשר חרפו נפשם והגיעו לארץ המובטחת, אל החלום, החלום הקולקטיבי והאישי לבוא להיות עם חופשי בארצו. אז גם החלו להגיע אלינו הסיפורים עצמם, אז התחילה לחלחל ההבנה שהשואה אינה יומנים וסרטים, היא דבר שעוד חי בנינו כאן, גם אם לא מובן”.

“זוהי חובתנו, בבחינת והגדת לבנך, להביא אל כל בית בישראל את ההבנה שזכרון השואה הוא נחלת כל אחד מאיתנו – על סיפורי אסון, וסיפורי גבורה, על הזכרונות שהדעת אינה מסוגלת לסבול והראש לא יכול אפילו לדמיין. המפעל שאתם מקיימים, זכרון בסלון, הוא מפעל שצריך לבוא לידיעת כל אזרחי ישראל, שצריך להיות בסלון של כל אחד. רעייתי ואני נמצאים בבית העם, מפעם לפעם נמצאים בו גם הנשיא ורעייתו, אך זהו הבית של העם. זכרון בסלון של בית הנשיא בישראל הוא זכרון בסלון של כל אחד ואחד מאזרחי המדינה. אנו גאים על הזכות לשמוע כאן היום את אחד האנשים המופלאים שעבר את הדרך כולה- משואה לגבורה ותקומה של עם ישראל, אדם שמבין, שהנפת דגל ישראל אל ראש התורן אינה דבר מובן מאליו. אנו גאים להיות שותפים, ומזמינים את כל עם ישראל לקיים זכרון זה כדי שבנינו ידעו שכך היה ולעולם לא נשכח זאת”.

גינוסר סיפר על התלאות והזוועות שחווה על בשרו בתקופת השואה, מהפרידה הקשה מאימו כשהיה בן 11, אותה תיאר כחוויה הקשה ביותר שחווה במהלך שנות המלחמה ועד הגעתו ארצה והצטרפותו ללוחמי הפלמ”ח.

“אימי הייתה אישה צעירה בת ארבעים, כשהלכה בידיעה גמורה אל מותה עם ילדיה הקטנים. היא אמרה: אני חייתי מספיק. אני הלכתי עם אבא וידעתי שלא נתראה יותר. אני חושב שאני השארתי את הזכרונות מאחור, אבל את החלומות, הזכרונות לא עוזבים ושם, אמא שלי חוזרת אלי הרבה”.

“אני בחרתי לא לקחת איתי את זכרון הזוועות אל החיים החדשים שהכרתי. 70 שנים שתקתי, ואני לא מצטער על זה. הקמתי פה בית ישראלי מובהק עם שמחת חיים”, הדגיש גינוסר לסיכום.

“זו אחת החוויות הכי מרגשות שעברתי כאן בבית הנשיא”, אמר הנשיא לגינוסר בתום המפגש.

"אמא שלי חוזרת אלי הרבה". נשיא המדינה מחבק את ניצול השואה, מאיר גינוסר | צילום: מארק ניימן, לע"מ
“אמא שלי חוזרת אלי הרבה”. נשיא המדינה מחבק את ניצול השואה, מאיר גינוסר | צילום: מארק ניימן, לע”מ

״זיכרון בסלון״ היא יוזמה חברתית לציון ערב יום השואה בסלון הבית בין אורחים וחברים, בערב שכולל עדות של ניצול שואה, חלק אומנותי-שיתופי ודיון.

היוזמה החלה לפני שש שנים, בסלון אחד, אליו התכנסו בספונטניות כמה עשרות חברים שהרגישו שהזיקה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה נחלשת וביקשו למצוא דרך אישית, רלוונטית ומשמעותית לעסוק בנושא.

“זיכרון בסלון” מציע דרך נוספת לציין את זיכרון השואה, במפגש אינטימי בסלון הבית. ב-2015 השתתפו כ-150,000 מארחים ומתארחים בערבי “זיכרון בסלון”, השנה נערכים מובילי היוזמה לחצי מיליון משתתפים בסלונים שונים, בהם גם מועדונים חברתיים והוסטלים של פגועי נפש, פנימיות, בתי כלא, קהילות של מבקשי מקלט, מעונות ומסגרות של נוער במצבי סיכון, אנשים עם צרכים מיוחדים, דרי-רחוב ועוד רבים.

במקביל, נפגשו אמש ראש הממשלה, בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו עם ששה ניצולי השואה שידליקו המשואות היום (ד’) בערב, בעצרת הפתיחה הממלכתית לאירועי יום השואה והגבורה ב”יד ושם”.

ראש הממשלה, אמר במהלך המפגש כי יש לו, כהגדרתו, “משימה אחת – די ב”יד ושם” אחד, פעם אחת, פעם שנייה זה לא יקרה. היום המדינה שלנו היא מאוד מאוד חזקה. מה שקרה ב-70 שנה זה לא ששנאת היהודים נעלמה, היא לא נעלמה, היא מופנית היום למדינת היהודים, אבל המדינה מאוד מאוד חזקה. והכוח שלה זה הכוח שלכם, זה כוח החיים שלכם”.

“זה לא יקרה עוד פעם”, קבע נתניהו.

מחר (ה’), יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תקיים הכנסת בשעה 11:00 בטרקלין שאגאל את הטקס המסורתי “לכל איש יש שם”, במהלכו יוקראו שמות של יהודים שנספו בשואה.

הטקס יתקיים במעמד יו”ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, נשיא המדינה, ראש הממשלה, נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, שרים, חברי כנסת, חברי כנסת לשעבר וניצולי שואה.

הטקס השנה יהיה בסימן: “הכל אסור לנו והכל אנו עושים”- המאבק לשמירה על רוח האדם בתקופת השואה.

במהלך הטקס יודלקו נרות הזיכרון במנורת “השישה” לזכר שישה מיליון היהודים שנרצחו בשואה, על ידי ניצולי שואה ובני משפחותיהם, בני הדור השני והשלישי.

במסגרת הטקס תוצג גם תערוכת “צילום בגיל” – 20 עבודות שצילמו ניצולי שואה במסגרת סדנת צילום ופוטותראפיה של ארגון הג’וינט ומשרד הרווחה.

במסגרת הסדנה הניצולים מקבלים מצלמות ויוצאים איתן למסע בעקבות סיפוריהם, זיכרונותיהם ותובנות חייהם.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *