נתניהו השיק תוכנית סיוע לצפון

נתניהו השיק תוכנית סיוע לצפון
"עידן חדש". הכנס במעלות, השבוע
צילום: קובי גדעון

צמרת הממשלה הגיעה למעלות-תרשיחא כדי להכריז על התוכנית, לפיה יושקעו בצפון 12 מיליארד שקל בתחבורה ותשתיות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, ושר הפנים, אריה דרעי, השיקו מעלות-תרשיחא את התוכנית הממשלתית לפיתוח הצפון, הכוללת השקעה של קרוב ל-15 מיליארד שקל. התוכנית תובא לאישור הממשלה ביום ראשון. מרבית הסכום, 12 מיליארד שקל, יועבר לתחבורה ולתשתיות, לפרויקטים כמו רכבת קלה בין חיפה לנצרת, הארכת קווי המטרונית מחיפה לערים הסמוכות וכן הקמה, שידרוג והרחבה של כבישים חלופיים בצפון. מיליארד שקל יועבר לתחום הבריאות והרווחה.

משמעות התוכנית עבור הגליל המערבי: 800 מיליון שקל יוקצו לביצוע כבישים עוקפי נהריה: כביש 859, מנתיב השיירה לרגבה, וכביש 89 החדש, שיוסט מצפון לבית החולים עד לשנת 2019.

77 מיליון שקל יועברו מקק”ל לתחום התיירות, עם עדיפות לאזור הגליל המערבי, לפרויקטים כמו אגם מונפורט המתחדש, תרשיחא, חיזוק תשתיות התיירות בפקיעין ובחורפיש, אתרי תיירות במטה אשר ובמעלה יוסף. כמו כן יוקצה כסף למשיכת חברות היי-טק באמצעות הקלה במס חברות באזור ולהקמת אזורי תעשייה חדשים, כמו אזור תעשייה משותף למעלות ולכפר ורדים, ואזור תעשייה בכברי.

"עידן חדש". הכנס במעלות, השבוע | צילום: קובי גדעון
“עידן חדש”. הכנס במעלות, השבוע | צילום: קובי גדעון

במסגרת טיפוח ההון האנושי יוקצה תקציב של מיליארד שקל להגדלת שעות ההוראה במחוז הצפון, הגדלת ההשקעה בחינוך הבלתי פורמלי והגדלת תקציבי בינוי בתי הספר. ייעשו צעדים להעתקת מחנות צה”ל למחוז הצפון במטרה לייצר מינוף כלכלי, וייבחנו הצעות להעתקת חברות
ממשלתיות בעלות אופי טכנולוגי למחוז, ולהעתקת מכון וולקני.

נתניהו אמר בכנס: השקנו היום תוכנית לפיתוח הצפון בהיקף של כ-15 מיליארד שקלים. במסגרת התוכנית נקים אזורי תעשייה, מרכזי חדשנות, מפעלים ביטחוניים, נשדרג את בתי החולים ונגדיל את מספר המיטות בהם, נמשיך לפתח את בית הספר לרפואה בצפת, נשקיע בתשתיות תחבורה ונחזק את המחקר המדעי, את מוסדות החינוך ואת התיירות. אנחנו גאים בצפון, אנחנו גאים במדינה שלנו”.

על ההצבעה נגד ישראל האו”ם אמר ראש הממשלה: “קראתי הבוקר בכמה עיתונים שהם קבלו על העמדה התקיפה שנקטתי מול המדינות שהצביעו נגדנו באו”ם. ישראל היא מדינה עם גאווה לאומית ואנחנו לא מגישים את הלחי השנייה. זאת תגובה מושכלת, תקיפה ואחראית. תגובה טבעית של עם בריא שמבהיר למדינות העולם שהמעשה שנעשה באו”ם איננו מקובל עלינו. יש חשיבות מתמשכת לתגובה הזאת, גם אם יהיה עוד ניסיון או שניים לפגוע בנו במהלך החודש הקרוב. אבל אין תחליף לתגובה הנחושה משום שהיא יוצרת את הבסיס ליחס אחר בהמשך.ולכן לתאר את המחאה שלנו כמלחמת עולם זה מגוחך. אני מציע, די עם הגלותיות הזאת. אני אומר לכם שאין שום תבונה מדינית בהתרפסות”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *