“סליחה ומחילה. לא הבנו, לא רצינו להבין, לא עשינו די”

“סליחה ומחילה. לא הבנו, לא רצינו להבין, לא עשינו די”
"לעולם נתעקש - חביב אדם שנברא בצלם". ריבלין בטקס
צילום: דוברות בית הנשיא

כך הבהיר אמש (ד’) נשיא המדינה, ראובן ריבלין בבקשת סליחה קולקטיבית של האזרח מס’ 1 של מדינת ישראל, נוכח התנהגות המדינה לניצולי השואה, מעולם, “גם היום ועד היום”, כהגדרתו

“ניצולי השואה החיים בינינו מתמעטים והולכים. השנים הללו הן שעת רצון לערוך חשבון נפש בפניכם. אנחנו חייבים להודות – שגינו. ניצולי השואה לא זכו מעולם לכבוד הראוי להם. גם היום, ועד היום, מדינת ישראל אינה עושה הכול כדי לדאוג לניצולי השואה. אחיי ואחיותיי, ניצולי השואה, גיבורי התקומה, באתי לכאן היום בשמי, בשם העם בישראל, בשם מדינת ישראל – לבקש מכל אחת ואחד מכם, בטרם יהיה מאוחר מדי, סליחה, סליחה ומחילה. לא הבנו, לא רצינו להבין, לא עשינו די”, הדגיש בביקורת מושחזת כתער, נשיא המדינה בנאומו בעצרת הפתיחה של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ב”יד ושם”.

“אחינו ואחיותינו הניצולים. השנים הללו הן שעת הכושר שלנו לנסות ולברר יחד איתכם, כיצד אתם רוצים לעצב את זיכרון השואה ולקחיה לדורות הבאים. כיצד אתם רוצים לטעון את לפיד הזיכרון שיעבור מדור לדור. המספר שנחרט על בשרכם, נצרב בליבו של העם הזה לדורי דורות והפך לצוואת חיים של העם היהודי. השואה, אם נרצה או לא, הפכה לגורם המעצב את אמות המידה של הבנתנו את עצמנו ושל הבנת יחסינו ותפקידנו עם העולם כולו. השואה מעמידה את העם היהודי מול מושכלות יסוד כעם וכאומה המביטים פנימה אל תוך עצמם ואל מול פני האנושות כולה. מושכלות יסוד שעל כולנו להתאחד סביבן ללא תלות בהשקפה, באידיאולוגיה או במוצא”, הוסיף וקבע הנשיא.

ריבלין הקפיד לשלוח חיצי ביקורת שאינם משתמעים לשתי פנים גם לסוגיית האנטישמיות במפלגת הלייבור, המפלגה המובילה באופוזיציה הבריטית.

“אנטישמיות ורדיפת יהודים אינם אופנה חולפת, כזו שניתן להקל בה ראש. זוהי מחלה כרונית עמוקה וקשה החודרת ללב ההיסטוריה של העמים. עדות לכך אנו מוצאים בקולות העולים גם היום מלב אירופה האחרת, מהשמאל הבריטי ומהימין הקיצוני באירופה המזרחית ובאירופה כולה, ונפוצים בחלקים מרכזיים בעולם הערבי”, התקומם נשיא המדינה.

“מדינת ישראל תתמודד עם האנטישמיות הזו בכך שתבטיח, בראש ובראשונה, בית לאומי וצבא יהודי מגן לעם השורד הזה. לעולם לא נתבייש בכך שאנחנו נכונים להילחם. אנו עם ששרד וימשיך לשרוד בזכות חוסנו, בכוח רוחו. שנית, שותפות גורל יהודית.לעולם נדרוש את דמי אחיותינו ואחינו, יחידים וקהילות, הזועקים אלינו מן האדמה. לעולם נרדוף את המכחישים, המשכיחים והמטשטשים. ולהווה ולעתיד, תהא אשר תהא אמונתנו, מעבר לניכור, לפילוג ולמחלוקת בתוכנו- לעולם נכיר בחוט הנעלם הקושר אותנו בני העם היהודי לאגודה אחת. אם נרצה ואם לאו- השואה מטילה חובה קשה ואיומה על האומה היהודית בהתנהלותה. השואה גם לעולם תעמיד אותנו העם היהודי, כקטגור נצחי על בימת האנושות. קטגור כנגד האנטישמיות, הגזענות והלאומנות. חביב אדם, כל אדם, שנברא בצלם אלוהים. זוהי חובה קדושה – שהעם היהודי איננו יכול ואיננו רוצה להימלט ממנה בכל זמן, בכל מצב. לעולם נדע להגן על עצמינו בעצמנו. לעולם נהיה מחויבים לשותפות הגורל היהודית. לעולם נתעקש- חביב אדם שנברא בצלם”, הבטיח הנשיא.

"לעולם נתעקש - חביב אדם שנברא בצלם". ריבלין בטקס | צילום: דוברות בית הנשיא
“לעולם נתעקש – חביב אדם שנברא בצלם”. ריבלין בטקס | צילום: דוברות בית הנשיא

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעלה לנאום לאחר הנשיא, התייחס לדבריו של ריבלין. בהתייחסותו הביטח ראש הממשלה כי יופנו משאבים נוספים לטובת ניצולי השואה והמדינה “תיפרע את חובה” כלפיהם.

“חובתנו לאפשר לכם, לכל ניצולי השואה, לכל שורדיה, להמשיך לחיות את חייכם ברווחה ובכבוד. אדוני הנשיא, אתה צודק. במהלך השנים לא עשינו די, אבל בשנים האחרונות הוספנו לכך משאבים, ונוסיף עוד, מסיבה אחת פשוטה – כי מגיע לכם. בזכות ולא בחסד. זהו החוב של מדינת ישראל אליכם, ואנחנו נפרע את החוב”, הוא אמר.

נתניהו סיפר על פגישתו עם ששת מדליקי המשואות בטקס. נתניה והדגיש כי “מסר ברור עלה בפגישתנו: אסור שהאסון שפקד את עמנו יחזור שנית. במעמד זה, בבירתנו הנצחית ירושלים. אני חוזר ומתחייב: לא תהיה שואה נוספת”.

נתניהו התייחס בדברי, בדומה לנשיא, לאירועים האקטואליים במפלגת הלייבור ולא רק בה.

“האנטישמיות ושקריה, אלה לא מתו עם היטלר בבונקר בברלין. כי כיום מיליוני בני אדם בעולם המוסלמי קוראים ושומעים כזבים איומים על העם היהודי. אומרים להם שהיהודים הם צאצאים של קופים וחזירים, אומרים להם שהיהודים, אני מצטט, “שותים בגביע את דם אויביהם”, והשקרים הללו ואחרים מתפשטים ברשתות החברתיות, באמצעי הפצה שהיטלר וגבלס לא היו מעלים בדמיונם. הסתה זו מקורה באיסלאם הקיצוני ובעולם הערבי, אבל בשנים האחרונות מצטרפת אליה הסתה לא פחות ארסית מן העולם המערבי. חברי פרלמנט בריטיים, בכירים בשבדיה, מעצבי דעת קהל בצרפת. אני חייב לומר שהאנטישמיות בימינו מייצרת זיווגים מוזרים, אנשי אליטות שכביכול מייצגים את הקדמה האנושית, חוברים לקנאים ברברים החשוכים ביותר עלי אדמות, לעורפי ראשים, מדכאי נשים, רודפי להט”בים, משמידי אוצרות תרבות. הם עושים יד אחת ביניהם להפיץ את הנגיף האנטישמי מול מטרה אחת – נגדנו. נגד מדינת ישראל, הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון שנושאת ערכי קדמה וכבוד האדם”.

“רק לפני שבועיים קבע ארגון אונסק”ו של האו”ם, צריך לשמוע זאת כדי להאמין שהדברים האלה נאמרו, ארגון אונסק”ו של האו”ם קבע שלהר הבית, הר המוריה, אין שום קשר לעם היהודי. שימו לב למה שקורה כאן, ארגון עולמי שמופקד על שימור ההיסטוריה, משכתב כלאחר יד עובדת יסוד בהיסטוריה האנושית. זוהי בורות מרצון, וחמור מכך, זו התמכרות לשקר והפצתו ברחבי העולם עד שיתקבל כעובדה. בדיוק כך נהגו שונאי ישראל לדורותיהם”, לא חסך ביקורתו על המתרחש באו”ם.

“בעולם הווירטואלי אומנם קל להפיץ את השנאה הקדומה ביותר, בטכנולוגיה החדשנית ביותר, אבל באותה מידה ניתן להשתמש באותה טכנולוגיה כדי להפיץ את האמת, והטכנולוגיה הזאת נמצאת בכיס של כל אחד ואחת מכם. לכל אחד ואחד מכם יש בכיסו ובביתו את המכשיר האלקטרוני להפיץ את האמת. אני קורא לכם לעשות זאת”, ביקש ראש הממשלה לקראת סיכום דבריו.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *