“פיתוח ההון האנושי הוא האתגר לעתיד הנגב”

“פיתוח ההון האנושי הוא האתגר לעתיד הנגב”
"פיתוח ההון האנושי הוא האתגר העומד לפנינו כאשר אנו מביטים קדימה לעתיד הנגב". ראובן ריבלין
צילום: מארק ניימן, לע"מ

כך אומר נשיא המדינה, ראובן ריבלין. “ללא השקעה באדם, תרד לטמיון ההשקעה בתשתיות”, מזהיר הנשיא בנוסף, בהתייחסו למצב בדרום הארץ

במסגרת דברים שנשא היום (ג’) בוועידת הנגב השביעית שהתכנסה בירוחם, אמר הנשיא כי “ללא השקעה באדם, תרד לטמיון ההשקעה בתשתיות”. הנשיא הוסיף כי “פיתוח ההון האנושי הוא האתגר העומד לפנינו כאשר אנו מביטים קדימה לעתיד הנגב”.

הנשיא ציין כי בזמן ששיעורי האבטלה בכלל המדינה ירדו השנה ועומדים על 5.3%, אחוז האבטלה בערי הדרום מגיע לעשרה ואף במספר יישובים על 30 אחוזים.

“זה מצב בלתי נסבל”, קבע הנשיא והסביר כי “מלבד המצוקה האנושית העצומה שמסתתרת מאחורי המספרים הללו, מצב זה מנציח את הדרום כפריפריה נחשלת ומאיים לשים לאל את ההשקעה העצומה בתשתיות פיזיות. אך הבעיה לא רק נוגעת לשיעורי התעסוקה. הדרום סובל מאיכות המשרות, ומהמשכורות המשולמות לתושבים. צמצום הפערים בין הנגב לשאר חלקי מדינת ישראל תלוי אם כן לא רק בהגדלת שיעורי התעסוקה, אלא בפיתוח תעסוקה איכותית. לפנינו ניצב אתגר, אך לא אתגר בלתי אפשרי. הצלחה של הדרום בפיתוח ההון האנושי החבוי בו תהיה הצלחה למדינת ישראל כולה”.

ללא הסדרת הסוגיה עם האוכלוסיה הבדואית הדרום יתקשה לצעוד קדימה, הוסיף הנשיא

הנשיא הדגיש כי “על כולנו יחד להירתם במעשים, לא רק במילים, למפעל טיפוחה של הנהגה מקומית כל הרמות: הנהגה פוליטית, הנהגה יזמית, הנהגה חינוכית וחברתית”.

"פיתוח ההון האנושי הוא האתגר העומד לפנינו כאשר אנו מביטים קדימה לעתיד הנגב". ראובן ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ
“פיתוח ההון האנושי הוא האתגר העומד לפנינו כאשר אנו מביטים קדימה לעתיד הנגב”. ראובן ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע”מ

הנשיא סיכם את דבריו באומרו כי “השקעה עכשיו בקידום ההון האנושי הדרומי, תאפשר למדינת ישראל לפתח כלים להתמודדות עם שינויים גלובליים עמוקים ורחבים. אם נפעל נכון יעצים הדרום את ישראל כולה, ומירוחם תצא תורה”.

יצוין כי במהלך נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מחו פעילי סביבה כנגד דבריו. “אתה הורס את הנגב. תפסיק להרוג את הנגב”, קראו לו. “למה בירוחם יש מובטלים ובעומר יש עשירים? כי הממשלה בונה להם יישובים חדשים. למה בנתיבות יש אבטלה? כי הממשלה בונה יישובים חדשים”, הוסיפו וצעקו המפגינים שהוצאו מן האולם, לעבר ראש הממשלה.

“אם רציתם דוגמא לאבסורד של הפוליטיקה הפופוליסטית, קיבלתם את זה עכשיו. אני מתרשם עמוקות מהספונטאניות של ההפגנה הזאת. מהתזמון הספונטאני”, אמר נתניהו בציניות. “אין ממשלה שעושה יותר לדרום מהממשלה שלנו”, קבע נתניהו. “הנגב לא נבנה רק על ידי נקודה אחת או אחרת. אנחנו משקיעים בכבישים, רכבות, בהורדת צה”ל דרומה, בתרבות, בפארקים, ברווחה”, דברי נתניהו.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *