“צריך לתת עדיפות לפריפריה”

“צריך לתת עדיפות לפריפריה”
דורש הוכחות. בוחבוט וכבל בכנסת
צילום: יצחק הררי

בעקבות הבטחות הממשלה והשרים בעניין התוכנית לחיזוק הצפון, התכנסה ועדת הכלכלה לדיון דחוף

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, התכנסה ביום שלישי לישיבה דחופה שעסקה במימוש הבטחות הממשלה והשרים בעניין התוכנית לחיזוק הצפון ופיתוחו. הישיבה התקיימה בהמשך לדיון מיוחד במצב בצפון שקיימה הוועדה לפני כחודש ובהמשך לסדרת הכתבות של גיא ורון ב”חדשות 2″.

בפתח הישיבה התייחס כבל להבטחת הממשלה להשקיע 15 מיליארד שקל בצפון, ואמר כי התחושה היא שמדובר במסך עשן וכי למעשה לא מדובר בהשקעות חדשות, אלא בתוכניות שהיו בתקציב ממילא. הוא דרש ממחלקת המחקר והמידע של הכנסת לבחון זאת לעומק, והודיע כי לאחר שתסתיים הבדיקה יכנס ישיבה מיוחדת בהשתתפות שר האוצר, השר לפיתוח הפריפריה ושר הבריאות.

ראש עיריית מעלות-תרשיחא, שלמה בוחבוט, אמר בדיון: “יש בשורות בתוכנית הממשלה, אבל אני לא מאמין שהיא תביא מהפכה, וצריך כבר בעוד חודשיים לעשות חשיבה מחודשת. יכול להיות שהגיע הזמן שבגליל תקום מפלגה שתדאג לתושבים”.

ראש מועצת מטה אשר, יורם ישראלי, אמר כי לא יכול להיות שנכדתו, שנפלה בחוג כדורסל, מגיעה לבית החולים והתור לבדיקת סי.טי נקבע לשלושה שבועות לאחר מכן.

דורש הוכחות. בוחבוט וכבל בכנסת|צילום: יצחק הררי
דורש הוכחות. בוחבוט וכבל בכנסת|צילום: יצחק הררי

סגנית הממונה על התקציבים באוצר, שירה גרינברג, טענה כי מדובר בתוספת של 15 מיליארד שקל מעבר לתקציב 2016. לדבריה, הפרק הכלכלי כולל תוספת של 450 מיליון שקל, התשתיות עוד 12 מיליארד שקל, יותר ממיליארד שקל לבריאות, והשקעות נוספות בחינוך ובהון האנושי. כבל אמר כי יש חשש שזורקים רימון עשן ולבסוף, מכל הסכומים האלה, ה”צ’ופר” יהיה מצומצם.

ח”כ יצחק וקנין, תושב יערה שבגליל המערבי, סיפר על בנותיו, בעלות תארים אקדמיים, ראשון ושני, שניסו למצוא עבודה בצפון וכל מה שהצליחו למצוא הן משרות בשכר נמוך. לכן, אמר, עברו לגור במרכז הארץ: “פעם הממשלה הבינה שצריך לתת עדיפות לפריפריה, ואם המדינה לא תחזור ותשים כסף, שום דבר לא יעזור”.

ח”כ איתן ברושי אמר כי הצפון אטרקטיבי רק בסופי השבוע ובלתי אפשרי בשאר ימות השבוע: “השאירו אותנו, תושבי הצפון, לשמור על הירוק בצפון, בעוד שכל היפים והאמיצים שבאים מהמרכז ברכבי ה-4X4 לוקחים את הירוקים”.

ח”כ איילת נחמיאס ורבין הוסיפה כי בתוכנית אין בשורה לתעשייה המסורתית, ו-60 מיליון שקל בשנתיים – אין בהם די כדי להעביר מפעלים לצפון.

ח”כ יפעת שאשא ביטון אמרה כי אין ספק שהצפון גדוש באתגרים ושהממשלה צריכה לקחת אחריות לחיזוקו לטווח הארוך, אך הוסיפה כי צריך גם לחזק את התדמית של המקום ולראות גם את הדברים הטובים. בוחבוט אמר על כך כי אי אפשר להגיד שהכל טוב, ואם משרד הבריאות לא קיבל תקציב נוסף, הבעיות לא ייפתרו ויהיה צורך לסגור אפילו את בית החולים בנהריה.

ח”כ אורלי לוי אבקסיס אמרה כי מימדי האבטלה בצפון גבוהים פי שלושה מאלה שבמרכז, ומהתוכנית של הממשלה עולה שההשקעה העיקרית היא בתשתיות שמקרבות את הפריפריה למרכז, בעוד שצריך לעשות ההיפך – להביא את רמת השירותים הניתנים במרכז גם לפריפריה: “אם רוצים שהזוגות הצעירים יבואו לצפון, צריך לתקן את הליקויים”.

ח”כ חיים ילין אמר כי עד שלא תהיה מלחמה, כסף לא יזרום לצפון, שנהנה משקט ביטחוני מאז 2006. ח”כ דב חנין: “מבחינת דיבורים אפשר להיות רגועים, אבל הגיע הזמן לממש את הדיבורים למעשים”.

היו”ר כבל סיכם והזכיר את דרישתו לקבל ממרכז המחקר והמידע של הכנסת דוח מלא על התוכנית, ואמר כי בעוד כחודש יקיים את הישיבה בהשתתפות השרים: “נער הייתי וגם זקנתי. ראיתי כל כך הרבה תוכניות והצהרות, ועכשיו אני רוצה לראות שורה תחתונה. נפרק את התוכנית סעיף אחר סעיף, ולא נרפה מהעניין הזה. אם הממשלה תביא כסף חדש, נוריד בפניה את הכובע, אבל אם לא, נצטרך לטפל בזה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *