ראש הממשלה חנך את הגן הלאומי יודפת

ראש הממשלה חנך את הגן הלאומי יודפת
הרוח הזאת מחייבת. נתניהו ביודפת
צילום: לעמ

2,000 שנה לאחר שפרץ המרד ברומאים בו יודפת שימשה מבצר חשוב, המקום נחנך מחדש לאחר שיפוץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר במשגב, במסגרת חנוכת גן לאומי יודפת העתיקה. לביקור נלווה שר הקליטה, זאב אלקין, והשניים שמעו על שרידי היישוב, הלחימה במקום ושיקום האתר ממנכ”ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, ומארכיאולוג האתר, ד”ר מוטי אביעם. ראש מינהל השימור ברשות העתיקות, רענן כסלו, סיפר על הנגשת האתר ועל עבודת השימור שנעשתה במקום.

בתל יודפת שכנה העיר הקדומה יוטבת, ששמה שובש במהלך השנים ליודפת. העיר מוקפת משלושה עברים במורדות תלולים, אשר העניקו לה הגנה טבעית. בתקופת בית המקדש השני התקיים בה יישוב יהודי.
עם פרוץ המרד הגדול ברומאים, בשנת 66 לספירה, העיר בוצרה ביחד עם אתרים נוספים בגליל, על ידי מפקד הגליל, יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלאביוס). לאחר מצור ממושך וקרבות קשים נכבשה יודפת בשנת 67, ואחרוני המגינים הסתתרו בבורות המים של העיר. יוסף בן מתתיהו הסגיר עצמו לרומאים והפך להיסטוריון בחצר הקיסרים. יודפת יושבה מחדש לאחר המרד, והיישוב היהודי התקיים בה עוד כמה מאות שנים בטרם ניטשה העיר לחלוטין.

הרוח הזאת מחייבת. נתניהו ביודפת|צילום: לעמ
הרוח הזאת מחייבת. נתניהו ביודפת|צילום: לעמ

נתניהו אמר בטקס: “לאחר שעם ישראל גלה מארצו, האפשרות שיחזור ויקיים את הטקס הזה כעבור כ-2,000 שנה במקום הזה, ביודפת, במסדה ובבית”ר – שם יש עיר חדשה – האפשרות הזאת כמעט שאינה קיימת בהיסטוריה. היא אומרת לנו מהו כוח החיים, האמונה והיצירה, מה הכוח הזה שטמון בעמנו, והוא כוח גדול מאוד”.

“היה כאן חורבן גדול מאוד. לכן, העם היהודי שעבר את החורבן הזה שהיה שונה וחריג לעומת המעשים הדומים שנעשו לעמים אחרים. לאחר שגלה מארצו, הצפי שהוא יחזור לכאן ויקיים את הטקס הזה כעבור כ-2,000 שנה, במקום הזה, ביודפת, ובמסדה, ובבית”ר – שם יש עיר חדשה – האפשרות הזאת היא כמעט לא קיימת בהיסטוריה. היא אומרת לנו מהו כוח החיים, האמונה והיצירה. מה הכוח הזה שטמון בעמנו, והוא כוח גדול מאוד. אנחנו עדיין מוקפים באויבים, באימפריות, במבקשי נפשנו, אבל אנחנו מוצאים את הכוחות לגונן על ריבונותנו, ולבנות את מדינתו, ולהגן על מדינתנו. כתוב אצלנו: בכל דור ודור יקום הגיבור, מגן העם. וקמו לנו גיבורים, יש לנו גיבורים כאלה, כי יש לנו את הרוח הזאת. אבל הרוח הזאת מחייבת מבחינתי לדעת את מקורותינו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *