“רצון לחזק את היחסים בין רומניה וישראל”

“רצון לחזק את היחסים בין רומניה וישראל”
"חלק מאותה קהילה הנלחמת בטרור". רה"מ והנשיא הרומני
צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם נשיא רומניה ואמר: “ישראל מגינה לא רק על עצמה, אלא על כל האחרים”

"חלק מאותה קהילה הנלחמת בטרור". רה"מ והנשיא הרומני|צילום: חיים צח, לע"מ
“חלק מאותה קהילה הנלחמת בטרור”. רה”מ והנשיא הרומני|צילום: חיים צח, לע”מ

נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, הגיע לביקור רשמי בישראל, יחד שר החוץ ושר החינוך וחקר המדע של רומניה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש ביחידות עם הנשיא הרומני, ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת. בה עלו לדיון נושאים שונים ובהם העמקת הקשרים בין ישראל לבין רומניה בתחומי ביטחון וטרור, סייבר, סחר, תיירות, אנרגיה, מים וחקלאות.

נתניהו הודה לנשיא יוהאניס על תמיכתה העקבית של רומניה בישראל ואמר: “רומניה היא המדינה המזרח אירופית היחידה, שקיימה עם ישראל קשרים דיפלומטיים רציפים במשך 67 שנה. זאת מסורת רבת עוצמה. מסורת זאת נשענת גם על בסיס הגשר האנושי של הקהילה היהודית ברומניה שתרמה תרומה גדולה לחיים ברומניה ו-400,000 היהודים מרומניה שתרמו תרומה מכרעת לישראל בכל תחום, בכל היבט של חיינו הלאומיים. לכן מדובר בראש ובראשונה בקשר אנושי, קשר תרבותי. אתה יודע, כולנו אומרים שאנחנו רומנים בדרך זו או אחרת. אנו בוודאי מכירים את הרגש ואת האהדה הגדולה שמחברת בין עמינו, וזה לא משהו שאני אומר כמעין מס שפתיים דיפלומטי. זה מה שמגדיר את היחסים בינינו.

“אני מבקש לנצל את הביקור הזה כהזדמנות להעמיק את היחסים בינינו ולהתקדם לקראת התייעצויות בין-ממשלתיות במטרה להבטיח שאנו מתקדמים בנתיב ברור. מעל לכל, אני רואה בביקורך ביטוי לידידות בין שתי מדינותינו”.

נשיא רומניה השיב לנתניהו: “אני כאן היום בירושלים עם רצון עז לחזק את היחסים בין רומניה וישראל. מדינותינו מאוחדות בידידות איתנה שעמדה במבחן הזמן, על אף כל הקשיים, פנימיים וחיצוניים כאחד. אנו מעריכים עמוקות את השותפות בין מדינותינו, והדבר הוכח בהזדמנויות רבות.

“כפי שאמרת, אדוני ראש הממשלה, אנו מציינים השנה 68 שנה של יחסים דיפלומטיים רציפים הנשענים על דיאלוג מדיני דינמי ושיתוף פעולה מצוין בתחומים שונים – כלכלה, ביטחון, תרבות, חינוך, מחקר ותחומים רבים אחרים. אני כאן כדי להביע הערכה מלאה על מה שהשיגו מדינותינו במשך עשרות שנים של דיאלוג ושיתוף פעולה וגם להראות שאנו מביטים באופטימיות לעתיד, לקראת מה שנוכל לעשות כדי למצות את מלוא הפוטנציאל של היחסים בין מדינותינו ועמינו, ואני חושב שנוכל לעשות זאת”.

הנשיא הוסיף ואמר: “נושא נוסף על סדר יומנו יהיה האתגר שמציב גל ההגירה בפני האיחוד האירופי. נדון גם בצורך במאבק של הקהילה הבינלאומית כולה נגד הטרור. רומניה מבקשת להיות חלק מאותה קהילה הנלחמת בטרור”.

רה”מ נתניהו השיב לו: ישראל מגינה לא רק על עצמה, אלא על כל האחרים, לרבות אירופה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *