שר החוץ המצרי לביקור רשמי ראשון בישראל מאז 2007

שר החוץ המצרי לביקור רשמי ראשון בישראל מאז 2007
שוכרי ביקר את יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן בגדה המערבית בחודש האחרון. בתמונה: סאמח שוכרי
צילום ארכיון: מתוך וויקימדיה

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, יבקר בישראל במה שנחשב לביקור רשמי ראשון של שר חוץ מצרי בישראל, מאז שנת 2007, כתשע שנים מהיום

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, יבקר בישראל במה שנחשב לביקור רשמי ראשון של שר חוץ מצרי בישראל, מאז שנת 2007, כתשע שנים מהיום.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה השבועית היום (א’) ואמר כי הוא “שמח לבשר שהיום יגיע לישראל שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, אותו אפגוש אחר הצהריים ושוב בערב”.

“הביקור היום חשוב מהרבה בחינות, הוא מלמד על השינוי שחל ביחסי ישראל ומצרים, לרבות קריאתו החשובה של הנשיא א-סיסי לקדם את תהליך השלום, גם עם הפלסטינים וגם עם מדינות ערב. שר החוץ של מצרים בא בשליחותו של נשיא מצרים, אנו מקדמים אותו בברכה. אני מבקש גם להודות לעורך הדין יצחק מולכו שתרם רבות למימוש הביקור הזה”, הוסיף ראש הממשלה.

שוכרי ביקר את יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן בגדה המערבית בחודש האחרון. בתמונה: סאמח שוכרי | צילום ארכיון: מתוך וויקימדיה
שוכרי ביקר את יו”ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן בגדה המערבית בחודש האחרון. בתמונה: סאמח שוכרי | צילום ארכיון: מתוך וויקימדיה

ממשרד החוץ המצרי נמסר, במקביל, כי הביקור של שר החוץ בישראל בא להחיות את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

בהודעה רשמית שפורסמה בנושא מטעם משרד החוץ המצרי כי ביקורו של שוכרי הוא חלק מדחיפה של קהיר לבניית אמון בין ישראל לפלסטינים מתוך מטרת-על לחדש את השיחות הישירות על מנת להביא לפיתרון כולל שיביא לפלסטינים ולמדינת ישראל ביטחון.
“משרד החוץ המצרי יקיים התייעצויות נרחבות במהלך ביקורו עם… נתניהו ויתייחס לתיקים רבים נוספים עם מיקוד בנושא הפלסטיני”, נקבע בהודעה המצרית הרשמית.

יצוין, כי שוכארי ביקר את יו”ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן בגדה המערבית בחודש האחרון.

ביקורו של שר החוץ המצרי בישראל, בא ימים אחדים לאחר שביום חמישי האחרון יצא משרד החוץ המצרי בהודעת גינוי חריפה נוכח ההודעה הישראלית מיום שני האחרון על בנייה ישראלית נוספת בשטחי יהודה ושומרון ובמזרח-ירושלים של 560 יחידות דיור במעלה אדומים והדיווחים בכלי התקשורת השונים על החלטתו של נתניהו לתכנן 240 בתים נוספים במזרח-ירושלים ובנייה של 600 יחידות דיור נוספות לפלסטינים באזור בית צפאפה.

מצרים “מודאגת מאוד” מההחלטה הישראלית, נכתב בהודעה מטעם משרד החוץ המצרי, כאמור לעיל. ההחלטה “חותרת תחת המאמצים לחדש את תהליך השלום” בין ישראל לפלסטינים. “משרד החוץ המצרי מגנה את מדיניות הרחבת ההתנחלויות ובניית הבתים על אדמה פלסטינית כבושה של הממשלה הישראלית”, נכתב בהודעה. העיתוי של “הסלמה” זו, לפי ההודעה המצרית, “לא מוצדק” וחותרת תחת המאמצים האזוריים והבינלאומיים לעודד את הפלסטינים ואת הישראלים לבנות אמון ביניהם תוך חידוש שיחות השלום.
בהודעה נכתב בנוסף כי מצרים קוראת לישראל לבטל את ההחלטה לבנייה לא-חוקית, כהגדרתה, בהתנחלויות ולשים סוף למדיניות הישראלית של “הסלמה” והרג התקווה לעם הפלסטיני.

מכל מקום, ההודעה על הביקור עוררה תגובות אוהדות גם בקרב חברים באופוזיציה לנתניהו.

כך, לדוגמא, ח”כ שלי יחימוביץ’ (המחנה הציוני) מסרה היום בהודעה מיוחדת מעמה שהוקדשה לאירוע כי “ביקורו של שר החוץ המצרי בישראל חשוב ויש לברך עליו”.

“כעת על ראש הממשלה נתניהו למנף את הביקור לקידומה של יוזמה אזורית, שבחסותה יותנע מחדש המו”מ המדיני מול הרשות הפלסטינית. היעדרה של יומה מדינית מרע את מצבה של ישראל, ביטחונית וכלכלית כאחד, ויש לקוות שהביקור יסמן תחילתה של תקופה בונה ואופטימית יותר”, הדגישה יחימוביץ’ היום (א’).


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *