הנשיא מנסה לתקן את היחסים עם מקסיקו

הנשיא מנסה לתקן את היחסים עם מקסיקו
"הנושא הראשון במעלה" נשיא המדינה
צילום: מארק ניימן

נשיא מקסיקו: ״אני רוצה לשוב ולהבהיר שמקסיקו תמיד היתה ותמיד תרצה בקשרים קרובים עם מדינת ישראל”

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שוחח עם נשיא מקסיקו, אנריקה פניה נייטו, בניסיון לתקן את הנזק שנגרם בין המדינות. כזכור, בעקבות הדיון בארה”ב על חומה בגבול מקסיקו, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צייץ בטוויטר כי החומה בדרומה של ישראל התגלתה כרעיון גדול והצלחה גדולה. הנשיא טראמפ שהתלהב מהתמיכה, צייץ מחדש את ההודעה של נתניהו מה שגרם למחאה חריפה במקסיקו.

בתגובה לכך התקשר ריבלין לנשיא מקיסקו ואמר בין היתר: ״אני שמח על ההזדמנות לשוחח עימך, שיחה זו חשובה לנו מאוד. בין ישראל ומקסיקו שוררים יחסים חמים וטובים הבאים לידי ביטוי בשיתוף פעולה הדוק במגוון רב של תחומים״, הנשיא הדגיש כי הקשר האמיץ אינו קשר בין מדינות בלבד אלא קשר בין עמים ובין מנהיגים הרוחשים כבוד עמוק האחד אל השני. הנשיא הודה לנשיא פנה-נייטו על הגעתו אל הלוויית הנשיא פרס ז”ל, והוסיף כי הוא מצפה לפגוש אותו שוב בישראל בביקורו הרשמי, שמתוכנן להיערך בהמשך השנה.

הנשיא התייחס לקשר ההדוק של מדינת ישראל עם הקהילה היהודית במקסיקו ואמר כי קהילה מפוארת זו ממלאת תפקיד חשוב בפיתוח החברה והכלכלה המקסיקנית ומשמשת כגשר בין שתי המדינות.

נשיא המדינה
תיקו מקסיקני. נשיא המדינה|צילום ארכיון: מארק ניימן

בהתייחסו למצב הנוכחי ביקש הנשיא ריבלין להבהיר: ״המצב הביטחוני בישראל ובאזור המזרח התיכון, הביא אותנו להחלטה החשובה לבנות גדר בגבולנו. אין לנו כל כוונה להשוות בין מצבה הביטחוני של מדינת ישראל והצרכים הנגזרים ממנו אל מצבה של אף אחת מידידותינו בעולם.״

הנשיא הדגיש: ״אני בטוח שאף אחד לא התכוון להשוות בין מצבה של ישראל למצבה של מקסיקו וכי מדובר רק באי הבנה. הקשרים בנינו כה חשובים והדוקים ועלינו להשאיר מאחור כל אי הבנה שהיתה. אנחנו חולקים כל כך הרבה שיתופי פעולה ואין לי ספק שהעתיד יביא איתו רק התחזקות של הקשרים.

אני מצר על כל פגיעה שנגרמה כתוצאה מאי הבנה זו אבל חשוב שנזכור שמדובר באי הבנה בלבד ואני בטוח שנוכל לשים את העניין מאחורינו.״

נשיא מקסיקו שב והודה לנשיא על נכונותו להביא את המצב לידי פתרון ואמר: ״אני רוצה לשוב ולהבהיר שמקסיקו תמיד היתה ותמיד תרצה בקשרים קרובים עם מדינת ישראל. מקסיקו נכונה לחלוטין להמשיך ולפעול בקשרים הדוקים עם מדינת ישראל אשר לצערי נפגעו בשל ציוץ זה. אנחנו מודעים לחלוטין להסבר שניתן לציוץ זה אבל הפרשנות שניתנה לדברים הייתה בלתי נמנעת. תגובות רבות התעוררו בעקבות הציוץ במקסיקו ואני בטוח שאתה מודע אליהן. בקשתנו בהבהרת הדברים באופן פומבי היא בלתי נמנעת.”
נשיא מקסיקו סיים את דבריו והדגיש: “אדוני הנשיא, אתה יכול להיות סמוך ובטוח כי מקסיקו מעוניינת להמשיך ולשמור על הקשר החזק בין המדינות. אני אכן מקווה ששיחה זו וההבהרות שניתנו בה יסייעו לנו להמשיך ביחסים החשובים בין עמינו ואני אדאג להעביר את מסריך אל העם.״

בתום שיחתם אמר הנשיא ריבלין לעמיתו בספרדית: חיבוק חזק חבר! – (Un fuerte abrazo amigo) והנשיא המקסיקני הודה לו בחום.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *