הסכם המיליארדים: נחתם הסכם הסיוע בין ישראל לארצות הברית

הסכם המיליארדים: נחתם הסכם הסיוע בין ישראל לארצות הברית

נתניהו “זוהי חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר שארה”ב נתנה אי-פעם למדינה כלשהי”

בשעה טובה לאחר שלוש שנים של משא ומתן ומגעים מדיניים נחתם בוושינגטון הסכם היסטורי בין ארה”ב וישראל. ההסכם הזה יבטיח היקף סיוע ביטחוני חסר תקדים לישראל בעשור הקרוב. זוהי חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר שארה”ב נתנה אי-פעם למדינה כלשהי. ישראל התחייבה בכתב שלא תנסה מצד לגייס כספים נוספים באמצעות הקונגרס

הסכם הסיוע הגדול ביותר | צילום ארכיון לעמ
הסכם הסיוע הגדול ביותר | צילום ארכיון לעמ

מי שחתמו על ההסכם הם סוזן רייס היועצת לביטחון לאומי של הנשיא האמריקני ברק אובמה ותא”ל (במיל.) יעקב נגל, מ”מ ראש המל”ל, והיועץ לביטחון לאומי בפועל של ראש הממשלה נתניהו.
מיד לאחר הטקס החגיגי פרסם נשיא ארה”ב ברק אובמה הצהרה בה כתב בין היתר כי “הברית בין ישראל לארה”ב אינה ניתנת לערעור, ארה”ב תמשיך להיות מחויבת לבטחונה של ישראל, הסכם הסיוע יתרום באופן מעמותי לבטחון ישראל באזור מסוכן”

מיד לאחר החתימה פרסם נשיא ארה”ב הודעה מטעמו כתב כי “הברית בין ישראל לארה”ב אינה ניתנת לערעור”. הנשיא המשיך: “אנו נמשיך להיות מחויבים לביטחונה של ישראל. הסכם הסיוע יתרום משמעותית לביטחון ישראל בשכונה מסוכנת” .


לדברי ראש הממשלה נתניהו “ההסכם יסייע לנו להמשיך לבנות את כוחנו הצבאי ולהמשיך לשפר את ההגנה שלנו נגד טילים, וזהו כמובן הישג חשוב מאוד למדינת ישראל, וכל אזרחי ישראל יכולים בצדק להתברך בו. אני מבקש להודות לנשיא אובמה ולממשלו על ההסכם ההיסטורי הזה. אני גם מודה לחברינו הרבים רבים בקונגרס האמריקני, וגם לעם האמריקני, על תמיכתם הגדולה, תמיכה שחוצה מפלגות וחובקת את אורכה ורוחבה של ארה”ב. רבים בארה”ב מבינים שהשקעה בביטחון ישראל מחזקת את היציבות במזרח התיכון הבלתי-יציב ושהיא משרתת לא רק את האינטרס הביטחוני שלנו, אלא גם את האינטרס הביטחוני של ארה”ב”.

עוד הוסיף ראש הממשלה
אני מבקש להודות לצוות המשא ומתן שמיניתי, בראשו ממלא מקום ראש המל”ל, תא”ל במיל’ יעקב נגל, וראש אגף התכנון במטכ”ל, אלוף עמיקם נורקין. הם עשו שניהם עבודה מצוינת, פעלו באחריות, בדיסקרטיות, במקצועיות, עד שהגיעו לתוצאה המיטבית. ההסכם הזה ממחיש אמת פשוטה, היחסים בין ישראל לארה”ב איתנים, עוצמתיים. אין זה אומר שאין בינינו מחלוקות מעת לעת, אבל אלו מחלוקות בתוך המשפחה. הן אינן משפיעות כהוא זה על הידידות הגדולה בין ישראל לארה”ב, ידידות שמתבטאת בהסכם הזה שיסייע רבות להמשך ביצור כוחה של ישראל בעשור הקרוב.

ראש הממשלה עם נשיא ארצות הברית | צילום לעמ
ראש הממשלה עם נשיא ארצות הברית | צילום לעמ


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *