נתניהו לגבי הבנייה בירושלים: “העמדה האמריקאית לא מקובלת עלינו”

נתניהו לגבי הבנייה בירושלים: “העמדה האמריקאית לא מקובלת עלינו”
"הבנייה בירושלים והבנייה במעלה אדומים, עם כל הכבוד, זה לא מה שמרחיק את השלום". בתמונה: נמל התעופה הבינלאומי בקיגאלי, בירת רואנדה
צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

״אנחנו מכירים את העמדה האמריקנית, היא לא חדשה והיא גם לא מקובלת עלינו”. כך הצהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסגרת ביקור ממלכתי ברואנדה, כשנשאל על המשך הבנייה הישראלית בירושלים. בכך הבהיר, למעשה, כי ישראל מתכוונת להמשיך את הבנייה הישראלית בכל חלקי ירושלים. כל זאת, למרות העמדה האמריקאית השוללת בנייה במזרח ירושלים, בפרט, ומעבר לקו הירוק, ככלל

במסגרת מסיבת עיתונאים ברואנדה נדרש ראש הממשלה, בנימין נתניהו לשאלת הביקורת האמריקאית לגבי המשך הבנייה הישראלית בירושלים.

״אנחנו מכירים את העמדה האמריקנית, היא לא חדשה והיא גם לא מקובלת עלינו”, ענה נתניהו.

“הבנייה בירושלים והבנייה במעלה אדומים, עם כל הכבוד, זה לא מה שמרחיק את השלום. מה שמונע את השלום זה קודם כל ההסתה המתמדת נגד קיומה של מדינת ישראל בגבול כלשהו, והגיע הזמן שאומות העולם כולן יכירו באמת הפשוטה הזו, ויש גם אמת שנייה – הדרך לפתור סכסוכים זה על ידי המשא ומתן. אנחנו מוכנים כל הזמן לנהל משא ומתן ישיר ללא תנאים עם שכנינו, אבל הם אינם מוכנים לקיים אותו איתנו. אלה שני הדברים שמונעים את השלום ולא עוד כמה דירות ליד עיריית מעלה אדומים, או כמה שכונות בירושלים”, טען ראש הממשלה.

“אנחנו חייבים את היכולת להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. ברואנדה כוחות השלום של האו”ם לא הצליחו לשמור על השלום. לא רק שכשלו בשמירה על השלום, אלא לא ענו לקריאות הבהולות לישועה בפני שואה קרבה ובאה. הם ברחו. אנחנו לא יכולים לשלוח למיקור חוץ את שלומנו וביטחוננו”, הוסיף לנתניהו אחר שאתמול (ג’) הבהיר כי מסעו הממלכתי באפריקה נועד, בין היתר, על מנת להפעיל לחץ על הנהגת הרשות הפלסטינית לחזור לשולחן המו”מ עם ישראל.

"הבנייה בירושלים והבנייה במעלה אדומים, עם כל הכבוד, זה לא מה שמרחיק את השלום". בתמונה: נמל התעופה הבינלאומי בקיגאלי, בירת רואנדה | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה
“הבנייה בירושלים והבנייה במעלה אדומים, עם כל הכבוד, זה לא מה שמרחיק את השלום”. בתמונה: נמל התעופה הבינלאומי בקיגאלי, בירת רואנדה | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

במקביל, נתניהו הדגיש כי ההסתה הפלסטינית כנגד ישראל והישראלים עלולה להביא להרג של ישראלים ויהודים ברחבי העולם.

נתניהו פנה לרואנדים ואמר להם כי “שני העמים שלנו למדו, לדעתי, לקח חשוב מהעבר הטראגי שלנו. הסתה להשמדה המונית קודמת לרצח עם. למילים יש משמעות. יש להן את הכוח להרוג. ומילים משודרות, בין אם ברדיו או באמצעים אחרים, יש להן את הכוח להרוג אף יותר. ברואנדה, שידור הרדיו עשה דה-הומניזציה לאנשים הרבה לפני שהם נשחטו. אתם ביקשתם שהשידורים הללו יפסקו כחלק מהמאבק שלכם ברצח עם. אבל לא הצלחתם. הנאצים החלו לעשות דה-הומניזציה ליהודים הרבה לפני שהם התחילו לרצוח מיליונים מעמנו”.

“אז היום כשאנו רואים מנהיגים בעזה קוראים לרצח של כל יהודי ברחבי העולם, מוטלת על כולנו החובה להשמיע קול”, דברי ראש הממשלה.

בנוסף, היום התקיימה ברואנדה פגישה מורחבת בין המשלחות: הישראלית והרואנדית, שכללה שיחות להרחבת שיתוף הפעולה בין ישראל לבין רואנדה במגוון רחב של תחומים: צבא וביטחון, אנרגיה, תשתיות, סייבר חקלאות ומים.

שגרירי המדינות חתמו על הסכמים בין המדינות: הסכם פטור מאשרות לדרכונים דיפלומטים, ומזכרי הבנות של שיתוף פעולה בחדשנות ומחקר ופיתוח (מו”פ) ומזכר הבנות בעידוד תיירות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *