נתניהו: להסכם עם טורקיה תהיינה השפעות חיוביות אדירות על כלכלת ישראל

נתניהו: להסכם עם טורקיה תהיינה השפעות חיוביות אדירות על כלכלת ישראל
"ייצור חלק מן היסודות לעתיד הכלכלה שלך". נתניהו וקרי במפגש בישראל
צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

“להסכם הנורמליזציה בין ישראל לטורקיה תהיה השפעה חיובית על כלכלת ישראל”. כך הבטיח היום (ב’) ראש הממשלה, בנימין נתניהו

בדברים שנשא אחרי פגישה עם מזכיר המדינה האמריקאי, ג’ון קרי, ברומא, נתניהו קבע כי ההסכם שהוכרז על ידי ישראל וטורקיה אתמול (א’), הוא “צעד חשוב”.

“יהיו לזה השלכות אדירות על כלכלת ישראל, ואני משתמש במילה הזאת בשיקול דעת”, אמר נתניהו על ההסכם שאודות קרבתו דווח כבר לפני חודשיים וחצי באתר “המומלצים”.

“עדכנתי את המזכיר קרי על ההסכם עם טורקיה. אני חושב שזה צעד חשוב לנרמל את היחסים מצד אחד. יש לזה גם משמעויות אדירות לכלכלת ישראל, ואני משתמש במילה הזאת ‘אדיר’ בשיקול דעת – השפעות כבירות לכלכלת ישראל ואני מתכוון להשפעות אדירות חיוביות”, הדגיש ראש הממשלה.

"ייצור חלק מן היסודות לעתיד הכלכלה שלך". נתניהו וקרי במפגש בישראל | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה
“ייצור חלק מן היסודות לעתיד הכלכלה שלך”. נתניהו וקרי במפגש בישראל | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

נתניהו ציטט מומחה לגז שדיבר עימו לפני מספר שנים ושהוא אמר לו ככי הסכם פיוס עם טורקיה, “ייצור חלק מן היסודות לעתיד הכלכלה שלך”.

קרי מצידו קבע כי “הממשל האמריקאי מברך על הצעד הזה בין ישראל לטורקיה. זה משהו שאנחנו מדברים עליו מזה מספר שנים, כפי שאמר ראש הממשלה. אנחנו שבעי רצון מהמהלך הזה. זה צעד שהיינו רוצים לראות והוא חיובי. אחד מבין, אני מקווה, מהתחלתם של אחרים”.

זמן קצר לאחר אמירת הדברים על ידי נתניהו וקרי, אמר ראש ממשלת איטליה, מתיאו רנצי לראש הממשלה הישראלי כי הוא מברך על ההסכם עם טורקיה.

רנצי הוסיף כי ההסכם חשוב מאוד ליציבות באירופה ובאזור.

במקביל, במפלגה הגדולה באופזויציה, “המחנה הציוני” נשמעו היום דעות שונות באשר להסכם.

כך, לשם דוגמא, בעוד יו”ר האופזויציה ו”המחנה הציוני”, ח”כ יצחק הרצוג ביקר את ההסכם, חברתו לסיעה, ח”כ שלי יחימוביץ’ בירכה עליו.

הרצוג קבל ואמר כי “ההסכם עם טורקיה הוא חלק מדפוס הפעולה של ראש הממשלה. מתחיל בהצהרות גדולות, ממשיך בהבטחות, נגמר בהתרפסות. החזרת היחסים עם טורקיה היא יעד מדיני חשוב אבל הפיצוי לתוקפי חיילי צה”ל הוא בלתי נתפס בייחוד כשהחתומים על פיצוי לתוקפי חיילי צהל זו שלישיית נתניהו-ליברמן-בנט. תדע כל אם עבריה שמנהיגי הימין ישלמו פיצוי לתוקפי בנה. מלבד הפיצוי הבלתי נתפס הלב נקרע לראות את האדישות וההתעלמות מול משפחות הנעדרים הצועקות מדם ליבן וזעקותיהן אינן נכנסות לחדרי הלב האטומים של יושבי הקבינט”.

יחימוביץ’ עם זאת, הבהירה כי “ההסכם עם טורקיה חשוב ביותר לישראל ומחזק את ביטחונה”.

“ישראל עם שותפה אסטרטגית רבת עוצמה כטורקיה היא חזקה ובטוחה יותר. ברור כשמש שלו נתניהו או ליברמן היו באופוזיציה הם היו מתלהמים במלים קשות נגד ההסכם, אך משנחתם יש לברך עליו”, קבעה יחימוביץ’.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *