טקס חנוכה בבית הלבן

טקס חנוכה בבית הלבן
טקס ותיק. חנוכה בבית הלבן
צילום: אתר הבית הלבן

את הנר הראשון הדליק חתנו של הנשיא שמעון פרס ז”ל בחנוכיה המשפחתית ששרדה את השואה

נשיא ארה”ב, ברק אובמה, קיים טקס הדלקת נרות חנוכה. החג אמנם יחל רק בסוף השבוע הבא, אבל בשל לוח הזמנים העמוס, לקראת סיום הקדנציה השנייה של אובמה כנשיא, הוחלט להקדים את הטקס.

אובמה הודיע מראש כי האירוע השנה יוקדש לזכרו של שמעון פרס ז”ל, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל. באירוע בו השתתפו מאות מוזמנים, ובהם חברי קונגרס, בכירים בבית הלבן, נציגים של הקהילה היהודית, וכן חמי פרס, בנו של הנשיא המנוח, וכן מיקה אלמוג, בתה של צביה (ציקי) ולדן, בתו של פרס. את הנר הראשון של חנוכה הדליק חמי שלו בחנוכיית-כסף מיוחדת של בני משפחת ולדן, אשר שרדה את השואה.

טקס ותיק. חנוכה בבית הלבן |צילום: אתר הבית הלבן
טקס ותיק. חנוכה בבית הלבן |צילום: אתר הבית הלבן

בתקופת מלחמת העולם השנייה, בני משפחת ולדן התחבאו בכפר קטן ליד פריז. את אוסף היודאיקה שלהם הם הפקידו למשמרת אצל איכר מהעיירה הסמוכה. כאשר הגיע חנוכה, בני המשפחה התעקשו וביקשו מהאיכר את החנוכיה, כדי לקיים את המצווה בסתר. באותו חנוכה פשטו הנאצים על ביתו של האיכר, הציתו אותו, ואוסף היודאיקה של בני משפחת ולדן נשרף כולו, למעט החנוכיה שאותה בני המשפחה התעקשו להדליק, תוך סיכון חייהם. לאחר שפרופ’ רפי ולדן, נישא לבתו של פרס, המשפחה המורחבת נהגה להדליק נרות בחנוכיה ששרדה את השואה.

ראוי לציין כי טקס הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן, היא מנהג שהחל כבר בשנות ה-70, בתקופה בה ג’ימי קרטר כיהן כנשיא ארה”ב. הרב אברהם שם טוב, שליח חב”ד בוושינגטון, היה מגיע מדי שנה לבית הלבן, מדליק נרות חנוכה במעמד הנשיא ופמלייתו, ומדבר על משמעות חג החנוכה. גם לאחר סיום כהונתו של קרטר, הנשיאים אימצו את את המנהג של הדלקת נרות חנוכה, בנוכחות אנשי ציבור יהודיים ואובמה אף קיים בשנים האחרונות סדר פסח ציבורי, בו השתתפו רעייתו מישל, בנותיו, וכן אנשי ציבור יהודים.

מנהג נוסף שנלווה לטקס הדלקת נרות החנוכה בבית הלבן, הוא הכשרת המטבח הנשיאותי. מתברר שכדי לכבד את האורחים הרבים, מדי שנה היתה מגיעה משלחת של יהודים חרדים, אשר הכשירה חלק מן המטבח באגף המערבי של בית הנשיא, כדי שניתן יהיה להכין במקום את מאכלי החג, בכשרות מהודרת. ראוי לציין כי איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, נשואה ליהודי שומר מצוות בשם ג’ראד קושנר. איוונקה, שהתגיירה ואף שינתה את שמה ליעל, מקפידה אף היא על כשרות, לכן מעתה יהיה בבית הלבן אוכל כשר בכל ימות השנה ולא רק במהלך טקס הדלקת החנוכיה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *