‘יהודי אוגנדה’ מחכים לויזה מנתניהו

‘יהודי אוגנדה’ מחכים לויזה מנתניהו
מנותקים מהעולם היהודי, יצרו החברים בקהילה, מנהגים המשלבים, לדוגמא, שירים עבריים מסורתיים המלווים בלחנים אפריקאיים. בתמונה: מבאלה, אוגנדה
צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

כשברקע ביקורו הממלכתי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ביבשת אפריקה, ככלל, ובאוגנדה, בפרט, סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מביאה היום (ג’, שעון ישראל) את סיפורה המיוחד של קהילת ‘אבאיודאיה’, המחכה לויזה כדי לבקר בישראל

‘אבאיודאיה’, קהילה קטנה של יהודים מבחירה שגרים סמוך לכפר האוגנדי מבאלה, בסמוך לגבול של אוגדנה עם קניה, מחפשת לקשור קשרים רחבים יותר עם הקהילה היהודית העולמית, ככלל ועם ישראל, בפרט.

צוות של סוכנות הידיעות הצרפתית, התלווה בימים האחרונים לקהילה ומספר את סיפורה.

כך, התלווה הצוות למי שנחשב למנהיג הקהילה האפריקאית-יהודית היישובה בסמוך למבאלה, והמכונה ‘רבי גרשום’, בשעה שהוא עורך ‘קידוש’ על יין, יחד עם אשתו, ציורה, שמסירה את הכיסוי מעל החלה.

“שבת שלום!”, אומרים בבכי האורחים סביב השולחן.

הם כולם מקווים שהביקור של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יציין את התחלתם של יחסים חזקים ורחבים יותר עם הקהילה היהודית העולמית הכללית.

המייסד של הקבוצה היה קצין צבא בעברו, סמיי קאקאנגולו.

קאקאנגולו הומר לנצרות בצעירותו, אך התגייר וזאת שהוא בן 20 בלבד.

“הוא גילה את הדת היהודית ואת יום השבת האמיתית, שברית מילה היא הכרחית, ואז החל לשמור את דיני הכשרות. הוא הפך ליהודי”, אמר ג’ואב ג’ונאדאב, ראש העירייה ואחיו של ‘רבי גרשום’.

מנותקים מהעולם היהודי, יצרו החברים בקהילה, מנהגים המשלבים, לדוגמא, שירים עבריים מסורתיים המלווים בלחנים אפריקאיים. בתמונה: מבאלה, אוגנדה | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה
מנותקים מהעולם היהודי, יצרו החברים בקהילה, מנהגים המשלבים, לדוגמא, שירים עבריים מסורתיים המלווים בלחנים אפריקאיים. בתמונה: מבאלה, אוגנדה | צילום ארכיון: מתוך וויקיפדיה

קאקאנגולו השפיע רבות והשפעתו על הקהילה המקומית גדלה במהירה.

“אבי היה אחד מהתומכים הראשונים”, אמר גרשום. “עד לסוף השנה הראשונה של הפעילות של קאקאנגולו כבר היו בכפר למעלה מ-8,000 יהודים חדשים”, הוסיף.

שסמיי קאקאנגולו, המנהיג הכריזמטי, הלך לעולמו בשנת 1928, הקהילה הצטמצמה בעקבות פעילות של מיסיונרים נוצריים ומנתה עד מהירה רק כ-1,000 חברים.

עשורים לאחר מכן, הקהילה חיה בתנאי בידוד.

מנותקים מהעולם היהודי, יצרו החברים בקהילה, מנהגים המשלבים, לדוגמא, שירים עבריים מסורתיים המלווים בלחנים אפריקאיים.

ישראל סירידי, חבר הקהילה, האחראי על מילת התינוקות הזכרים בה, מקווה שביקור נתניהו באפריקה, משמעותו: הכרה.

“בשנה שעברה, הסוכנות היהודית הכירה בנו כיהודים בפעם הראשונה. אנחנו מקווים שראש הממשלה שלנו, נתניהו, יסיר את מגבלות הוויזה הנוכחיות על נסיעה לישראל, כדי שנוכל ללמוד ולהתפלל בישראל”, אמר סירידי.

“‘אבאיודאיה’ היא מיעוט קטן”, אמר גרשום, שנבחר לארחונה לפרלמנט המקומי, לסוכנות הידיעות הצרפתית. “לא בטוח עבורנו לחיות כקבוצה קטנה של יהודים מבודדים בלב אפרקיה. לכן ההכרה על ידי ישראל משמעותית לנו כל כך הרבה. אם משהו רע יקרה ליהודי אוגנדה כל העולם יידע על כך”, מסר ‘רבי גרשום’.

Post source : אפריקה\


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *