“ישראל הגיעה להסכם בעל חשיבות אסטרטגית”

“ישראל הגיעה להסכם בעל חשיבות אסטרטגית”
יכול לסמן "וי" גדול. בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים ברומא ביום שני האחרון מכריז על ההסכם
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג את עמדתו באשר להסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה במסגרת מסיבת עיתונאים ברומא

“ישראל הגיעה להסכם בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל, לביטחון, ליציבות האזורית ולכלכלת ישראל. כראש ממשלת ישראל, האחריות שלי היא לדאוג לאינטרסים הלאומיים בראייה רחבה וארוכת טווח, מתוך הבנה של הזירה הבין לאומית והצרכים הביטחוניים והכלכליים שלנו, הנוכחיים והעתידיים”, קבע נתניהו בדבריו.

“ישראל וטורקיה הן שתי מעצמות גדולות באזור, והנתק בינינו לא הועיל לאינטרסים חיוניים שלנו ומנע מאיתנו לשתף פעולה באותם מקרים, והיו לא מעט כאלה, שבהם התבקש שיתוף פעולה”, טען ראש הממשלה.

נתניהו פירט את ההישגים הבולטים, לדידו, שיש בהסכם.

“הדבר הראשון שיש בהסכם זה הגנה על מפקדי ולוחמי צה”ל מפני תביעות פליליות ואזרחיות, גם אלה שנתבעות עכשיו וגם אלה שתגענה בעתיד. הדבר השני שההסכם נותן זה שמירה על הסגר הביטחוני הימי מול רצועת עזה. הדבר השלישי שההסכם הזה עושה, במקביל לשמירה על הסדר הביטחוני, הוא לאפשר טיפול בנושאים ההומניטריים ברצועה, כפוף לשיקולי וסידורי הביטחון של ישראל. הדבר הנוסף שההסכם נותן הוא התחייבות למניעת כל פעילות טרוריסטית או צבאית נגד ישראל מאדמת טורקיה, כולל איסוף כספים למטרות אלה. זו התחייבות חשובה, אפילו מרכזית, שלא הייתה לנו עד היום”, ציין ראש הממשלה.

"ההסכם הזה מחייב את טורקיה לסייע לישראל להיכנס לכל הארגונים הבינלאומיים שטורקיה חברה בהם". נתניהו במסיבת העיתונאים היום (ב') ברומא | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
“ההסכם הזה מחייב את טורקיה לסייע לישראל להיכנס לכל הארגונים הבינלאומיים שטורקיה חברה בהם”. נתניהו במסיבת העיתונאים היום (ב’) ברומא | צילום: עמוס בן גרשום, לע”מ

נתניהו התייחס לביקורת שיש בהסכם לא רק מצד האופוזיציה, אלא בעיקר מצד משפחות הנעדרים והאזרחים המוחזקים ברצועת עזה.

נתניהו התחייב, באופן אישי, על אי עצירת המאמצים להשבתם חזרה לישראל וקבע כי ההסכם עוזר להם, כהגדרתו.

“בנוסף, קיבלנו מכתב שלפיו נשיא טורקיה מנחה את הסוכנויות הרלוונטיות של טורקיה לסייע בכל דרך להחזרת השבויים והנעדרים על בסיס הומניטרי. אני מבין את סבלן של המשפחות, אני מדבר איתם ואני יודע מה עובר עליהם, ואני מבקש להבטיח להם: אני מבטיח לכם בני המשפחות, אני מבטיח לכם שאנחנו לא נפסיק ולא נעצור עד שנחזיר את הבנים הביתה. זו מחויבות אישית, לאומית, מוסרית. אני חושב שהמכתב שנלווה להסכם מייצר לנו עוד כלי לפעול במלאכה הקדושה הזאת”, התחייב ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף כי ההסכם הזה מחייב את טורקיה לסייע לישראל להיכנס לכל הארגונים הבינלאומיים שטורקיה חברה בהם.

בהמשך לאמירותיו מהבוקר (ב’), הציג ראש הממשלה “נקודה קריטית”, כהגדרתו, והיא תרומת ההסכם לכלכלת ישראל.

“ההסכם הזה פותח פתח לשיתוף פעולה בנושאים כלכליים ואנרגטיים, לרבות בנושא הגז. הגז הוא כל כך חשוב והוא טומן בחובו אפשרות של חיזוק המשק הישראלי וקופת המדינה בהון עתק. אבל הגז מורכב מכמה דברים: אחד, הוצאת הגז מהמים – ובכך כבר טיפלנו, אני לא ארחיב בדברים בעניין הזה. אבל הדבר השני זה יצירת השווקים לאותו גז שאנחנו מוציאים מהמים. אני מזכיר לכם – 60% מכל שקל שיוצא מהמים מגיע לקופת המדינה. מדובר כאן בסכומי עתק, אבל צריכים שווקים. לוויתן יכול לספק גם את השוק המצרי שאנחנו מתכוונים לפעול מולו, אבל לוויתן יכול לספק גם את השוק הטורקי ואספקת גז דרך טורקיה לאירופה, זה דבר אסטרטגי למדינת ישראל, הדבר הזה לא יכול היה להיות מקודם ללא ההסכם הזה, ועכשיו אנחנו נפעל לקדם אותו”, הבטיח ראש הממשלה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *