ישראל וגינאה חידשו היחסים הדיפלומטיים ביניהן

ישראל וגינאה חידשו היחסים הדיפלומטיים ביניהן
"בימים הקרובים אני מעריך שתתווסף מדינה נוספת". בתמונה: גולד וקאבה חותמים על ההצהרה המשותפת
צילום: משרד החוץ

מדינת ישראל והרפובליקה של גינאה חתמו על הסכם חידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן לאחר 49 שנים של נתק רשמי. נתניהו: “בימים הקרובים אני מעריך שתתווסף מדינה נוספת”

מנכ”ל משרד החוץ, הד”ר דורי גולד, אשר נמצא בפריז, חתם היום (ד’) על הצהרה משותפת עם ראש לשכת נשיא הרפובליקה של גינאה, המדינה האפריקאית בעלת הרוב המוסלמי, איברהים ח’ליל קאבה המודיעה על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין מדינת ישראל לרפובליקה של גינאה.

חידוש היחסים הדיפלומטיים בא לאחר 49 שנים של ניתוק הקשרים בין ישראל לגינאה שהובילה גינאה לאחר מלחמת ששת הימים ב-1967.

“אני שמח לבשר שחתמנו, ראש לשכת נשיא הרפובליקה של גינאה, מר איברהים ח’ליל קאבא ואני על הצהרה משותפת המודיעה על חידוש היחסים הדיפלומטים בין הרפובליקה של גינאה לבין מדינת ישראל. זוהי סגירת מעגל חשובה שעה שגינאה מחדשת את היחסים הדיפלומטיים לאחר 49 שנים. גיניאה הייתה הראשונה לנתק היחסים כבר בשנת 1967. מספר המדינות ביבשת אפריקה שעדיין לא עשו זאת הולך ומצטמצם ואנו תקווה שבקרוב מספר זה לא יהיה קיים עוד. ישראל קוראת למדינות שעדיין לא חידשו יחסים דיפלומטים ללכת בעקבות גינאה כך שנוכל לפעול יחד לטובת כל עמי האזור”, הבהיר גולד היום בעקבות החתימה על ההצהרה המשותפת.

"בימים הקרובים אני מעריך שתתווסף מדינה נוספת". בתמונה: גולד וקאבה חותמים על ההצהרה המשותפת| צילום: משרד החוץ
“בימים הקרובים אני מעריך שתתווסף מדינה נוספת”. בתמונה: גולד וקאבה חותמים על ההצהרה המשותפת| צילום: משרד החוץ

“גינאה וישראל הינן מדינות ששוררת ביניהן ידידות עתיקת יומין אשר התקיימה גם בשנים שבהם לא התקיימו יחסים דיפלומטיים. ישראל גאה בכך שנטלה חלק במאמץ הבינלאומי למגר את וירוס האבולה שתקף גם בגינאה. הן ההשתתפות שלנו בקרן מזכ”ל האו”ם, ישראל הינה מדינה שתרמה הסכום הגבוה ביותר פר-קפיטה, והן התרומה של מרפאה ניידת הינן עדות לידידות זו”, הוסיף מנכ”ל משרד החוץ.

“אנו כמהים עתה לקדם את שיתוף הפעולה הבילטראלי ביתר שאת. ישראל נכונה להעמיד את ניסיונה ויכולותיה לטובת צרכיה הפיתוח של גינאה במגוון רחב של תחומים כגון חקלאות, ניהול מים והגנת מולדת. חידוש היחסים עם גינאה מתקיים שעה שראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו קיבל החלטה אסטרטגית לחזק ולשדרג את הקשרים המדיניים, הכלכליים והביטחוניים עם אפריקה כפי שהדבר בא היטב לידי ביטוי במסגרת הביקור שלו ביבשת לפני כשבועיים. כדברי ראש הממשלה “ישראל חוזרת לאפריקה ואפריקה חוזרת לישראל”. הביקור מבטא את מחויבותה של ישראל ליבשת ואת הכרת מדינות אפריקה וישראל בדבר הצורך לשלב ידיים ולהילחם יחד עם אתגר הטרור האסלאמי המאיים הן על המזרח התיכון והן על אפריקה”, הדגיש.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו התייחס היום בערב (ד’), במהלך סיור בסמוך לגדר ההפרדה באזור תרקומיא-מיתר, להסכם עם גינאה ואמר כי “במהלך הביקור שלי באפריקה, אמרתי לכם שמדינה נוספת שאין לנו יחסים איתה תכריז בקרוב על חידוש היחסים, אכן זה נעשה היום עם גינאה. בימים הקרובים אני מעריך שתתווסף מדינה נוספת. זה חלק מתהליך שצובר תאוצה והוא חשוב מאוד, הוא פותח את ישראל לאפריקה, והוא כמובן עוזר לנו גם בהיבטים אחרים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *