מפגש הפסגה של שרי החינוך מכל רחבי העולם בירושלים

מפגש הפסגה של שרי החינוך מכל רחבי העולם בירושלים

היום נפתח הכנס בינלאומי של מדינות ה- OECD שמתקיים לראשונה בישראל בנושא חדשנות בחינוך. שר החינוך נפתלי בנט מארח למעלה מ-30 משלחות של שרים ובכירים של מערכות החינוך המובילות בעולם

השר בנט: “אני רוצה להודות לכולכם, ואני מקווה שזה פתיח לכנסים דומים בשנים הבאות. יש לנו הרבה מה ללמוד מכם – והרבה במה לשתף אתכם. חדשנות לא מבוססת רק על טכנולוגיה אלא היא פרי רוח ויוזמה”.

יומו הראשון של הכנס, שיימשך שלושה ימים, נפתח בסיור מיוחד בירושלים. שרי ומשלחות החינוך ממדינות ה-OECD (כגון גרמניה, שוויץ ושבדיה) פגשו אישים כגון פרופ’ ישראל אומן ופעילי חינוך צעירים, והתרשמו מרוח היזמות החינוכית הישראלית, המשלבת מסורת עתיקה וחדשנות פורצת דרך.

שרי החינוך של מדינות ה OECD  בירושלים | צילום דוברות משרד החינוך
שרי החינוך של מדינות ה OECD בירושלים | צילום דוברות משרד החינוך

בתחילת היום ביקרו השרים בישיבת “חברון”. השר בנט סיפר להם על לימוד ב”חברותא”, מסורת יהודית עתיקה, שמהווה שיטת לימוד אפקטיבית במיוחד, בה כל תלמיד מלמד את חברו ולומד ממנו, ושרי החינוך התעניינו בדרך שבה אפשר לאמץ את שיטת הלימוד הזו לשאר המקצועות. ד”ר מיכה גודמן, ראש מדרשת “עין פרת” באלון, סיפר על חדשנות יהודית, מתוך החיבור לשורשים.

השרים נפגשו עם פרופ’ ישראל אומן, זוכה פרס הנובל לכלכלה, שסיפר להם על ייחודיות העם היהודי, שמביאה אותו להישגים ולגילויים מדעיים בינלאומיים. לדבריו, כל היסטוריית העם היהודי הרוויה בסקרנות, מחקר וגילויים, מושתתת על שיטת לימוד הגמרא של שאילת שאלות (קושיות) וחתירה לתשובות (תירוצים).

בהמשך הסיור, ביקרו השרים וחברי המשלחות בתיכון “יאסא” למדעים ואמנויות בירושלים. השר בנט הציג את סיפורו של הסטארט-אפ הישראלי, ובמרתון הרצאות קצרות בסגנון “טד”, סיפרו הייטקיסטים והייטקיסטיות על שילוב טכנולוגיות חדשניות בסביבה לימודית: משקפיים להקלה על כבדי ראייה ששולבו במערכת החינוך, “קוד מונקי” ללימוד תכנות בגיל צעיר, תיכון ווירטואלי ולמידה מרחוק, ומודל ליצירת MOOC (קורס אינטרנטי). יוזמות אלה הגיעו משדה ההייטק אל המרחב החינוכי ושולבו בפועל במערכת החינוך הישראלית.

שר החינוך נפתלי בנט עם פרופ' ישראל אומן זוכה פרס נובל | צילום דוברות משרד החינוך
שר החינוך נפתלי בנט עם פרופ’ ישראל אומן זוכה פרס נובל | צילום דוברות משרד החינוך

בהמשך, דוד נרקיס ושירה שאטו, צעירים ישראליים מעוררי השראה וגאווה, סיפרו סיפורים אישיים על חינוך לא פורמאלי בתנועות הנוער, בהתנדבות ובצבא, ועל דמות מדריך הנוער כסמל לדוגמה אישית, תרומה לחברה ומנהיגות צעירה. ארז אשל הציג את עולם המכינות הקדם צבאיות, וסיפר כיצד החינוך הבלתי פורמלי מעצים שכבות חברתיות, מלווה את החניכים בשירותם הצבאי, ותורם ליצירת חברת מופת.

בסיום הסיור, התקיימה תצפית ירושלמית מטיילת ארמון הנציב.
מחר ייפתח יומו השני של הכנס בנאום פתיחה חגיגי של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *