אושרה התוכנית להפחתת גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית

אושרה התוכנית להפחתת גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית
"ההשקעות בהתייעלות אנרגטית כתוצאה מהתוכנית יביאו למינוף השקעות במיליארדים". תחנת הכוח רדינג
צילום המחשה: דניאל ווינטר, מתוך וויקיפדיה

הממשלה אישרה את התוכנית להפחתת גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית; על פי הערכות – התועלת למשק הישראלי: מעל 30 מיליארד שקל

הממשלה אישרה היום (א’) תוכנית לאומית כלל-משקית להפחתת פליטות גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית. על פי ההערכות הממשלתיות, התוכנית, אותה מובילים המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה, משרד האוצר ומשרד הכלכלה, צפויה להביא לחסכון כלכלי ולייעול צריכת האנרגיה במשק, לשיפור התחרותיות בתעשייה ולהפחתת זיהום אוויר וצמצום הנזקים הבריאותיים ממנו. זאת ועוד: על פי ההערכות הממשלתיות הקיימות, התועלת הכלכלית המצטברת למשק הישראלי בעקבות המהלך צפויה להיות למעלה מ-30 מיליארד ש”ח.

“במסגרת התכנית יוקצו 500 מיליון שקל כערבויות מדינה להלוואות להתייעלות אנרגטית וכן כ-300 מיליון שקל כמענקים לפרויקטים להתייעלות אנרגטית שיובילו להתייעלות התעשייה, המגזר העסקי והמסחרי והרשויות המקומיות ויינתן דגש לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים ורשויות חלשות. התקציב, כאמור, יוקצה בהמשך להחלטת הממשלה שאושרה לקראת ועידת האקלים בפריז להפחתת גזי החממה. ההערכות הן כי הצעדים יביאו לחיסכון למשק של מעל 30 מיליארד שקל, ויקדמו את מדינת ישראל לעמידה ביעדים שהוצבו בוועידה”, הבטיחו במשרד לאיכות הסביבה היום.

“ההשקעות בהתייעלות אנרגטית כתוצאה מתוכנית זו יביאו למינוף השקעות במיליארדים ע”י השוק הפרטי, השקעות שיובילו לצמיחה וליצירת מקומות עבודה. במסגרת ההצעה, המאפשרת הסרת חסמים, תצא לדרך גם תכנית ארוכת טווח להקצאת מכסות לאנרגיה מתחדשת שתיתן בהירות ואופק ליזמים בתחום ותאפשר את התפתחות השוק”, הוסיף המשרד בהודעה מיוחדת שפירסם.

"ההשקעות בהתייעלות אנרגטית כתוצאה מהתוכנית יביאו למינוף השקעות במיליארדים". תחנת הכוח רדינג | צילום המחשה: דניאל ווינטר, מתוך וויקיפדיה
“ההשקעות בהתייעלות אנרגטית כתוצאה מהתוכנית יביאו למינוף השקעות במיליארדים”. תחנת הכוח רדינג | צילום המחשה: דניאל ווינטר, מתוך וויקיפדיה

מהמשרד נמסר בנוסף כי תתבצע בחינה של הפחתה נוספת בפליטת המזהמים, לרבות בחינת הדרכים להפחתת השימוש בפחם ועידוד המעבר לגז טבעי שיוביל להפחתה ניכרת בזיהום האוויר. בנוסף, יבחנו גם מכלול אמצעים לסיוע לייעול התחבורה, יוקם צוות להסרת חסמים לעידוד תעשיית הקלינטק (“הטכנולוגיה הנקייה”) הישראלית, יינתנו תמריצי מס לעידוד אנרגיה מתחדשת ושימוש בציוד יעיל אנרגטי, ו”יקודמו פרויקטים בבנייה ירוקה במטרה להפחית את גזי-החממה ולהוזיל את העלויות למשתמשים”, כהגדרת המשרד.

במשרד מדגישים כי תוכנית היישום היא כלל-משקית, ומתייחסת למקורות הזיהום השונים – ובכלל זה גם למערך ייצור החשמל, צריכת אנרגיה במבנים ובתעשייה, תחבורה וסקטורים נוספים.

“התועלות של יישום פעולות להפחתת פליטות גזי חממה בסקטורים אלו הן רבות ומשמעותיות, וכוללות את הגברת הביטחון האנרגטי ארוך הטווח של ישראל, ייעול והגברת התחרותיות של התעשייה ושל המשק בכלל, הפחתה בהוצאות על אנרגיה ועל תפעול, מינוף השקעות והגברת הפעילות המשקית, פיתוח תעשיית הקלינטק הישראלית, יצירת מקומות עבודה והפחתת הזיהום הסביבתי והתחלואה הנובעת ממנו. ההצעה כוללת אמצעים להפחתת השימוש בדלקים מזהמים, אמצעים לייעול וצמצום צריכת האנרגיה במשק, עידוד טכנולוגיות, צמצום הנסועה הפרטית ואמצעים לעידוד השימוש באנרגיה מתחדשת”, קבע המשרד.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי הדגיש אתמול כי “מדינת ישראל נמצאת בפתחה של מהפכה חסרת תקדים. התוכנית משלבת הקטנת הנזק לסביבה, צמצום זיהום האוויר תוך יצירת צמיחה, חסכון כלכלי והתייעלות לעסקים ולרשויות ציבורית”

שר האנרגיה, יובל שטייניץ מסר כי “התוכנית היא חלק ממדיניות המשרד ומשלבת את כלל האמצעים להשגת התייעלות אנרגטית ולקידום השימוש באנרגיות מתחדשות. מדובר בתכנית ארוכת טווח שכוללת צעדים אופרטיביים כגון מענקים, מנגנון ערבויות להלוואות וקידום תכנית מפורטת לעמידה ביעד לאנרגיות מתחדשות, שיובילו לחיסכון משמעותי למשק בשנים הקרובות, ויעודדו את המשך הפעילות בתחומים אלה”

שר האוצר, משה כחלון סיכם ואמר כי “מאז כניסתו של השר גבאי למשרד להגנת הסביבה נעשו צעדים דרמטיים על מנת להפחית את זיהום האוויר בישראל. אנו מקווים שהתכנית שאנחנו מאשרים היום תביא קודם כל להפחתה בתחלואה שנגרמת מזיהום ובנוסף תביא להתייעלות וחיסכון כלכלי למשק. אנחנו מתכוונים להמשיך ולהשקיע משאבים ככל שידרשו על מנת להמשיך ולהפחית את זיהום האוויר ופליטת גזי החממה בישראל”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *