בחיפה דורשים לפנות את מיכל האמוניה

בחיפה דורשים לפנות את מיכל האמוניה
"חיפה כימיקלים תסייע לממשלה". מכל האמוניה
צילום: פיני חמו, המשרד להגנת הסביבה

דוח חמור של עשרה חוקרים, בראשם פרופ’ אהוד קינן, על מכל האמוניה נחשף השבוע, אבל בחיפה כימיקלים אומרים: המכל הוא הבטוח בעולם

השבוע נערכה מסיבת עיתונאים בה נחשף דוח חדש על מכל האמוניה. לטענת מחבריו, קיימים ארבעה מוקדים מסוכנים במכל האמוניה שעלולים להביא לקריסתו בכל רגע נתון. התרסקות המכל תגרום לכ-16 אלף הרוגים באזור המפרץ. לפיכך, נטען, יש להשבית את המכל באופן מיידי. סכנה נוספת נשקפת מהאונייה שמובילה את האמוניה לארץ. כפי שנטען בדוח, לא ניתן להגן עליה מפני טרור. לפגיעה באונייה תהיה משמעות קטסטרופלית והיא תגרום לפגיעה ביותר מ-600 אלף איש. חיפה כימיקלים: “מכל האמוניה במפרץ חיפה הוא הבטוח מסוגו בעולם”.ביום שלישי קיימה עיריית חיפה מסיבת עיתונאים. המטרה – חשיפת דוח שכתבו עשרה חוקרים בעלי שם על מכל האמוניה, בראשם פרופ’ אהוד קינן. את הדוח כתבו החוקרים בהתנדבות, ללא כל תמורה. נמסר כי טיוטת הדוח הועברה זה מכבר לגורמים רבים, בהם ראש הממשלה, שרים והמל”ל (המטה לביטחון לאומי). בתגובת המל”ל לראש עיריית חיפה, יונה יהב, הועבר דוח המציג את המכל כתמים, לדבריו. “ברגע שקיבלתי את התייחסות המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, לא האמנתי שזו אמת”, אמר יהב. “הם שלחו לי דוח מטעמם, אבל אז התברר לי שזה הדוח של חיפה כימיקלים. כלומר, בעלת המפעל היא שכותבת לשלטון את חוות הדעת. ההון כותב את חוות הדעת לשלטון”.

בעקבות זאת, ביקש יהב לערוך דוח מקיף שיכתבו חוקרים בעלי שם, שלא ניתן יהיה לחלוק עליו ויהווה בסיס לפעולה.

פרופ’ קינן, מכותבי הדוח, נכח גם הוא במסיבת העיתונאים, והציג את עיקרי הממצאים. מהדוח: “מכיוון שבדיקה פנימית לא בוצעה בכל 31 שנותיו של המכל, דבר שהוא חסר תקדים על פי כל תקן בינלאומי, ומכיוון שדוח הבדיקה האקוסטית מעיד על אפשרות קיומם של סדקים חמורים בדופן המכל, שעלולים להביא לקריסתו בתוך מספר חודשים, חובה להשבית את המכל באופן מיידי”.

מכל האמוניה
בחיפה כימיקלים דוחים את הטענות. מכל האמוניה|צילום: פיני חמו, המשרד להגנת הסביבה

מפורום “אדם סביבה” נמסר בתגובה: “נושא האמוניה, שעומד היום על הפרק, מטריד את מנוחת האירגונים הירוקים בחיפה. אנחנו שואלים אם דבריו של ראש העיר אינם אלא ספין פוליטי טרום בחירות. כפי שכבר ראינו, קיים פער בין הצהרות לביצוע בכל הנוגע לעיריית חיפה: הגשת צו של העירייה לכרמל אולפינים בוטל בשל סיבות מינהלתיות בהתנהלות העירייה. העירייה לא הגישה התנגדות לתוכניות הרחבת התעשיות המזהמות, ואף לא הגישה כל מסמך בנוגע להיתרי הפליטה הבעייתיים שעמדו הקיץ להערות ציבור. אנחנו מצפים מראש העיר לבצע גם פעולות אופרטיביות, מעבר להצהרות על הנייר”.

מחיפה כימיקלים נמסר: “ראש עיריית חיפה, יונה יהב, מטעה במכוון את הציבור ועושה שימוש ציני בדוח, שמסקנותיו כבר נדחו ונפסלו כליל על ידי גורמי הביטחון האמונים על הטיפול במכל האמוניה”.

עוד נמסר, כי יהב יודע היטב שפרופ’ קינן, העוסק בכימיה, מעולם לא ערך בדיקת סיכונים משמעותית, והוא נשען על בדיקה שנעשתה לפני יותר מ-40 שנה ואינה רלוונטית למצב כיום: “לצערנו, בוחר יהב לזרוע בהלה מיותרת בציבור, ובמקום לשמש מנהיג, הוא בוחר להלך אימים על תושבי חיפה והאזור על מנת להסיט את תשומת הלב הציבורית מחוסר התיפקוד שלו בתחומים העירוניים, ומהתשתיות העירוניות המצויות בקריסה. עדיף לו, לראש העיר, שישקיע את זמנו בשיפור מערכות החינוך והרווחה הכושלות, יתמקד בשיפור התשתיות וינסה לפעול לשיפור המצב הסוציו-אקונומי בעיר, מאשר למלא את יומו ביצירת פרובוקציות שקריות. מכל האמוניה במפרץ חיפה הוא הבטוח מסוגו בעולם, והחברה ממלאת בדקדקנות את הוראות גורמי הביטחון האמונים על שמירת ביטחון הציבור בשגרה ובחירום”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *