גל מדוזות בצפון

גל מדוזות בצפון
מכת מדוזות. חוף התמרים, עכו
צילום: מורן ניב, זיו נעורים

חוקרים מהחוג לציוויליזציות ימיות של אוניברסיטת חיפה אומרים כי המדוזות מגיעות תדיר גם במהלך החורף, אולם עדיין לא ברור מדוע בחורפים מסוימים מגיעים נחילי ענק

בחוף התמרים בעכו נצפו בימים האחרונים מדוזות רבות במיוחד. ד”ר דרור אנג’ל, מומחה לאקולוגיה ימית מהחוג לציוויליזציות ימיות מאוניברסיטת חיפה: “המדוזות הופיעו גם במרכז הארץ וגם בדרומה, אבל עיקר הדיווחים, על עשרות ומאות מדוזות, היו בחופים הצפוניים של המדינה”.

ד”ר אנג’ל מסביר כי מדובר בנחיל מדוזות ממין חוטית נודדת, שחלקן גדולות מהגודל הממוצע ומגיעות אף לקוטר של 70 ס”מ ויותר. בימים האחרונים הגיעו עוד ועוד דיווחים על הנחיל לאתר “מדוזות”. מטרת האתר, שהוקם על ידי חוקרי החוג לציוויליזציות ימיות, היא לעקוב ולדווח לציבור על תפוצת המדוזות בחופים ועל הימצאות זנים שונים של מדוזות במקומות שונים לאורך חופי הארץ. המדוזות הגיעו לאזורנו עוד לפני הסערה שהיתה בסוף השבוע האחרון ואשר כתוצאה ממנה נפלטו רבות מהן לחוף.

מכת מדוזות. חוף התמרים, עכו|צילום: מורן ניב, זיו נעורים
מכת מדוזות. חוף התמרים, עכו|צילום: מורן ניב, זיו נעורים

לדברי החוקרים, נחילי חורף אינם יוצאי דופן בשנים האחרונות. לפני שנתיים נצפו מדוזות במספרים גבוהים מאוד, בעיקר בצפון. בחורף אין כמעט מתרחצים בים, אומר ד”ר אנג’ל, ולכן אנחנו לא תמיד שמים לב אליהן, אולם לחוקרים לא ברור עדיין מדוע בשנים מסוימות המספר גדול יותר מהרגיל.

ד”ר דור אדליסט מהחוג לציוויליזציות ימיות מסר, כי בהתבסס על נתוני העבר, צפויות המדוזות להישאר באזור במשך חודש עד שלושה חודשים. לדבריו, לאורך כל שנת 2016 לא הגיעו כלל נחילי מדוזות בדומה לנחיל הנוכחי לחופי ישראל, לראשונה מאז החלו החוקרים לתעד את הנחילים. השינויים הגדולים שעוברים על הים התיכון, ובראשם הרחבת תעלת סואץ והמינים הרבים שהגיעו דרכה, סכירת הנילוס, ההתחממות הגלובלית והמקומית, הדיג, הפיתוח ועוד, גורמים לכך שהחוקרים עדיין רחוקים מלצפות את התנהגות נחילי המדוזות באזורנו: “ההתחממות הנוכחית של הים התיכון למשל עשויה לסייע למיני מדוזות מסוימים בחורף, לפגוע כמעט בכל המינים בקיץ ולהשפיע על תפוצת המדוזות בכלל באינספור דרכים עקיפות דרך מארג המזון. אין ספק שיש לנו עוד הרבה מה לחקור בנושא”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *