החמרה בתנאי העבודה של בתי זיקוק

החמרה בתנאי העבודה של בתי זיקוק
"מפעלים שיסתירו מידע ישלמו את המחיר"
צילום: מילנר משה, לע"מ

זאב אלקין, השר החדש להגנת הסביבה, הודיע כי על המפעל הוטלו הגבלות בעקבות הסתרת מידע

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, הודיע השבוע כי יוחמרו תנאי העבודה של בתי זיקוק, על רקע הסתרת המידע סביב התקלה במפעל כאו”ל מקבוצת בזן. בארגונים הירוקים שוב לא מתרשמים מהמהלך. המשרד להגנת הסביבה הודיע כי השלים את היתר הפליטה של מפעל בתי זיקוק לנפט (בזן) במפרץ חיפה. במסגרת תהליך זה, המפעל הגיש בקשה להיתר פליטה, ונדרש לתקנה ולהוסיף עליה פרטים מספר פעמים. לאחר מכן פורסמה טיוטת היתר פליטה להערות הציבור, ובעקבותיה התקיים דיון פומבי בחיפה. בדיון הוצגו פרטי ההיתר החדש, לאחר שהוטמעו בו שינויים בעקבות הערות הציבור שהתקבלו בחודשים האחרונים.

לדברי המשרד להגנת הסביבה, בהיתר הפליטה גובשה תוכנית לצמצום פליטות מהמפעל, הכוללת שיפור מכלי האחסון, שדרוג והתקנת מתקנים להפחתת פליטות, ועמידה בתקני פליטה מחמירים יותר משנדרשו בצו האישי. זאת, בעקבות הסתרת מידע מהמשרד בזמן תקלה במפעל כאו”ל.

"מפעלים שיסתירו מידע ישלמו את המחיר"|צילום: מילנר משה, לע"מ
“מפעלים שיסתירו מידע ישלמו את המחיר”|צילום: מילנר משה, לע”מ

בהיתר באה לידי ביטוי דרישה לעמידה בסטנדרטים מהמחמירים ביותר באירופה. בנוסף, מאז הדיון הציבורי, המשרד להגנת הסביבה החמיר את התנאים, דרש הוספת אמצעי פיקוח מתקדמים שנדרשים בפעם הראשונה ממפעל בישראל, כגון הקמת מערכת חישה מרחוק וניטור מזהמים על גדר המפעל. כמו כן, ייסד המשרד נוהל חדש לדיווחים על תקלות לציבור, בעוד שעד כה, דרישות הדיווח היו רק לכוחות החירום ולמשרד בעת הצורך.

בהמשך לבקשות ארגונים ירוקים והציבור, החליט המשרד כי עד לתחילת 2017 ייקבע “תקן בועה” חדש – תקן המגביל את כמות הפליטה השנתית המרבית מהמפעל כולו. התקן החדש יפורסם בתחילת השנה הבאה ויגביל את כמות הזיהום המרבית הכוללת מהמפעל.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: “יש משבר אמון לאור הסתרת המידע על ידי מפעל כאו”ל מקבוצת בז”ן, ואנו מעבירים לראשיו ולראשי מפעלים אחרים מסר ברור וחד: ‘לא נסכים לקבל פליטות עודפות, לא נקבל הסתרת מידע מהמשרד’. אני רואה בחומרה רבה הסתרת מידע, ומפעלים שיסתירו מידע ישלמו את המחיר”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *