המשרד להגנת הסביבה בלם זיהום אוויר בצפון

המשרד להגנת הסביבה בלם זיהום אוויר בצפון
"על פי כל הכללים". זיהום אוויר
צילום המחשה: pixabay.com

מפעל “חוד אסף תעשיות” הושבת ליומיים בעקבות זיהום אוויר חריף ובהנהלת החברה מבהירים שהם “משקיעים משאבים רבים”

בעקבות עלייה חמורה בזיהום האוויר בקיבוץ כפר מסריק, בסוף השבוע שעבר, הגיע המשרד להגנת הסביבה להסכמה עם מפעל “חוד אסף תעשיות” בעכו על הפסקת תהליך התכת המתכות ל-48 שעות, משבת בבוקר ועד לשני בבוקר.

המפעל, השוכן בדרום עכו, עוסק במיחזור גרוטאות, התכה ויציקת מטילים וייצור מרכבי פלדה. במשרד להגנת הסביבה הודו השבוע כי ממרס 2016 נרשמה עלייה במספר התלונות של תושבי קיבוץ כפר מסריק על מטרדי ריח וזיהום אוויר. עוד נמסר, כי במספר מקרים נמצא קשר ישיר בין מפגעי הריח ועליית ערך החלקיקים כפי שנמדד בתחנת הניטור, לבין פעילות המפעל. הדבר קרה בעיקר כאשר נשבו רוחות מערביות, או דרום מערביות.

"על פי כל הכללים". זיהום אוויר|צילום המחשה: pixabay.com
“על פי כל הכללים”. זיהום אוויר|צילום המחשה: pixabay.com

ביום שני אישר המשרד להגנת הסביבה למפעל לשוב ולעבוד, אך הוא נדרש כעת לעמוד בתנאים חדשים ומחמירים. ההחלטה התקבלה במהלך פגישה בהשתתפות בעלי המפעל ומנהליו, מנהלת מחוז הצפון במשרד להגנת הסביבה, דורית זיס, אנשי איגוד ערים גליל מערבי ונציגי התושבים.

במשרד להגנת הסביבה הבהירו כי בימים שבהם תנשוב הרוח לכיוון הקיבוץ ותירשם עלייה בערכי החלקיקים מעל לערך מסוים, המפעל יפסיק לעבוד באופן מיידי. עוד נקבע, כי בטווח הארוך על המפעל לבצע פעולות מניעה נרחבות, ומנהליו מתכננים אף להזמין מומחים מחו”ל כדי לבצע צעדים דרסטיים לצימצום הפליטות ולבדוק את תהליכי המפעל. מהמשרד נמסר: “אם יהיו אירועים רבים מסוג זה ואם העבודות לא ייפסקו באופן מיידי בכל פעם שנוציא דרישה כזו, יוחמרו תנאי הפליטה של המפעל”.

מנהלת המחלקה המשפטית בעמותת אזרחים למען הסביבה, עו”ד ג’מילה הרדל ואכים, ציינה כי מדובר בצעד חסר תקדים הן לגבי המפעל הזה והן בהשוואה לטיפול במפעלים גדולים אחרים. לטענתה, הדבר מוכיח שכאשר המשרד רוצה, הוא יכול להחמיר את דרישות התקן כדי לצמצם פגיעה בתושבים: “חשוב לציין שהמשרד נקט בצעדים הללו רק לאחר שתושבי קיבוץ כפר מסריק ניהלו מאבק במשך שנים, ובתקופה האחרונה ניהלו שורה של מהלכים כמעט יומיומיים מול המשרד. כל זה מוכיח שרק פעולה אזרחית עיקשת, עקבית ומחויבת מביאה תוצאות. נקווה לראות שיפור ממשי כעת”.

מהנהלת המפעל נמסר: “עקרונית המפעל עומד בכל התקינים הבין לאומיים. אנו משקיעים משאבים רבים במטרה להביא את המפעל לשמור על איכות הסביבה על פי כל הכללים המחמירים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *